Ste se odzvali pozivu vlade in letošnji dopust preživeli doma? Ste ob tem morda tudi izkoristili turistične bone, ki jih je kot pomoč turizmu namenila vlada?
"Slovenci imamo ustaljene navade dopustovanja in med te zagotovo sodi daljši dopust ob morju, pri čemer večina prebivalcev Slovenije dopustuje na Hrvaškem. Tudi sama sem ta del počitnic že tradicionalno preživela na Hrvaškem. To je edini čas v letu, ko se zbere širša družina. Smo pa družinsko že koristili tudi bone v Goriških brdih, pri čemer nam jih je ostalo še za okoli 1000 evrov, pa ne vemo, ali jih bomo sploh lahko unovčili."
Je razlog začetek šolskega leta in s tem omejenost s časom, pomanjkanje primernih kapacitet …?
"Že v poletnem času se je veliko ljudi soočalo z enako težavo, kot sem jo imela sama. Zanimivejših, kvalitetnejših nastanitev enostavno ni bilo mogoče dobiti, saj so bile zasedene, kar kaže na kompleksnejšo zgodbo v naši turistični nastanitveni ponudbi; imamo določeno zanimivo butično ponudbo, tudi za premožnejše goste, a je je premalo. Štirizvezdično nastanitev v Brdih smo komaj dobili, čeprav nismo rezervirali tik pred zdajci."
Te dni je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek povedal, da je v dveh mesecih turistične bone izkoristilo pol milijona prebivalcev Slovenije oziroma četrtina in v vrednosti 70 milijonov evrov, kar je petina zneska, ki ga je temu namenila vlada. Smo lahko s tem zadovoljni?
"Že ob razglasitvi epidemije, ko se je turizem tako rekoč ustavil, sem povedala, da bo takoj, ko bo to mogoče, treba spodbuditi turistično povpraševanje tako doma kot tudi v tujini, ker smo bili vsi v krču; eni v zdravstvenem, drugi v finančnem na način, da so zgubili službo ali so bili v negotovi situaciji. In ko si v taki situaciji, ne trošiš, si previden, ker ne veš, kaj bo. Tako so boni pomagali sprostiti potrošniški krč. Pričakujem, da jih bomo do konca leta unovčili za približno 100 milijonov evrov."
Je lahko država s tem izkupičkom zadovoljna?
"Realno najbrž tudi vladni predstavniki niso pričakovali, da bodo unovčeni vsi turistični boni. Tudi možnosti, da bi se to zgodilo, ne vidim, saj, kot sem omenila, nekateri enostavno ne najdejo primerne ponudbe zase. Zgolj zato, da bi unovčili bon, ne bodo šli v nastanitev, ki jim ni všeč, ker bi jim to povzročilo le nepotreben stres. Drugi nimajo finančnih možnosti, da bi potovali, marsikdo pa se ne bo odpravil na pot tudi zaradi zdravstvenih zadržkov. Nerealno je pričakovati, da bi bili vsi boni unovčeni tudi zato, ker Slovenci dopustujemo enakomerno čez vse leto in imamo ustaljene navade; morje in hribi, to je glavnina našega dopusta. Zato zgolj boni ne bodo dovolj, da bi se turistična panoga izkopala iz težav, v katerih se je znašla zaradi covida-19. Stroka je odločevalce ves čas opozarjala, da bo treba sprejeti tudi druge ukrepe za pomoč turizmu."
Maja Uran Maravić naju s fotoreporterjem na dvosedu v kavarni Zvezda pričaka v družbi ogromnega plišastega medveda. Ko se s fotoreporterjem pošaliva, ali ga je prinesla kar s sabo, pove, da je medved ena od domislic, ki naj bi v času korone in nujne fizične distance v kavarnah prispevala k večji domačnosti in toplini, ki je sicer značilna za kavarniška okolja.
Sogovornico, ki je v svoji dosedanji poklicni karieri naredila čez 40 turističnih razvojnih projektov, med zadnjimi tudi strategijo gastronomskega turizma pri nas, za nasvet radi povprašajo tudi največji v tej panogi. Tako jo je, še preden smo vklopili diktafon, poklicala naša edina chefinja z dvema Michelinovima zvezdicama Ana Roš. "Zanimalo jo je, ali turizmu res tako slabo kaže, kot izhaja iz mojih intervjujev. In ker sem ji pritrdila, da enim segmentom res ne kaže dobro, me je povabila na obisk, da postanem bolj optimistična. Zagotovo bom šla, njeno življenje je moj stalni navdih in spodbuda."
"V primerjavi s Slovenijo, kjer v poletni sezoni ustvarimo 42 odstotkov turističnega prometa, Hrvaška 90 odstotkov prometa ustvari poleti. V tem pogledu so imeli srečo, saj v času, ko smo mi bili zaprti, niso imeli glavne sezone, malo pa imajo tudi nesreče, saj bodo zaradi rdečega seznama vsaj en mesec sezone zgubili."
"V slovenskem turizmu si želim boljše, neodvisne menedžerje in bolj aktivne lastnike podjetij z jasno vizijo in cilji, kaj želijo doseči. Pa tudi več strokovnjakov za turizem v nadzornih svetih teh podjetij in destinacijskih organizacij. Preveč je političnega kadrovanja."
Domači gost vedno odlično polni vikende, zimske in krompirjeve počitnice in je komplementaren s tujim turistom, ki je pri nas predvsem poleti, ko smo mi na Hrvaškem
Nimamo poguma biti Ana Roš. Se spomnite, kako so jo križali, ko je objavila, da je cena njenega menija 250 evrov?
Bistvo je, da imaš vrhnji sloj, ki neki zgodbi daje merilo vrednosti. A tu imamo Slovenci spet problem. Ne gremo v presežne investicije (v arhitekturnem smislu), potem pa še nimamo poguma za svojo ponudbo postaviti visoke cene
Kurjo polt dobim ob vseh fontanah vin in razglednih stolpih, s katerimi si lokalni predstavniki postavljajo spomenike. Zame je to popolna banalizacija turistične ponudbe