Vrtnarski nasveti Matica Severja: Nekaj najboljših dreves za naše vrtove

Matic Sever Matic Sever
06.04.2025 15:23

Noben vrt ni premajhen za drevo, le pravo velikost moramo izbrati. Tokrat se posvetimo zelo priljubljenim in tudi nekaterim manj znanim cvetočim vrstam.

Poslušaj
Cvetni popki sorte Everste so temno rožnati, razprejo pa se v kontrastne bele cvetove.
Pixabay

Koristi dreves niso le estetske, čeprav se velikokrat odločamo za njihovo sajenje ravno zaradi neke predstave o celostni sliki, ki naj bi jo neko drevo soustvarilo z drugimi elementi. Na drugem mestu je senca, na tretjem navdihujoča lepota neke vrste ali sorte drevesa, ki nam je tako všeč, da rastlino kupimo in ji z naknadnim razmislekom šele kasneje iščemo mesto na vrtu.

Češnja v japonskem vrtu s prekrasnim odsevom v jezercu
Pixabay

Običajno nas večina našteje na hitro le nekaj cvetočih dreves, ki imajo predvsem okrasno vrednost. Poleg cvetočega sadnega drevja se morda spomnimo na magnolije in japonske češnje, potem pa le še redki dodajo eno ali dve vrsti. Da se prepričamo, da je izbor mnogo obširnejši in da lahko izbiramo med različnimi velikostmi in oblikami rasti, si za naše vrtove oglejmo nekaj najboljših dreves, ki cvetijo spomladi.

Naravnega videza

Šmarna hrušica (Amelanchier lamarckii ali druge vrste) je dobro razvejano, košato, majhno drevo, ki nekoliko spominja na cvetočo češnjo ali jablano. Čisto beli cvetovi se odprejo spomladi med bakrenim mladim listjem in ustvarijo bele krošnje z zgodnjim aprilskim cvetenjem. Kasneje jim sledijo plodovi, ki jih ptice in naše brbončice zelo cenijo. Jeseni sledi še ognjemet žarečih rumenih do oranžnih odtenkov na listih, ki pripravijo res nepozabne prizore. To običajno štiri do pet metrov visoko drevo je zanimivo tudi v večdebelnih oblikah in nam torej postreže z nečim zanimivim kar v treh letnih časih.

Šmarne hrušice zacvetijo aprila z drobnimi belimi cvetovi.
Matic Sever

Tudi za balkon

Izjemna sorta drobnoplodne okrasne jablane Malus Evereste je zagotovo ena tistih, ki jih lahko izberete, če imate dovolj velik balkon. Ima snežno bele, spomladanske cvetove, ki se odpirajo iz rdeče do rožnato obarvanih cvetnih popkov in so v prvi fazi cvetenja socvetja dvobarvni. Kasneje se razvijejo do 2,5 centimetra veliki rdeči plodovi, ki ustvarijo povsem nov videz. Če jih boste gojili v velikih loncih ali dvignjenih gredah na balkonih in terasah, povprašajte po jablanah, ki so cepljena na šibko podlago, saj taka običajno zrastejo le do višine nekaj več kot dva metra. Tla naj bodo vlažna, tudi ne dovolite, da se izsušijo.

Za sladokusce

Med nami so tudi zbiratelji in veliki ljubitelji posebnih rastlin. Ti so za manj običajne rastline pripravljeni nameniti tudi več časa in pozornosti. Styrax hemsleyanus je manj poznano drevo, ki meče le svetlo senco, to pa je idealno za vse tiste, ki bi radi gojili zelnate trajnice in grmičke, ki sicer rastejo po gozdovih, saj dobijo dovolj svetlobe za nemoten razvoj. Običajno zraste do višine približno štiri metre in spada med manjša drevesa. Morda ni povsem pomladna izbira, v toplejših letih sicer lahko zacveti konec maja, drugače pa pogosteje junija, ko se razprejo do 15 centimetrov dolga bela socvetja. Namenimo mu zavetno lego, ni pa primeren za hladnejše klime z visoko nadmorsko višino.

Med najbolj razkošne spadajo sulanževe magnolije z izredno velikimi cvetovi.
Pixabay

Japonske lepotice

Spomladi res ne moremo prezreti japonskih češenj. Te se odenejo v množico drobnih cvetov, nekatere pa tudi v malce bolj razkošne, celo polnjene cvetove, ki tvorijo delno prosojno pomladno obleko na običajno širokih krošnjah. Barva cvetov se giblje predvsem od bele do intenzivne rožnate z vsemi vmesnimi odtenki. Poznamo veliko vrst in sort, tako da lahko izbiramo med srednje velikimi in majhnimi drevesi, lep izbor pa je tudi med oblikami rasti. Poseben šarm predstavljajo lepo razrasli starejši primerki z usločenimi ali povešavimi vejami, poznamo pa tudi ozko, skoraj stebrasto rastoče sorte. Rade imajo dobra hranljiva tla, ki se ne izsušijo. Med sortami je dodatne omembe vredna Prunus subhirtella Autumnalis, ki že jeseni razvije prve drobne bledo rožnate ali skoraj bele cvetove, glavni val cvetenja pa se potem odvije zgodaj spomladi.

Zvezdasto magnolijo je mogoče gojiti kot grm ali drevo.
Matic Sever

Razkošje brez primere

Če japonske češnje občudujemo konec marca in v začetku aprila, pa se takoj za njimi, pogosto pa že vzporedno z njimi, začne tudi razkošna predstava magnolij. Seveda so najbolj opazne tiste z velikimi cvetovi, ki so običajno tudi večja drevesa, včasih grmi, in navdušujejo z belimi, rožnatimi, kremno rumenimi, zelenimi in vijoličnimi cvetovi. Obstaja pa tudi zelo zgodnja različica magnolij, ki jo imenujemo zvezdasta magnolija (Magnolia stellata). Je priljubljen, kompakten grm ali drevo s srednje zelenimi listi in svilnatimi popki, ki se odpirajo v velike, čisto bele ali rožnate zvezdaste cvetove. Velikost rastline je odvisna od sorte, mlajše rastline pa po naših vrtovih videvamo skoraj izključno kot grmiče. Cvetovi so rahlo dišeči in se odprejo zelo zgodaj, preden se magnolije olistajo. Posadite jih na zaščiteno mesto, stran od močnih vetrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.