Koliko je snega, kje ga je že dovolj in kje še ne, na katerih progah bomo najboljše smučali, to so vprašanja preteklosti. Sodobni smučar se zdaj sprašuje čisto drugače: "Koliko michelink je na snegu? Kje kuhajo veliko chefi? V katerih kočah se najboljše je?"
Če ste zamudili Ano Roš sredi decembra na 2275 metrih na platoju Kronplatz, imate za Tomaža Kavčiča čas še celo zimo le sto višinskih metrov nižje, a s pogledom na Marmolado, na platoju Pralongia nad Corvaro in Arabbo. Ana Roš je kot gostujoča chefinja za en večer priskočila na pomoč lastniku futuristične smučarske "koče" AlpiNN v betonskem fotografskem muzeju Lumen, nad najbolj črno progo Dolomitov Silvester, ki smučarje meče v Bruneck. NN (Norbert Niederkofler) je sicer chef prve popolnoma trajnostno naravnane restavracije s tremi Michelinovimi zvezdicami na svetu, v hotelu Rosa Alpina v San Cassianu. Tomaž Kavčič pa je svoje krompirjeve njoke s sušenimi planinskimi cvetovi, polnjene s svežim planinskim sirom, na bučni kremi s slanino, "posodil" čez zimo koči Pralongia, do koder lahko prismučate s smučarsko karto Alte Badie ali Superski Dolomitov. Tako, kot so že lansko smučarsko sezono njegovo zelenjavno-sadno mineštro uspešno rezali, mešali in ponujali smučarjem na koči Bambi, do katere se najhitreje spustite s Piz La Ile, ki daje strmino svetovno znani Gran Risi.
Žan Kranjec in Tomaž Kavčič
Slovenci smo stalni gostje v Dolomitih - kot smučarji in chefi. Ko so v Alti Badii pred enajstimi leti zasnovali Gourmet Skisafari, so v družbo michelinsko okronanih chefov že prvo leto povabili tudi Tomaža Kavčiča, naslednje leto pa Ano Roš iz Hiše Franko in Ksenijo Mahorčič iz Gostilne Mahorčič. Od takrat so se na smučiščih, ki jih sicer zelo dobro zaradi proge Gran Risa poznajo najboljši veleslalomisti na svetu, zvrstili s svojimi jedmi že skoraj vsi najboljši italijanski in tudi številni svetovni chefi, Alta Badia pa je tudi zaradi slovenskih chefinj in chefov postala najbolj zaželena smučarsko-kulinarična destinacija.
Smučanje z(a) okusom v Alti Badii
• Koča Pralongia, 2175 metrov, nad Corvaro in San Cassianom, chef Tomaž Kavčič, Gostilna pri Lojzetu na dvorcu Zemono: krompirjevi njoki, polnjeni s svežim planinskim sirom, na bučni kremi s slanino in sušenimi planinskimi cvetovi.
• Koča De Bioch, s pogledom na Marmolado, chef Nicola Laera, La Stüa de Michil (*), Corvara: dušena srnina krača z brusnicami, krompirjev resti, mantovska buča iz lombardije, hrustljave dimljene svinjske ličnice iz Lacija, ladinski puccia suhi kruh z brinom.
• Koča I Tabla, nekdanji hlev nad Corvaro, chef Alberto Faccani, restavracija Magnolia (**), Cesenatico: krompirjevi njoki, tartufi in karbonara omaka, z južnotirolskim krompirjem, dimljenimi svinjskimi ličnicami in pekorinom iz Lacija, črnimi tartufi iz Umbrije.
• Koča Las Vegas, nad San Cassianom, chef Claudio Melis, restavracija In Viaggio (*), Bolzano: ješprenj iz Umbrije, kreša in peklani jezik,
• Club Moritzino, nad La Vilo, chef Norbert Niederkofler, restavracija St. Hubertus (***), San Cassiano: domači odojek, leča iz Umbrije in pena kislega zelja.
• Koča Lee, nad Badio ob progi Santa Croce, chef Matteo Metullio, restavracija Harry’s Piccolo (*), Trst: pašta-fižol z jastogom s fižolom iz Benečije.
• Koča Jimmi, pod prelazom Gardena, chef Giancarlo Morelli, restavracija Pomiroeu, Soregno: kremni ričet s sirom, lečo in rikoto Marzotica iz Apulije.
• Koča Arlara (Piz Arlara), chef Nino Di Costanzo, restavracija Dani Maison (**), Ischia: bela rižota, brusketa in sardelni fileji, z bivoljim mlekom in Kampanije.
• Koča L'Tama, nad Badio ob progi Santa Croce, chef Ricardo Camanini, restavracija Lido 84 (*), Gardsko jezero: hladna polenta iz Lombardije s pomarančno torto.
Dobrojedski smučarski safari
Če hočeš letno samo s smučarskimi vozovnicami iztržiti 240 milijonov evrov, za popolno smučarsko zabavo potrebuješ tudi - najboljše kuharje na svetu! V Alti Badii to imenujejo smučanje z(a) okusom.
Stare smučarske koče, skrbno obnovljene in urejene, so na vrhu vsake sedežnice in še vmes, prav vse imajo svoj stari les in prostorne terase, obrnjene proti soncu, zato so smučarske proge polne le od devetih do enajstih, potem pa si je svoj sedež na dolgi in trdi klopi pred ütio (kočo) treba pravočasno rezervirati.
V katerih kočah se najboljše je?
Devet jedi, enajst zvezdic
Rdeči Michelinov kulinarični vodnik Le Guide bo svoje zvezdice v Sloveniji prvič podelil marca prihodnje leto. Toda Slovenci, ki prisegajo, da je Sellaronda najboljše smučišče na svetu, že zdaj tam množično smučajo "med gumami" in preizkušajo michelinke. V Alti Badii, ki je bila še do lani svetovni smučarski prvak v disciplini Michelinovih zvezdic, tri restavracije so jih nabrale, namreč kar šest, a je nato domotožje mladega Mattea Metullia iz Slavčka (Siriola), ki mu je prikuhal dve michelinki, pregnalo nazaj v rodni Trst, bo to zimo na snegu kar devet jedi z enajstimi zvezdicami.