"Vem, da ni lepo za neko mesto trditi, da je najslabše in najgrše," pravi bosansko-hercegovski potopisec Robert Dačesin, ki svoje reportaže objavlja tudi na YouTubu. V več kot 110 državah, ki jih je doslej že obiskal, je videl na stotine mest, povsod pa poskuša najti kaj lepega, izpostaviti pozitivno. Videl je že veliko umazanih, nevarnih in nenavadnih mest, denimo Dako v Bangladešu ali Lahore v Pakistanu, ki sta med najbolj onesnaženimi, a že po treh dneh bivanja v Čenaju je bil prepričan, da je to najslabše mesto. To je na svojem kanalu povedal o četrtem največjem mestu na jugovzhodu Indije.
V glavno mesto indijske zvezne države Tamil Nadu se torej nikakor ne namerava več vrniti. Do leta 1996 se je Čenaj uradno imenoval Madras. Gre za eno najbolj obremenjenih indijskih pristanišč in največje železniško vozlišče v južni Indiji. A četudi je Čenaj eno najbolj razvitih mest in četrto največje mesto na jugovzhodu Indije, se je tam težko sporazumeval v angleščini, saj jo govori zelo malo ljudi. Robert je izkusil tudi nesramnost tamkajšnjih prebivalcev. "Zelo so neprijazni. Nihče ne dovoli, da ga posnameš, tudi če snemaš sebe in nekdo meni, da bi se lahko znašel tudi sam na posnetku, se skloni ali reče, da ne smeš snemati," je še poročal v svoji reportaži. Na ulicah je opaziti veliko revežev, ki prosjačijo, zapuščenih psov, za katere se nihče ne zmeni. Je pa mesto v nasprotju denimo z Bangladešem precej manj hrupno, a v prometu kljub temu vlada kaos, nikjer ni semaforjev ali prehodov za pešce. "Poskušaš se nekako prebiti čez cesto, a kaj ko nihče niti ne pomisli, da bi ustavil. In to vsakokrat, ko želiš prečkati cesto. Dokaz, da si v Indiji, pa je gotovo to, da na ulici srečaš kravo," je še poročal.
Četudi naj bi po statističnih podatkih to mesto obiskalo precej turistov, je na splošno dobil vtis, da je v mestu bolj malo ljudi, turistov pa skorajda ni srečal. Ko je obiskal plažo, sta bila dva domačina le pripravljena spregovoriti z njim. Za hrvaškega nogometnega zvezdnika Luko Modrića še nista slišala, sta pa poznala srbskega teniškega igralca Novaka Đokovića. Moška sta potrdila Dačesinove ugotovitve, da v mestu vlada revščina, da se ljudje težko prebijajo s povprečno plačo, ki znaša okoli 280 evrov, da so politični voditelji skorumpirani. Tudi plaža je videti vse prej kot lep, prijazen kotiček mesta. Povsod je polno smeti, ljudje je ne uporabljajo za poležavanje in uživanje v prostem času. "Upal sem, da bo mesto z višine videti malo lepše, toda tudi posnetki z dronom so pokazali eno samo žalost. Plaža, ki bi lahko bila prekrasna, je zapuščena. Vse okoli nje je videti sivo, turobno," je še komentiral.
Vse je nekako bedno, žalostno, energija mesta je na splošno slaba
Čenaj ima sicer močno razvito avtomobilsko, tehnološko, strojno in zdravstveno industrijo. Je drugi največji indijski izvoznik programske opreme in informacijske tehnologije ter z njima povezanih storitev. Čenaj je tudi pomembno kulturno središče. Vsakoletni glasbeni festival Madras Music Season gosti stotine izvajalcev. Mesto je znano po živahnem gledališkem dogajanju in je pomembno središče klasičnega plesa, poimenovanega bharatanatyam. Tam ima sedež tudi tamilska filmska industrija, tako imenovani Kollywood, ki je drugo največje filmsko središče v Indiji.
Svetovnemu popotniku se je kljub temu zdelo, da tam ni imel ničesar pametnega za početi, razen da je obiskal hindujski tempelj: "Vse je nekako bedno, žalostno, energija mesta je na splošno slaba." Še najbolj ga je pritegnila tržnica, kjer lahko kupiš kakšen lokalni spominek in se seveda spoznaš z lokalnimi pridelki, kulinariko. "V Indijo se bom zagotovo še vrnil, da obiščem znameniti Tadž Mahal, Džaipur, Bombaj ali Gojo. Toda obiska Čenaja vam ne bi priporočal. Med svojim popotovanjem po svetu bom nedvomno naletel na še kakšno podobno mesto. A za sedaj lahko rečem, da je to najslabše mesto, ki sem ga doslej obiskal," še pravi Dačesin. Dodajmo še zanimivost, da sta ga v preteklosti močno navdušila poljski Vroclav in hrvaški Zadar.