Do izvolitve 46. poglavarja Srbske pravoslavne cerkve, naslednika patriarha Irineja, bo njegove dolžnosti opravljala sinoda SPC pod vodstvom najstarejšega člana.
Cerkveni krogi predvidevajo, da ga bodo najverjetneje pokopali v beograjski cerkvi svetega Save, s čimer bo postal prvi patriarh, pokopan v tej cerkvi.
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je že izrazil sožalje. "Počaščen sem, da sem vas poznal. Takšni kot ste vi, nikoli ne odidejo," je zapisal na Instagramu ob objavi črno-bele fotografije patriarha.
Devetdesetletnega Irineja so v bolnišnico sprejeli 4. novembra, ko so mu tudi potrdili okužbo z novim koronavirusom. Pred tem se je Irinej v črnogorski prestolnici Podgorica udeležil pogreba metropolita Srbske pravoslavne cerkve v Črni gori Amfilohija, ki je tudi umrl zaradi covida-19.
Pogreb, ki se ga je udeležilo več tisoč ljudi, velja za enega od žarišč okužb z novim koronavirusom. Večina na pogrebu ni spoštovala zaščitnih ukrepov za preprečevanje okužb. Številni niso nosili zaščitnih mask. Nekateri so celo med pogrebnim mimohodom poljubljali Amfilohijevo truplo.
Patiarh Irinej, ki se je zadnjič pojavil v javnosti prav na Amfilohijevem pogrebu, je v svojih javnih nastopih podpiral sedanje srbsko politično vodstvo, posebno predsednika Vučića. Oktobra letos je SPC Vučiću tudi podelila najvišje cerkveno odlikovanje, red svetega Save.
Zore izrazil sožalje
Ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) Stanislav Zore je danes predstavnikom srbske pravoslavne cerkve izrekel sožalje ob smrti patriarha Irineja, so sporočili iz SŠK.
Zore je v sožalnem pismu, ki ga je poslal zagrebško-ljubljanskemu metropolitu Porfiriju Periću izpostavil, da je imel Irinej spoštljiv odnos in si prizadeval za dialog med kristjani.
Irinej je bil po besedah Zoreta podpornik dialoga med kristjani ter si je vedno prizadeval za spoštljive odnose s katoličani. Bil je prijatelj Slovencev, ki je gradil odprt dialog sprejemanja in mostove med slovenskim in srbskim narodom, je dodal.
Zore je poudaril, da smrt ni cilj ali konec, ampak je prag, ki ga moramo prestopiti, da bi vstopili v večnost in svetost.
Bil je tudi glasni kritik protivladnih protestov proti Vučiću leta 2019 in nasprotnik samostojnosti Kosova. Pogosto je kritiziral skupnost LGBT v državi in nasprotoval paradi ponosa.
Ob Vučićevem imenovanju Ane Brnabić za premierko, ki je postala prva odkrito homoseksualna oseba na čelu srbske vlade, so mediji pričakovali, da bo SPC to ostro kritiziral, a je Cerkev v sporočilu za javnost poudarila, da si obsodbo zasluži greh in ne grešnik, na spletni strani poroča Balkaninsight.
Na čelu Srbske pravoslavne cerkve je bil 10 let
Irinej je postal patriarh Srbske pravoslavne cerkve leta 2010. Rodil se je 27. avgusta 1930 v vasi Vidove v bližini srbskega Čačka kot Miroslav Gavrilović. Po koncu študija teologije v Beogradu je postal profesor na fakulteti v Prizrenu na Kosovu. Pred tem ga je leta 1959 patriarh German posvetil v meniha. Takrat je tudi dobil meniško ime Irinej. Leta 1975 je postal episkop Niša, kjer je služboval 35 let.
Na čelu Srbske pravoslavne cerkve je 22. januarja 2010 nasledil skrajno konservativnega patriarha Pavla. Svoj mandat je začel s previdnimi reformami, s katerimi je želel povrniti ugled cerkve, ki so jo pretresale korupcijske afere in spolni škandali. Hkrati je Irinej zagovarjal koncept narodnega klerikalizma, ki se podpira koncept srbske države za vsa s Srbi poseljenimi območji in za vsa območja, ki so nekoč pripadala srbski državi, kar med drugim velja za Črno goro, Kosovo ali dele Bosne in Hercegovine, poroča nemška tiskovna agencija dpa.