Zahod umika svoje državljane iz vse bolj nemirne Ukrajine

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
13.02.2022 17:39

Številnim državam, ki svoje državljane pozivajo k takojšnjemu odhodu iz Ukrajine, se je pridružila tudi Slovenija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ukrajinci so se v soboto zbrali v Kijevu na mitingu v podporo enotnosti države.
EPA

Vojna živcev v Ukrajini in okoli nje se nadaljuje. Tako kot so se vkopali vojaki, so se tudi politiki, ob tem pa Rusija in Zahod ne najdeta načina za premik z mrtve točke. Še več, Združene države Amerike so objavile, da bi lahko ruske sile napadle Ukrajino že ta teden, celo dan - sredo - so naznanili, in pozvale svoje rojake, naj nemudoma zapustijo državo. Podobno so potem storile številne zahodne države, tudi Slovenija.

Pozivi k evakuaciji

Ministrstvo za zunanje zadeve zaradi nadaljnjega poslabšanja varnostnih razmer v Ukrajini slovenskim državljanom odsvetuje potovanja v to državo. Tistim slovenskim državljanom, ki so še v Ukrajini, pa priporoča, naj državo brez odlašanja na varen način zapustijo. Po njihovih informacijah je v Ukrajini od 70 do 80 slovenskih državljanov. "Večinoma gre za osebe, ki so v zakonski zvezi z osebami ukrajinskega državljanstva, zato vsi verjetno ne bodo zapustili Ukrajine," so ocenili. Za umik na varno priporočajo prevoz s komercialnimi leti ali osebnimi vozili. Nekatere letalske družbe so sicer ukinile linije iz Kijeva in drugih ukrajinskih mest, nekatere se izogibajo ukrajinskemu zračnemu prostoru, saj je še živ spomin na sestrelitev malezijskega potniškega letala julija 2014, večina družb pa še naprej leti normalno.

Eksodus iz Ukrajine so sicer v petek zvečer zakuhale Združene države Amerike. "Vsi Američani v Ukrajini bi morali državo zapustiti takoj, ko je mogoče - v vsakem primeru v naslednjih 24 do 48 urah," je sporočil svetovalec ameriškega predsednika za nacionalno varnost Jake Sullivan. "Ne vemo točno, kaj se bo zgodilo, a tveganje je sedaj dovolj visoko." V ZDA se še zelo dobro spominjajo kaotičnega umika iz Afganistana in ne želijo, da bi se tak scenarij ponovil. Na reakcije ni bilo treba čakati dolgo, minuli konec tedna so svoje državljane k umiku pozvale še Velika Britanija, Latvija, Estonija, Nizozemska, Nemčija, Belgija, Danska, Avstralija in Nova Zelandija. Vse navedene države razen zadnjih dveh so članice zveze Nato. ZDA in nekatere druge države tudi delno zapirajo svoja diplomatske predstavništva v Ukrajini, česar pa ne namerava storiti Evropska unija, je napovedal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrel.

Ruske podmornice so skozi Bosporsko ožino vplule v Črno morje. Redni manevri, pravijo v Moskvi.
Epa

Umik svojega osebja so sicer napovedale tudi nekatere članice Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Pripadniki OVSE so razporejeni po celi Ukrajini, včeraj pa so se že pričeli umikati iz separatistične regije Donbas. Zaradi tega je zaskrbljena Rusija. "OVSE je svoje članice obvestil o odločitvi več držav, da zaradi poslabšanja varnostnih razmer umaknejo svoje osebje posebne nadzorne misije v Ukrajini. To je za nas resno zaskrbljujoče," je dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova. "Vodstvo organizacije pozivamo, naj odločno ustavi vse poskuse manipuliranja in provokacij. Prepričani smo, da je nadzorna dejavnost misije v popolnem skladu z njenim mandatom potrebna kot še nikoli prej," je še dodala Zaharova.

Diplomacija brez preboja

Diplomacija medtem ne doseže preboja. V soboto sta po telefonu že tretjič v zadnjih tednih govorila predsednika ZDA in Rusije, Joe Biden in Vladimir Putin. Pogovor, ki je trajal slabo uro, sta obe strani označili za "neposreden in uravnotežen", a spremenilo se ni nič. Moskva bo skrbno preučila stališča, ki jih je izrazil Biden, je sporočil svetovalec v Kremlju Jurij Ušakov. "O našem odzivu bomo v bližnji prihodnosti obvestili naše partnerje in javnost," je dejal in dodal, da Kremelj ne zna pojasniti, zakaj ZDA širijo napačne informacije, da želi Rusija napasti Ukrajino, in opozoril, da trenutne razmere ustvarjajo scenarij, po katerem bi ukrajinske sile lahko sprožile provokacijo. Putin se je v soboto po telefonu pogovarjal tudi s francoskim kolegom Emmanuelom Macronom in obtožbe proti Rusiji o načrtovanju skorajšnje invazije označil za "provokativno špekulacijo".

Tudi po navedbah vira v ameriški administraciji pogovor sicer ni ublažil napetosti glede krize in ni prinesel "temeljnih sprememb". Ameriški predsednik je Putina znova opozoril, da se bodo ZDA odločno odzvale in Rusiji, če bo napadla Ukrajino, naložile ostre sankcije. Biden je prav tako jasno povedal, da so ZDA še vedno pripravljene na diplomatske pogovore, a so pripravljene tudi na druge scenarije. Opozoril pa je, da bi invazija povzročila veliko človeško trpljenje in okrnila ugled Rusije. Rezultat bi bil odločen odgovor ZDA in njihovih zaveznikov s hudimi posledicami za Moskvo, je dodal.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem opozoril, da ameriška opozorila o skorajšnjem ruskem napadu na Ukrajino vzbujajo paniko. "Če ima kdo kakršne koli dodatne informacije o invaziji, ki naj bi se zgodila 16. februarja, prosim, obvestite ukrajinsko vlado," je dejal. "Razumemo vsa tveganja. Razumemo, da tveganja obstajajo," je dejal. In dodal: "Trenutno je v naši državi največji sovražnik ljudi panika. In vse te informacije samo povzročajo paniko in nam ne pomagajo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta