V Turčiji po potresu številne preiskave in aretacije

STA, A.L.
03.03.2023 15:43

V Turčiji so v povezavi z uničujočim potresom in njegovimi posledicami doslej sprožili preiskavo proti 768 osumljencem in aretirali 237 ljudi, je danes poročala turška tiskovna agencija Anadolu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Med osumljenimi so predvsem gradbena podjetja in tudi župan močno poškodovanega okrožja Nurdagi v pokrajini Gaziantep, kjer je bilo žarišče potresa.

Po poročanju Anadolu je bil župan okrožja Nurdagi, Ökkes Kavak, pred dnevi aretiran v okviru preiskave v povezavi z gradnjo dveh stavb, ki sta bili uničeni v potresu.

Po podatkih vlade v Ankari je potres, ki je v začetku februarja prizadel jugovzhod Turčije in tudi dele sosednje Sirije, v Turčiji uničil več kot 200.000 zgradb, poroča nemška tiskovna agencija dpa, ki ob tem spomni, da v državi že več kot 20 let veljajo strogi gradbeni predpisi glede potresne varnosti.

Vendar pa je eden od razlogov za veliko uničenje ta, da se teh predpisov niso držali in so jih zaobšli z gradnjo na črno ter korupcijo. Po podatkih turške zbornice arhitektov je bila približno polovica porušenih stavb zgrajenih po letu 2001.

V potresu umrlo več kot 45.000 ljudi

Kritiki oblastem tudi očitajo, da preiskave na politični ravni praktično niso imele posledic in da nihče ni bil ob položaj, še poroča dpa.

V potresu z magnitudo 7,8, ki je 6. februarja stresel tla, je v Turčiji umrlo več kot 45.000 ljudi, v sosednji Siriji pa skoraj 6000. Na tisoče ljudi je bilo poškodovanih.

Predstavniki pristojnih turških zdravstvenih oblasti medtem opozarjajo na povečan pojav uši in garij na prizadetih območjih. Poleg tega primanjkuje potrebnih zdravil, je za agencijo dpa danes povedal Vedat Bulut iz turškega zdravniškega združenja TTB. Ljudje s tega območja poročajo o slabih higienskih razmerah, med drugim o pomanjkanju stranišč.

Združenje TTB je tudi pozvalo k takojšnji sanaciji kanalizacije. Odpadne vode se spušča neposredno v okolje, kar bi lahko spodbudilo razvoj nalezljivih bolezni, so opozorili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta