(VIDEO) Srbski predsednik Vučić slovenskega evroposlanca Klemna Grošlja označil za najhujšega sovražnika Srbije

M.R.
25.01.2024 19:27

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je evropske poslance, ki so dejali, da so bile zadnje volitve v Srbiji nelegitimne, označil za najhujše sovražnike Srbije. Med temi poslanci je omenil tudi slovenskega evroposlanca Klemna Grošlja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Srbski predsednik je cinično komentiral pozive poslancev Evropskega parlamenta k preiskavi nepravilnosti na nedavnih volitvah v Srbiji.
EPA

"V Svetu Evrope je bilo več ljudi, ki so pozitivno govorili o volitvah v Srbiji. V Evropskem parlamentu pa so bile barabe. Vi pa radi navajate Violo von Cramon, Klemna Grošlja, Andreasa Schiederja in Stefana Schennacha. Vse najhujše sovražnike Srbije. Ali je med njimi kdo, ki ne vztraja, da moramo priznati Kosovo? Ne. Ali je med njimi kdo, ki ne vztraja, da moramo takoj uvesti sankcije Rusiji? Ne," je povedal Aleksandar Vučić. Povedal je še, da so srbski pristojni organi glede volitev "povedali svoje".

Na te besede srbskega predsednika se je odzval Grošelj: "Če oblasti ocenjujejo, da to ni potrebno, da smo mi sovražniki, naj nas potem ne kličejo in ne bomo prišli in imajo lahko kakršnekoli volitve. Prepričan sem, da nisem sovražnik Srbije, me pa skrbi, ker srbske oblasti sklepajo neka zavezništva s političnimi silami v Evropskem parlamentu, ki en dan zagovarjajo Vučića, naslednji dan pa povedo, da so proti širitvi, kar pomeni, da nasprotujejo vstopu Srbije v EU in potem se morajo srbski državljani sami odločit, kdo so prijatelji in kdo sovražniki Srbije."

Evropski poslanec Klemen Grošelj
Robert Balen

Viola von Cramon je še dodala, da je tudi sama prijateljica Srbije in da si jo želi videti v Evropski uniji. "Seveda pa je to povezano z določenimi pogoji, obstaja pogojnost, obstajajo kriteriji, ki morajo biti izpolnjeni. Srbija ni izjema. Obstaja velika večina v domu, včeraj smo razpravljali in tudi na komisiji je tekla debata preteklo nedeljo na plenarni seji. Izglasovali bomo resolucijo o nadaljevanju spremljanja volitev. Kristalno jasno je - naši kolegi zahtevajo primerno preiskavo in dostopnost dejstev, dostopnost podatkov. To nisem jaz, to zahtevajo vsi prijatelji Srbije," je povedala za srbsko televizijo N1.

Pretekli teden so v Evropskem parlamentu opravili razpravo o decembrskih volitvah v Srbiji. Več evropskih poslancev je pozvalo srbske organe k transparentni preiskavi poročil o nepravilnostih na volitvah, na katere so opozarjali mednarodni opazovalci. Grošelj, ki je vodil opazovalno misijo Evropskega parlamenta, je izpostavil, da so volitve pokazale, da ima Srbija resne težave z uresničevanjem demokratičnih standardov ter izvedbo poštenih in svobodnih volitev, da pa je njihova novost v "brutalni odprtosti nepravilnosti".

"Če nam je resnično mar za prihodnost Srbije, Zahodnega Balkana ter EU, moramo podpreti demokratične težnje srbskega naroda in mu zagotoviti glasovanje na svobodnih in poštenih volitvah," je dejal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta