Umetnik rešuje življenja: Banksy kupil ladjo za reševanje migrantov, ki prihajajo v Evropo

ZUR
30.08.2020 15:59

Angleški grafitar in politični aktivist je z umetnostjo zaslužen denar vložil v nakup reševalne ladje za afriške migrante in begunce.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Banksyjeva ladja Louise Michel nekje v Sredozemskem morju
Louise Michel

Angleški ulični umetnik Banksy je kupil ladjo za reševanje migrantov in beguncev, ki prihajajo iz Severne Afrike preko Sredozemskega morja v Evropo. Ladja, ki so jo po francoskem anarhistu poimenovali Louise Michel, je v preteklosti pripadala francoski vojaški floti, plovilo pa je Banksy kupil z zaslužkom od svojih umetniških del. Zdaj je postalo del njegove nove misije iskanja in reševanja ljudi. Na svoji spletni strani je umetnik zapisal, da je ladja Louise Michel del projekta, s katerim podpira pomorsko pravo in brez predsodkov rešuje vsakogar, ki se na morju znajde v težavah. Seveda pa ji je dal tudi svoj umetniški pečat - ladjo je porisal in ustvaril podobo deklice v rešilnem jopiču, ki sega po reševalnem obroču v obliki srca. Umetniško delo na ladji je podobno njegovi znameniti stenski poslikavi z naslovom Girl with Baloon (Deklica z balonom).
"Plovilo, dolgo 30 metrov, prilagojeno za iskanje in reševanje, lahko pluje s hitrostjo 50 kilometrov na uro in je tako okretno, kot je rožnato", so na svoji spletni strani zapisali reševalci. Kot je povedal njihov tiskovni predstavnik, je ladja Louise Michel v svoji novi vlogi prvič izplula 18. avgusta. Na njej je desetčlanska posadka, ki je že pomagala pri reševanju več kot 200 ljudi.
Plovilo je še vedno na Sredozemskem morju, z njega pa so italijanski obalni straži predali 49 rešenih beguncev, preostale pa namestili na reševalni ladji SeaWatch 4. Po objavi na twitterju lahko sklepamo, da so rešeni migranti potovali iz Libije. "Potem ko so se borili z močno dehidracijo, opeklinami in poškodbami zaradi mučenja, ki so ga bili deležni v Libiji, si lahko zdaj za nekaj časa oddahnejo in odpočijejo," je še zapisala reševalna organizacija.
Banksy, čigar prava identiteta ni znana, je filmski režiser, družbeno kritični grafitar in politični aktivist, ki je tudi v času pandemije nemoteno ustvarjal. S svojimi provokativnimi umetniškimi deli, najpogosteje narisanimi na zidove, ulice in mostove, pogosto raziskuje socialna vprašanja - vojne, politično korupcijo in begunsko krizo. Leta 2015 je v angleškem obalnem mestu Weston-super-Mare ustvaril mračni tematski park Dismaland, v katerem je prikazal neenakost in bližajoče se katastrofe. Med grotesknimi podobami sta izstopala dva begunska čolna na daljinsko upravljanje, ki ju je Banksy kasneje prodal in denar namenil za pomoč beguncem. Istega leta sta se v francoskem Calaisu, kjer so migranti živeli pred vstopom v Veliko Britanijo, pojavili dve njegovi stenski poslikavi.
Na prvi je pokojni ustanovitelj Appla Steve Jobs upodobljen kot sin sirskega migranta z vrečo, obešeno čez ramo. Druga je prikazovala begunce na čolnu, ki so poskušali zaustaviti luksuzno jahto. Lani je Banksy v Benetkah ustvaril stensko poslikavo begunskega otroka v rešilnem jopiču in s prižgano rožnato raketo. Evropska begunska kriza se je med pandemijo še povečala, saj se je v tem času podalo na nevarno pot s čolnom v Veliko Britanijo kar dvakrat več ljudi kot leta 2019, kažejo analize PA Media. Covid-19 je namreč v nekaterih severnoafriških državah, na primer v Tuniziji, pustil močne gospodarske posledice, v Libiji pa še vedno občutijo posledice državljanske vojne.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta