Ana Svetel, antropologinja in pisateljica ter kolumnistka Večerove priloge V soboto, se je v kolumni Kaj hoče moški? med drugim dotaknila moških (spletnih) skupin, ki ponujajo iskanje avtentične moškosti, prebujanje moške energije in osebnostno rast. Razširjenost tovrstnih skupin, srečanj, vikend oddihov, taborov, delavnic in seminarjev kaže, je zapisala Svetelova, da številni sodobni moški čutijo, da jim nekaj ni v redu in da ta občutek skušajo razrešiti skozi prizmo spola. Ob tem so pripravljeni odšteti nemalo denarja, da lahko skačejo v ledeno mrzlo vodo, jočejo in se pogovarjajo o odnosih. Morda je del družbene klime, ki ustvarja potrebo po samooklicanih gurujih za moške zadeve, tudi moškim minimalizirati ali celo odtegovati pravico do trpljenja.
Vajeni smo greznice. Vsak dan, vsakič, ko podrsamo po zaslonu, se umažemo. Njen vonj je tako vseprisoten, da ga sploh več ne zaznamo
Svetelova je opozorila, da v greznico ne vlečejo le odtoki algoritmov, družbenih omrežij in obskurnih spletnih gurujev, ampak tudi ugledni mediji, ki naj bi bili branik informirane in refleksivne javne razprave, a se podrejajo ceneni klikbajterski logiki: "Da lahko resen, kredibilen medij objavi izjavo – kaj objavi, izpostavi, postavi v okvirček, napravi na vse načine vidno in deljivo –, da 'samski človek namreč nima možnosti, da se oblikuje kot spodobna osebnost', in se ne zgodi nič, je dovolj simptomatično. Da ob tem zavijemo z očmi in gremo dalje, da se pod krinko intervjuja dopušča, da škandalozne izjave mizoginih tipov ostanejo brez konteksta, brez širšega strokovnega pogleda, brez razmisleka o implicitnih sporočilih takih izjav – govori tudi o tem, kako vajeni smo greznice." In od tod tudi bob - da se vsakič, ko podrsamo po zaslonu, umažemo. Da smo se navadili na smrad.
Vabljeni na Bob leta
Dobitnika nagrade Bob leta 2024 bomo razglasili v soboto zvečer v Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru. Vstopnice za prireditev so na voljo tukaj.