Aktualnemu predsedniku Belorusije Aleksandru Lukašenku, ki se bo v nedeljo potegoval za svoj šesti mandat, se je ob bok postavila nepričakovana 37-letna nasprotnica, predsedniška kandidatka Svetlana Tihanovska. Skoraj 6,8 milijona volivcev bo tako izbiralo med 65-letnim Lukašenkom in prevajalko Tihanovsko, ki je v politično tekmo vstopila po tem, ko so oblasti zaprle njenega soproga, priljubljenega blogerja Sergeja Tihanovskega, ki je eden od dveh vidnejših kandidatov opozicije, ki so ju priprli in jima preprečili kandidaturo. Drugi je milijonar Viktor Barbariko, še en vidnejši kandidat, Valerij Cepkalo, pa je zbežal v Rusijo. Taktiko aretacij političnih nasprotnikov je Lukašenko že uporabljal. Glasovanje se je sicer pričelo že v torek, a Tihanovska je volivce posvarila pred nepoštenimi volitvami in jih nagovorila, naj svoj glas raje oddajo v nedeljo.
Medtem ko si Lukašenko s preverjenimi - na preteklih petih volitvah - šovinističnimi in populističnimi metodami poskuša zagotoviti še en mandat, mati dveh otrok in prevajalka Tihanovska za mnoge progresivne Beloruse postaja simbol sprememb in upanja. Ob tem njeni podporniki pozabljajo, da je njen prihod na politični parket le splet naključij, in niso pozorni na to, da se kandidatka tudi sama izogiba opredeljevanju do političnih tem in javni debati o strategiji snovanja nove podobe države.
Njen politični program in parole so preprosti, želi si le odhoda dosedanjega predsednika in pravičnih volitev. Konec julija se je v prestolnici Minsk zbralo več deset tisoč ljudi, kar mnogi ocenjujejo kot eno največjih mobilizacij opozicije v zadnjih letih. Okoli pettisočglava množica protestnikov se je zbrala tudi ta teden na Kijevskem trgu in tako izkazala podporo Tihanovski.
26
let je v Belorusiji že na oblasti Aleksander Lukašenko
Nuklearna kampanja
V Belorusiji so včeraj z gorivom napolnili svojo prvo jedrsko elektrarno. Pri projektu vztrajajo kljub še vedno prisotnim posledicam jedrske katastrofe v Černobilu leta 1986 in odločnemu nasprotovanju sosednje Litve. Elektrarno je zgradilo rusko državno podjetje Rosatom, Rusija pa je v obliki posojila zanjo zagotovila večino sredstev.