Vodstvo tovarne je videlo rešitev v pridobitvi velikanskega trga Sovjetske zveze, za zagon proizvodnje je gospodarsko ministrstvo namenilo devet milijonov dolarjev. Vse lepo in prav, a denar je poniknil v žepih posrednikov in botrov, ki so izrabljali svoje položaje.
Spomnil je na intervju Lidije Hren z Maksom Tajnikarjem, ministrom za gospodarstvo v Drnovškovi vladi. "Pravzaprav me je v tej oddaji pritegnil dramatični klimaks, ko je minister avtoritativno zatrjeval, da ni podpisal nekega izjemno pomembnega dokumenta, za katerega je Hrenova vztrajala, da ga je. V naslednjem trenutku je pogumna novinarka usodni dokument z ministrovim podpisom vzela iz svojega naročja in mu ga potisnila pred oči. Ne spomnim se, da bi kdaj videl vsaj približno tako učinkovit in pronicljiv posnetek, kakršen je bil ta." Minister je potem reagiral panično, novinarka je odšla, šel je za njo in jo prepričeval, da gre za velik in pomemben projekt, težak devet milijonov dolarjev, da bi objava tega dokumenta z njegovim podpisom imela škodljive posledice, da so ga v podpis prisilili in podobno, je izvedel iz prve roke. "Da bi minister preprečil objavo, je navajal vedno nove, čustvene argumente in prošnje." Kam je šel denar, ni bilo nikoli pojasnjeno, za proizvodnjo ne, za pridobivanje sovjetskega trga očitno tudi ne, ker nikakršnega poskusa ni bilo, kaj šele posla. Torej so si devet milijonov dolarjev iz državne blagajne razdelili posredniki, ki pridobivanja novega trga niti niso nameravali opraviti, šlo jim je samo za zlahka pridobljeni denar. Nikomur se po tistem ni nič zgodilo, minister je sicer odstopil, a je kmalu po tem postal dekan ekonomske fakultete. Korenin instantnih milijonarjev, ki so se na račun države finančno debelili, pri nas nikoli niso preiskovali.
Pronicljivi Žarko Petan, ki je zaradi svoje odkritosti in direktnosti v prejšnjem režimu bil zaprt in bil po prihodu na prostost odrinjen na rob, je pokončen ostal tudi v tako imenovani demokraciji. Opozoril je na dve v novem sistemu pridobljeni slovenski lastnosti: hinavščina in anamneza. "Danes se v Sloveniji vsi sprašujemo - zaradi lepšega celo tisti, ki dobro vedo za odgovore -, kako se je to zgodilo, da imamo po eni strani ljudi, ki so v kratkem času prišli do bajeslovnega premoženja, po drugi pa delavce z zelo nizkimi plačami, ki komaj preživljajo sebe in svoje družine." Na socialne razlike bi morali reagirati takoj, ko so bila znana prva dovolj jasna znamenja, a tega niso hoteli. "Žal se to ni zgodilo, ker so se bogatili predvsem 'naši', ne pa 'njihovi'." Edino, kar se je izvedelo, je prišlo od nekoga, ki je bil poleg, pa dobil premalo.
Kraje so ubijale moralo ljudi