Kitajčki v mojem telefonu pretipkavajo moje mesidže

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
16.08.2020 07:00

Pogodba s 5G-hudičem Pompeom.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epa

Mislim, da je prav, da bo Slovenija glede 5G-tehnologije potegnila z ZDA in ne s Kitajsko. Na to tehnologijo se seveda ne spoznam. Toda kot laičnemu, četudi verziranemu vsakodnevnemu uporabniku pametnega telefona mi je jasno, da so v mojem iphonu v vsakem primeru skriti majhni Kitajčki iz Foxconna v Šenženu, ki na moj ukaz brskajo po imeniku, odpirajo spletne strani, pretipkavajo moje maile in mesidže, fotografirajo, šaltajo iz ene aplikacije v drugo in brez pripomb naredijo vsako drugo neumnost, ki mi pride na misel.
Res pa je, da so oni samo operativci. Sam telefon pa so si izmislili tisti drugi iz Cupertina v Kaliforniji. Američani.

Virtualna vojna

Argumenti proti podpisu "izjave o varnosti pri vzpostavljanju telekomunikacijskih omrežij nove generacije", ki sem se jih zadnje čase naposlušal, po mojem niso zelo racionalni. Naj jih nekaj naštejem. Pri nasprotovanju podpisu pogodbe s 5G-hudičem - beri: državnim sekretarjem Pompeom - je pomembno vlogo igrala tradicionalna slovenska politična sumničavost do ZDA. Po mojem sicer ne gre za antiamerikanizem v pravem pomenu besede, temveč bolj za nenačelen, aprioren resentiment, ki se vleče za nami še iz časov gibanja neuvrščenih. Ameriški imperializem, hegemonija, globalizem, svetovni policaji in vse to.
Svoje je dodala k temu tudi averzija do aktualne vlade, ki ne skriva simpatij do ZDA nasploh. Še posebno do ZDA pod predsednikom Trumpom.
Kibernetska varnost? No, prav. Tudi na to se ne spoznam. Lahko samo izbiram med dvema možnostma: da bo moje podatke zbirala in uporabljala (če ji bo to kaj pomagalo) Komunistična partija Ljudske republike Kitajske - ali pa recimo Facebook, ki jih bo v duhu kapitalistične podjetniške svobode nekomu prodajal.
Razmerja sil se v svetovnem merilu počasi, a vztrajno spreminjajo in obračajo in se bodo v perspektivi verjetno še bolj. Možno je domnevati, da bo Kitajska še bolj krepila svojo moč in vpliv in da bodo ZDA naredile marsikaj, da se to ne bi zgodilo, ali vsaj ne na račun njihove moči in vpliva.
To sicer za zdaj ni nobena grožnja za svetovni mir, je pa vsekakor neke vrste hladna vojna. Trgovinska že mogoče - ampak predvsem digitalna, virtualna. Kot vse drugo.

Od 3GS do 12

Čeprav uporabljam Applove računalnike že več kot petindvajset let - z nekaj PC/Windows epizodami -, sem se dolgo, predolgo upiral ideji, da bi uporabljal tudi iphone. Kot dolgoleten in zaprisežen fan in uporabnik nokij sem imel kolikor toliko racionalno teorijo, da je mac sicer super in da ga ne zamenjam za nič na svetu, ampak telefonirati pa me Američani že ne bodo učili. Ker da to znajo Finci bolje.
Tako sem si premislil - ali vdal, če hočete - šele dve leti po "reinvenciji telefona". Moj prvi iphone iz leta 2009 je iphone 3GS. Tretja generacija tega telefona je (slučajno) sovpadala s tretjo generacijo mobilnega omrežja. Danes uporabljamo četrto, ki je seveda bistveno hitrejša in zmogljivejša. Peta pa bo še bolj. Pravzaprav je že. Tudi iphone 12, ki bo na trgu konec tega leta, bo podpiral 5G.
Kljub temu se mi osebno ne mudi. Za zdaj ne vidim razloga, da bi moral (čim prej) začeti uporabljati to novotarijo. Že 4G oziroma LTE je hitrejši od domačih brezžičnih povezav, ki jih naši povprečni ponudniki storitev omogočajo. Ampak žal smo pri uporabi pametnih telefonov in računalnikov do nadaljnjega obsojeni na to, da rabimo tudi wi-fi - ne glede na zmogljivost in hitrost mobilnega omrežja.

Žičke v maskah

5G je sicer fenomen, ki kaže, kam je svet prišel. Nekoč je bil problem jedrsko oboroževanje. Bile so vojne in permanentne grožnje z oboroženo silo za uveljavljanje političnega, ideološkega, ekonomskega vpliva in drugih, oprijemljivih, milo rečeno življenjsko pomembnih vrednot. Bile so agresorske vojne in osvobodilne vojne. Šlo je za fizično spreminjanje sveta in meja.
Danes pa se svet ukvarja s tem, katera tehnološka, ekonomska velesila bo operacionalizirala mobilno omrežje, ki bo ljudem omogočilo čim učinkoviteje uporabljati tisti vsega zmožni švicarski - pardon: ameriško-kitajski - nož, ki ga imamo vedno pri sebi.
Tisti najbolj radikalni, ki establišmentu nasprotujejo, pa se ne mečejo več pred tanke, temveč postavljajo teorije, da so žičke v zaščitnih maskah v resnici antene za 5G.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta