Od leta 2024 smejo proizvajalci mobilnih telefonov in tabličnih računalnikov v svoje naprave vgrajevati le še vmesnik USB-C, je odločila Evropska komisija v Bruslju. Potrošniki samo za nakup samostojnih polnilnikov letno porabijo 2,4 milijarde evrov, odstranjeni in neuporabni polnilniki pa povzročijo do 11.000 ton e-odpadkov. Odločitev je dobra novica za uporabnike mobilnikov Android, saj večina teh že danes uporablja priključek USB-C, nekoliko slabša je za ameriškega tehnološkega giganta Apple, ki bo moral svoje naprave v prihodnosti prilagoditi novim zahtevam. Za polnjenje namreč uporablja svoj standard.
Evropska komisija je v četrtek predstavila zakonodajni predlog za vzpostavitev enotne rešitve za polnjenje elektronskih naprav, v skladu s predlogom pa bodo priključki USB-C postali standardna napajalna vrata za vse naprave: pametne mobilnike, tablične računalnike, fotoaparate in kamere, slušalke, prenosne zvočnike in ročne konzole za videoigre. Gospodinjstva morajo sedaj uporabljati pogosto različne polnilnike za vsako od teh naprav. Osrednji namen predloga je, da bi uporabniki prihranili, saj jim ne bo treba več kupovati različnih polnilnikov, zmanjšala naj bi se tudi količina e-odpadkov.
Manj kablov
Raziskovalci univerze v Tokiu so razvili sobo, ki omogoča brezžično polnjenje vseh elektronskih naprav. In to brez kakršnegakoli kabla. Kako sistem deluje? Tla, strop in vse stene so obdane s ploščami iz aluminija, na njih pa so nameščeni kondenzatorji, ki ustvarijo magnetno polje, ki obdaja vso sobo. Tako vse električne naprave, ki so v njej, preko zraka dobivajo potrebno energijo za delovanje, so pojasnili znanstveniki. Trdijo tudi, da ustvarjeno magnetno polje tudi na daljše obdobje za človeka ni nevarno. Preden bomo lahko vsi svoje naprave polnili tako, bo sicer še nekaj časa trajalo, a količina kablov v naših domovih se bo zaradi opisane odločitve Bruslja nedvomno zmanjšala.
Z revizijo direktive o radijski opremi bodo poenotili tako napajalna vrata kot tudi tehnologijo za hitro polnjenje, so pojasnili. Od proizvajalcev bodo zahtevali, da bodo uporabnikom zagotovili ustrezne informacije o učinkovitosti polnjenja, vključno z informacijami o moči, ki jo zahteva naprava, in ali podpira hitro polnjenje.
Komisija predlaga tudi ločitev prodaje polnilnikov od prodaje elektronskih naprav. To pomeni, da bi lahko elektronsko napravo kupili brez polnilnika. Nekateri proizvajalci, predvsem pametnih mobilnih telefonov, so se za tak korak odločili že sami. Pri nakupu tudi najzmogljivejših mobilnih telefonov kupci denimo v paketu niso dobili polnilnika, saj je prodajalec sklepal, in tudi raziskave so to potrdile, da ima večina ljudi doma že ustrezen polnilnik in kabel za polnjenje naprave. V manjšini so bili tisti posamezniki, ki so morali ustrezni polnilnik dodatno kupiti. Še najpogosteje je bilo to potrebno, če so pri posodobitvi zamenjali proizvajalca oziroma ekosistem, torej Android za iOS. Proizvajalci mobilnih telefonov so se na pobudo Evropske komisije v minulih letih sicer trudili zagotoviti enoten pristop, uspelo jim je zmanjšati številko polnilnikov so 30 na 3, vendar pa skupne rešitve niso našli. Predvsem Apple je nasprotoval spremembam.
“Evropski potrošniki so bili dovolj dolgo nezadovoljni zaradi nezdružljivih polnilnikov, ki so se jim kopičili v predalih. Industriji smo dali dovolj časa, da poišče lastne rešitve, in zdaj je nastopil čas za zakonodajne ukrepe za univerzalni polnilnik. To je pomembna zmaga za naše potrošnike in okolje ter je v skladu z našimi zelenimi in digitalnimi ambicijami,” je sporočila izvršna podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager, pristojna za Evropo, pripravljeno na digitalno dobo. Predlog komisije morata sprejeti še Evropski parlament in Svet Evrope, če bo sprejet, bo začelo teči prehodno obdobje 24 mesecev, v katerem se mora industrija prilagoditi.