"O, moj bog, ženska ministrska predsednica?!" Ta vzklik je bilo leta 1979 pogosto slišati ne le v Veliki Britaniji, ampak po vsem svetu. Margaret Thatcher je takrat bila prva, ki se je prebila v dotlej ekskluzivno moški svet visoke politike. Res ni bila prva premierka ali predsednica kake države, bila pa je - če ne upoštevamo monarhinj, ki se v to vlogo že rodijo - prva voditeljica ene od svetovnih velesil. Po izvolitvi je Thatcherjeva, ki se je je kmalu prijel vzdevek železna lady, izjavila: "Ta dežela nikoli doslej ni imela premierja, ki bi vedel, kar vemo ženske. In to, kar vemo ženske, je zelo drugačno od tega, kar vedo moški." Sicer nikoli ni natančno pojasnila, kaj je s tem mislila, in v enajstih letih in pol na čelu vlade je vodila ženskam precej neprijazno politiko. A ne glede na to je za vse večne čase spremenila pojmovanja o tem, do kod lahko ženske sežejo.
Danes, 40 let kasneje, ženske na vodilnih političnih položajih v večjem delu sveta niso vzrok za čudenje, jih je pa še vedno dokaj malo. Le 23 žensk ima trenutno status voditeljice države (vključno s kraljicami) ali vlade, kar predstavlja manj kot sedem odstotkov vseh voditeljev.
Kot monarhinji sta trenutno državni voditeljici britanska kraljica Elizabeta II. in danska kraljica Margareta. Izvoljene predsednice so Ameenah Gurib-Fakim na Mavriciusu, Bidhya Devi Bhandari v Nepalu, Hilda Heina na Maršalovih otokih, Michelle Bachelet v Čilu, Sahle-Word Zewde v Etiopiji, Kersti Kaljulaid v Estoniji, Dalia Grybauskaite v Litvi, Marie-Louise Coleiro Preca na Malti in Kolinda Grabar-Kitarović na Hrvaškem.
Angela Merkel pred Thereso May
Angela Merkel in Theresa May sta po oceni ameriške revije Forbes najvplivnejši ženski na svetu. Lestvico stotih najvplivnejših žensk na svetu sestavljajo ugledni novinarji revije Forbes, vključno z vplivno Moiro Forbes, že od leta 2004. Kot poglavitna kriterija upoštevajo vidnost in ekonomski vpliv posameznice. V zadnjih 13 izborih, od leta 2006 do 2018, je, z izjemo samo enega leta, na vrhu ista oseba - zdaj 64-letna nemška kanclerka Angela Merkel.
Najvišje predsedniki velesil
Na lestvici najvplivnejših oseb na svetu, ne glede na spol, na prvih štirih mestih najdemo predsednike najmočnejših držav. Prvo mesto zaseda kitajski predsednik Xi Jinping, drugouvrščeni je ruski predsednik Vladimir Putin, sledi mu Donald Trump. Na četrtem mestu je najvišje uvrščena žensko, to je nemška kanclerka Angela Merkel. Tik za petami svetovnih voditeljev je po vplivu ustanovitelj Amazona Jeff Bezos.
Najstarejša je kraljica
Pregled starosti stotih najvplivnejših žensk na svetu po lestvici Forbes pokaže, da jih je največ v 50. in zgodnjih 60. letih. Najmlajša je 29-letna Taylor Swift iz sveta zabave, uvrstili so jo na 68. mesto, iz sveta politike pa je najmlajša 37-letna Ivanka Trump, uvrščena na 24. mesto. Prepričljivo najstarejša je 92-letna britanska kraljica Elizabeta.
V svetu denarja
Ženske zasedajo tudi vse več vodilnih položajev na gospodarskem in finančnem področju, kar jim prav tako daje močan vpliv. Forbes je na tretje mesto uvrstil direktorico Mednarodnega denarnega sklada (IMF), 63-letno Francozinjo Christine Lagarde, ki ima pregled nad financami 189 držav članic. Najvišje iz sveta korporacij je glavna izvršna direktorica General Motorsa, 57-letna Mary Barra. General Motors je na prvem mestu tudi v globalnem poročilu o enakosti med spoloma, je eno od le dveh velikih svetovnih podjetij, kjer ni razlik v plačah med moškimi in ženskami. Na petem mestu lestvice Forbes je direktorica multinacionalnega investicijskega podjetja Fidelity, v katerem je nasledila očeta, 57-letna Abigal Johnson.
Prva predsednica 1940.
Prva predsednica kake države je bila Khertek Anchimaa-Toka, ki je med letoma 1940 in 1944 vodila takrat samostojno republiko Tanu Tuva, sicer mednarodno nepriznan sovjetski satelit v osrednji Aziji, prva voditeljica suverene države je leta 1953 postala Sükhbaataryn Yanjmaa v Mongoliji.
Prva premierka je bila leta 1960 Sirimavo Bandaranaike, vodila je vlado tedanjega Cejlona, današnje Šrilanke, leta 1966 ji je sledila Indira Gandhi na čelu indijske vlade.
Med državami, ki še nikoli niso imele voditeljice, so tudi Španija, Japonska, Nizozemska, Egipt, Belgija, Rusija in ZDA.
Vabljeni k sodelovanju
V podjetju Večer v sodelovanju s Sekcijo za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije pri Socialni zbornici Slovenije že drugo v marcu na več načinov pomagamo materinskim domovom po Sloveniji. K sodelovanju vabimo tudi posameznike in podjetja, kajti le skupaj lahko mamicam in malčkom zagotovimo lepši jutri. Majhne ali velike pozornosti, ki bodo zagotovo pričarale velike nasmehe, lahko do konca marca podarite tako, da na telefonsko številko 1919 pošljete SMS-sporočilo s ključno besedo ZENSKE5 in prispevate pet evrov. Denar lahko nakažete tudi na TRR z naslovom Socialna zbornica Slovenije, Sekcija za varne hiše, materinske domove in sorodne organizacije v Sloveniji, Ukmarjeva ulica 2, 1000 Ljubljana, IBAN SI 56 0201 0001 8187 078, Ljubljanska banka, sklic: SI 00 110. Ali pa obiščete Mercatorjeve in Sparove trgovine po Sloveniji in v za to namenjene zbirne košare odložite higienske potrebščine, trajna živila, igrače, družabne igre, likovne in ustvarjalne potrebščine, hišni tekstil in drugo. Akcijo je podprla Generali zavarovalnica. Več si lahko preberete na naši spletni strani www.meseczensk.com.