V ponedeljek bo znano, kaj čaka prvega ruskega vojaka, ki mu sodijo za vojne zločine v Ukrajini

STA, Va, A.L.
20.05.2022 09:33

Ubiti želijo karseda veliko Ukrajincev, je o ruskih namerah v novem videonagovoru izjavil Volodimir Zelenski. Vse to nima in ne more imeti kakršnekoli vojaške razlage za Rusijo, je poudaril ukrajinski predsednik.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ukrajinske enote v bližini jeklarne Azovstal v Mariupolu.
Reuters

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je obtožil Rusijo, da je povsem uničila Donbas in ga spremenila v pekel, poroča britanska mreža BBC. Območje te regije na vzhodu Ukrajine je trenutno središče najbolj intenzivnih bojev med ukrajinskimi in ruskimi silami. V svojem nočnem nagovoru iz Kijeva je Zelenski rusko vojsko tudi obtožil neprestanih napadov na regijo Odesa in na več mest v osrednji Ukrajini.

"Vse to nima in ne more imeti kakršnekoli vojaške razlage za Rusijo," je dodal. Zelenski je ob tem izrazil prepričanje, da gre za nameren poskus Rusov, da ubijejo karseda veliko Ukrajincev in uničijo čim več hiš, infrastrukture in podjetij.

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je v četrtek obtožilo Rusijo, da krepi svoje napade v Donbasu in onemogoča beg civilistom.

Donbas tvorita regiji Doneck in Lugansk, ki sta že od leta 2014 pod delnim nadzorom proruskih separatistov. Največji boji se trenutno bijejo za mesto Severodoneck, ki je še zadnji del regije Lugansk pod nadzorom ukrajinske vojske.

Reuters

Odvetnik ruskega vojaka sodišče v Ukrajini pozval, naj ga oprostijo

Odvetnik 21-ruskega vojaka, ki mu v Kijevu sodijo za umor neoboroženega civilista, je v zaključnem nagovoru sodišče pozval, naj obtoženega oprostijo, četudi sam priznava očitani zločin. Odločitev sodišča v prvem primeru sojenja za vojne zločine med vojno v Ukrajini bo predvidoma znana v ponedeljek.

Tožilstvo za obtoženega vojaka Vadima Šišimarina zahteva dosmrtno kazen. Viktor Ovsianikov, odvetnik vojaka iz sibirske regije Irkutsk, je sodišče pozval k oprostitvi svojega klienta, rekoč da ni kriv naklepnega umora in vojnih zločinov, kar mu očita tožilstvo.

Šišimarin je v sredo na sodišču priznal, da je 28. februarja v ukrajinski severovzhodni regiji Sumi s strelom iz avtomatske puške ubil neoboroženega civilista. Danes je dejal, da mu je za storjeno iskreno žal.

"Bil sem živčen glede tega, kar se je dogajalo. Nisem želel ubiti," je iz zastekljenega prostora za  obtožence dejal Šišimarin.

V četrtek je ukrajinska tiskovna agencija Interfax poročala, da sta še dva ruska vojaka, ki jima sodijo v Ukrajini, priznala, da sta s topništvom streljala na civiliste.

Evropska komisija Ukrajini izplačala 600 milijonov evrov makrofinančne pomoči

Evropska komisija je Ukrajini danes izplačala še 600 milijonov evrov iz naslova 1,2 milijarde evrov vrednega programa nujne makrofinančne pomoči. Ta finančna podpora Ukrajini bo pomagala odpraviti njeno hudo vrzel v financiranju, povezano z izjemnimi humanitarnimi in obrambnimi potrebami, so sporočili iz Bruslja.

Prvi obrok v višini 600 milijonov evrov iz paketa izredne makrofinančne pomoči je bil izplačan v dveh tranšah 11. in 18. marca. Od začetka ruske agresije je EU znatno okrepila svojo podporo in mobilizirala približno 4,1 milijarde evrov sredstev za podporo splošni gospodarski, socialni in finančni odpornosti Ukrajine.

"EU bo Ukrajini tudi v prihodnje zagotavljala kratkoročno finančno podporo, hkrati pa jo bo spremljala pri dolgoročni obnovi v skladu z načrti, objavljenimi v sredo. Ukrajina se bo ponovno postavila na noge kot demokratična in uspešna država," je ob tem dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Za takojšnji odziv pri reševanju finančne vrzeli, pa tudi za zagotovitev dolgoročnega okvira za obnovo Ukrajine, je Komisija 18. maja predvidela, da se Ukrajini v letu 2022 odobri dodatna makrofinančna pomoč v obliki posojil v višini do 9 milijard evrov.

Ta sredstva so Ukrajini zagotovljena v obliki dolgoročnih posojil pod zelo ugodnimi pogoji. Prispevajo k financiranju dela velike finančne vrzeli države, ki po ocenah mednarodnih finančnih institucij za drugo četrtletje leta 2022 znaša približno 14 milijard evrov.

Operacije makrofinančne pomoči so del širšega sodelovanja EU s sosednjimi državami in so namenjene kot izreden instrument EU za odzivanje na krize. Na voljo so državam v soseščini EU, ki imajo resne težave s plačilno bilanco.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta