Starlink, za katerim stoji milijarder Elon Musk, je ambiciozen projekt mreže satelitov, ki delujejo v nizki zemeljski orbiti in s katerimi želi prvi mož podjetij Tesla in SpaceX omogočiti dostop do hitrega interneta v vsakem kotičku sveta. To je vsekakor uporabno za prebivalce podeželja in držav v razvoju, kjer je cena postavitve infrastrukture, ki jo zahteva visokohitrostni optični internet, morda previsoka.
Seveda se Starlink nenehno razvija. V začetku letošnjega leta je podjetje predstavilo Starlink RV, prenosni terminal, ki ga je mogoče uporabljati med potovanjem. Sprva rešitev ni delovala, ko je bil uporabnik v gibanju, a so kmalu tudi za to prejeli odobritev FCC, ameriške Zvezne komisije za komunikacije, in zdaj lahko Starlink RV skrbi za komunikacijo tudi v premikajočem se vozilu. Sledilo je lansiranje dodatne storitve, namenjene lastnikom jaht in čolnov, ki bi si želeli imeti internet med plovbo. Starlink je prav tako napovedal, da bo kmalu dostopna enaka storitev na letalih, čeprav bi utegnil strošek namestitve na zasebno letalo in vzdrževanje naročnine prestrašiti celo milijonarja.
Kaj je Starlink
• Starlink je satelitska internetna konstelacija, ki jo upravlja SpaceX in zagotavlja pokritost satelitskega internetnega dostopa v več kot 40 državah. Junija 2022 je Starlink dostop do interneta zagotavljal več kot 500.000 uporabnikom.
• Omrežje je septembra 2022 sestavljalo že preko 3000 satelitov v nizki zemeljski orbiti. Trenutni načrti predvidevajo izstrelitev skupno 12.000 satelitov, konstelacijo pa bi bilo mogoče pozneje razširiti na 42.000.
• Hawaiian Airlines je 25. aprila 2022 objavil dogovor s Starlinkom o zagotavljanju brezplačnega internetnega dostopa na svojih letalih in tako postal prvi letalski prevoznik, ki uporablja Starlink.
• Prve satelite Starlink je SpaceX izstrelil leta 2019, po letu 2023 pa z njimi načrtuje omogočiti tudi globalno komunikacijsko platformo za mobilne telefone.
• Sateliti so zasnovani tako, da se avtonomno izogibajo trkom.
Raziskovalci pa so nedavno prišli do spoznanja, da bi lahko tehnologija Starlink prišla še kako prav na področju, kateremu pa Musk ni najbolj naklonjen in naj ne bi nameraval podpreti njihovih prizadevanj. Komunikacijske satelite bi namreč bilo mogoče dejansko uporabiti kot alternativo globalnemu pozicijskemu sistemu GPS.
Zamisel naj bi bili podjetju SpaceX prvič predstavili pred nekaj leti in upravni odbor je bil sprva pripravljen podpreti zamisel. A kot je takrat poročal MIT Technology Review, to ni bilo pogodu Elonu Musku. Kot razlog je navedel, da se s Starlinkom želi izogibati “motnjam”, ki nastajajo zaradi velikega števila komunikacijskih sistemov v nizki orbiti. Kljub Muskovi zavrnitvi se je skupina raziskovalcev odločila, da bo projekt nadaljevala. Po obratnem inženiringu komunikacijskih sistemov satelitskega omrežja Todd Humphreys z univerze v Austinu v Teksasu verjame, da je našel način, kako Starlink spremeniti v satelitski navigacijski sistem, piše več tujih medijev, med drugim TechCrunch.
Sistem, ki ga je oblikovala Humphreysova ekipa, ne pomeni vdora oziroma hekanja satelitov ali njihove “ugrabitve”, ampak za delovanje uporablja informacije, ki jih v rednih intervalih pošiljajo sateliti, in tako ugotavlja, kje je sprejemnik - uporabnik. SpaceX podrobnosti o gibanju vsakega satelita redno objavlja z namenom izogibanja trkom v nizki orbiti, do teh informacij pa je mogoče dostopati, če veš, kako. To je ekipi predstavljalo največji izziv, saj so morali razvozlati kodiranje in strukturo sprejetih podatkov, do nanosekunde natančno. Celoten sistem naj bi bil trenutno natančen do 30 metrov, da bi bil tako natančen kot GPS, pa bi moral pri projektu sodelovati SpaceX in zagotoviti nekaj dodatnih podatkov. Svoja dognanja je Humphreys pred nekaj dnevi objavil v strokovnem članku, ki še čaka na objavo.
GPS v preteklosti ni bil razvit za to, da bi se lahko vozniki lažje pripeljali do želenega cilja. Zasnovala ga je ameriška vojska za svoje lastne potrebe. Splošna javnost ima danes od tega korist, saj nam precej olajša vsakodnevne migracije, a ministrstvo za obrambo ZDA ima pod nadzorom še zmeraj levji delež tehnologije. Sateliti, ki jih uporablja GPS, so še vedno last vlade Združenih držav Amerike, na GPS pa se zanašajo v vseh vojaških spopadih.