Keith Kellogg, ki je v Kijev prispel že v sredo, je sicer ob prihodu ocenil, da je obisk priložnost tudi za morebitna pogajanja."Na zahtevo ameriške strani format srečanja predvideva protokolarno snemanje in ne vključuje izjav ali vprašanj," je novinarjem povedal tiskovni predstavnik ukrajinskega predsednika.
Zelenski je zvečer pozval k močnim odnosom med Kijevom in Washingtonom. "Močni odnosi med Ukrajino in ZDA koristijo celotnemu svetu," je dejal. Srečanje s Kelloggom pa je označil za produktivno. Pogovarjala sta se o razmerah na bojišču, vrnitvi vojnih ujetnikov in učinkovitih varnostnih jamstvih.
Ob prihodu v Kijev je Kellogg ocenil, da je obisk priložnost za morebitna pogajanja. "Poslušali bomo. Pripravljeni smo zagotoviti, kar je potrebno. Razumemo tudi potrebo po varnostnih jamstvih," je še dejal.
Ameriški odposlanec se je pred tem v Bruslju med drugim srečal tudi s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, ki je poudarila, da je EU pripravljena sodelovati z ZDA v prizadevanjih za trajen in pravičen mir v Ukrajini.
Ta teden se je zvrstilo že več srečanj o vojni v Ukrajini. Med drugim je Pariz gostil dve srečanji o Ukrajini, v Rijadu pa so potekali pogovori delegacij ZDA in Rusije, ki sta se dogovorili o sestavi ekip za pogajanja o končanju vojne.
Predsednik ZDA Donald Trump je po nastopu mandata prejšnji mesec korenito spremenil zunanjo politiko ZDA v povezavi z Ukrajino, od katere v zameno za vojaško in drugo podporo zahteva dostop do redkih zemelj in naravnih bogastev. Hkrati je odpravil politiko mednarodne izolacije Rusije. To pa je povzročilo zaskrbljenost tako v Ukrajini kot v Evropi.
Trump je v zadnjih dneh tudi ostro kritiziral Zelenskega. Med drugim ga je označil za "neizvoljenega diktatorja", ki bo "kmalu ostal brez države, če se ne bo zganil". V sredo je še dejal, da ima Rusija prednost v pogajanjih za končanje vojne, saj nadzira del ukrajinskega ozemlja.
Prav tako je dejal, da so z ameriškim finančnim ministrom Scottom Bessentom med njegovim nedavnim obiskom v Kijevu ravnali slabo, ko je Ukrajina zavrnila sklenitev pogodbe o dostopu do redkih zemelj.
Rutte: Varnostna jamstva morajo imeti podporo Združenih držav Amerike
Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte je v Bratislavi dejal, da bi morale Združene države Amerike podpreti kakršnakoli varnostna jamstva evropskih držav za Ukrajino v okviru morebitnega mirovnega sporazuma z Rusijo.
"Trdna varnostna jamstva, če jih bodo zagotovile evropske države, morajo imeti podporo Združenih držav Amerike," je dejal študentom na univerzi Comenius v slovaški prestolnici.
Ta podpora, ki ne bo vključevala pošiljanja ameriških vojakov v Ukrajino, je potrebna, "da se zagotovi odvračanje", je poudaril.
To je dejal, medtem ko evropske zaveznice Ukrajine skušajo pripravili načrt, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump mimo evropskih zaveznic in Kijeva začel z Rusijo prizadevanja za končanje vojne v Ukrajini.
Več evropskih držav, med njimi Francija, Združeno kraljestvo, Danska in Nizozemska, razmišlja o napotitvi vojakov v Ukrajino, da bi zagotovili uresničitev mirovnega sporazuma, za katerega upajo, da bo trajen. ZDA in Rusija sta medtem ta teden začeli pogovore v luči priprav sporazuma.
Britanski premier Keir Starmer je dejal, da je naklonjen napotitvi vojakov, vendar le v primeru "podpore ZDA". Po današnjem poročanju britanskih časnikov si London in Pariz že prizadevata za oblikovanje tovrstnih evropskih sil, v katerih bi bilo "manj kot 30.000 vojakov".
Časniki The Guardian, The Financial Times in The Times, ki so se sklicevali na neimenovane zahodne uradnike, so poročali, da bi lahko bile te sile predvsem letalske in pomorske, na tleh pa bi bile prisotne "minimalno" in to daleč od frontne črte v vzhodni Ukrajini.
Njihov namen bi bil preprečiti ruske napade na ukrajinska mesta, pristanišča in drugo infrastrukturo v primeru prekinitve ognja, ki bi jo sklenili pod okriljem ZDA, piše The Guardian.