WHO: Opičje koze niso novi covid. Vemo, kako jih nadzorovati

STA, Va
20.08.2024 16:11

Svetovna zdravstvena organizacija je ob prvem potrjenem primeru okužbe z novo različico opičjih koz oziroma mpox v Evropi posvarila pred paniko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge je danes dejal, da izbruh mpoxa ni novi covid. Tudi odbor EU za zdravstveno varnost meni, da za zdaj ni zdravstvene krize zaradi mpoxa v Evropi.

Pri WHO poudarjajo, da izbruh mpoxa ni še en covid-19, saj je o virusu opičjih koz in načinih za njegov nadzor že veliko znanega. "Mpox ni novi covid," je Kluge dejal v Ženevi, kjer je sedež WHO. "Vemo, kako nadzorovati mpox," je poudaril.

Kot je dejal Kluge, virus v evropski regiji kroži v različici, imenovani clade 2, od prejšnjega izbruha leta 2022. Po njegovih besedah je v Evropi vsak mesec zabeleženih približno sto primerov te različice virusa opičjih koz. Izbruh pred dvema letoma je bil obvladan zahvaljujoč močnemu nadzoru, cepljenjem in neposrednemu sodelovanju najbolj prizadetih skupin, je še pojasnil.

Tveganje za splošno populacijo je majhno 

WHO je julija 2022 razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti zaradi mednarodnega izbruha manj hude oblike clade 2b, ki je večinoma prizadel istospolno usmerjene in biseksualne moške. Izredne razmere so veljale do maja lani.

Prejšnjo sredo je organizacija razglasila mednarodno javnozdravstveno krizo, kar je najvišja stopnja opozorila, zaradi porasta primerov nove, morda nevarnejše različice clade 1b v Demokratični republiki Kongo in njenega širjenja v bližnje države.

Dan kasneje je Švedska sporočila, da so v državi potrdili prvi primer okužbe z novo različico opičjih koz oziroma mpoxa zunaj Afrike.

Zdaj obstaja priložnost, da smo pozorni na novo uvožene primere različice clade 1b iz Afrike in za učinkovit boj proti clade 2, je opozoril Kluge. Kot je dodal, je tveganje za splošno populacijo majhno.

Da širjenja opičjih koz za zdaj ne bi smeli obravnavati kot "izredne razmere za javno zdravje v Evropi", se je strinjal tudi odbor EU za zdravstveno varnost, ki je zasedal v ponedeljek, pri čemer je ocenil, da tveganje ostaja nizko.

Kot je v torek povedal pristojni govorec Evropske komisije Stefan De Keersmaecker, se je odbor za zdravstveno varnost dogovoril o tesno usklajenem pristopu glede virusa opičjih koz. "Od covida smo se naučili, da moramo biti pripravljeni," je spomnil.

De Keersmaecker je še dejal, da je evropski organ za pripravljenost in odzivanje na izredne zdravstvene razmere (Hera) sklenil pogodbo za skupni nakup dveh milijonov odmerkov cepiva mpox in zdravil za 100.000 doz.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta