Prazniki so veliko bolj dišeči in domači z aromatičnimi začimbami z Daljnega vzhoda. Po karavanskih poteh je v davnem času v našo deželo s cimetom, klinčki, ingverjem in drugimi dišavnicami prišel tudi kardamom, ki smo ga na našem območju uporabljali že v časih starega Rima.
Oster pikanten okus
Semena, ki jih je v strokih veliko, izluščimo sproti, sicer bomo prehitro izgubili njegovo značilno aromo. Tudi ko kardamom kupujemo, vzamemo takšnega, ki je v strokih, doma pa semena stolčemo ali zluščimo tik pred uporabo. Hranimo ga v neprodušno zaprtih, temnih posodah. Semena so ostro pikantnega okusa, ki postane še bolj izrazit, če jih pred uporabo na suho popražimo.
Poživlja um in srce
Ustavlja bruhanje in spahovanje
Nepogrešljiv je ob praznični peki, saj z njim pričaramo tople okuse peciva in piškotov. Za kardamom velja, da je dober pospeševalec prebave, deluje proti krčem in vetrovom, žvečenje semen pa odpravlja neprijeten ustni zadah.
Sodi med pekoča zelišča, ki ogrevajo, pomagajo pri kašlju in prehladu. Po ajurvedi deluje na prebavni, dihalni, obtočilni in živčni sistem. Nevtralizira sluzi in odpira pretok energij v telesu.
Odišavimo kavo
Da bo po stanovanju še bolj zadišalo, dišečo žličko stolčenih kardamomovih semen primešamo k 200 gramom mlete kave. Dodamo lahko tudi žlico cimeta. Mešanico hranimo v dobro zaprti posodi, da se arome med seboj dobro prepletejo. Kavo kuhamo na običajen način. Če ji dodamo cimet, jo samo vmešamo v vrelo vodo in ne zavremo še enkrat.