Internet čez reko
Družba Alphabet je letos ukinila svoj projekt vzpostavitve internetnega omrežja s pomočjo balonov, a ideje in rešitve, ki jih je razvila, niso šle v nič. V novem projektu, poimenovanem Taara, se brezžična optična komunikacija uporablja za premoščanje vrzeli v povezanosti med mestoma Brazzaville v Republiki Kongo in Kinshasa v Demokratični republiki Kongo. Lokaciji sta le 4,8 km narazen, a ju loči mogočna reka. Namesto dragega polaganja optičnih vodnikov po terenu površine okoli 400 km in v rečnih tleh, so se tehniki odločili za komunikacijo z usmerjenimi žarki in v 20 dneh pretočili skoraj 700 terabajtov podatkov ob 99,9-odstotni razpoložljivosti delovanja omrežja.
Doseg električnih vozil se približuje tisočici
Proizvajalec električnih vozil Lucid je vrgel rokavico vsem drugim proizvajalcem, tudi Tesli. Njegovo nizkoserijsko vozilo Air v različici Dream Edition Range obljublja doseg do 837 kilometrov z enim samim polnjenjem gigantskega paketa baterij kapacitete kar 113 kWh. Ob uporabi pogona in baterijskega sklopa, ki sta se dokazala tudi na dirkališču, je Lucidov lepotec lahko pravi izstrelek, saj ga 933 konjev moči do hitrosti 100 km/h izstreli v vsega 2,7 sekunde. Za prvih (in morebiti edinih) 500 primerkov se velja postaviti v vrsto ...
Robotski pes z novimi triki
Podjetja Boston Dynamic ni treba posebej predstavljati, razvija namreč vse mogoče in na videz nemogoče robote. Eden prvih in najbolj prepoznavnih je robotski pes, poimenovan Spot, ki je septembra dobil nadgradnjo, s katero obvlada več novih trikov. Tako zna samodejno najti optimalno pot do začrtanega cilja tudi če mu kaj pot prekriža (npr. viličar v skladišču). Nadgradnja sistema računalniškega vida bo vsekakor v pomoč ljudem – ker robot svojo okolico slika z istega zornega kota, hitro »opazi«, če kaj ne »štima« in na to opozori lastnika, prav tako pa zazna tudi spremembe v temperaturi.
Dostava s samovozečimi vozili
Podjetja Ford, Walmart in Argo AI nameravajo še v letošnjem letu uvesti avtonomne storitve dostave nakupov v več ameriških mestih. Za storitev dostave naročil v Walmartovi spletni trgovini se bodo uporabljala Fordova vozila, opremljena z Argojevim sistemom za samovozečo umetno inteligenco. Če bo preizkusno obdobje uspešno in dokazalo potencial tovrstnih storitev, jih lahko v prihodnje pričakujemo v praksi.
Branje dlani na tekmah, koncertih ...
Amazon z lastno tehnologijo skeniranja dlani strankam že omogoča plačilo nakupov v trgovinah verige Whole Foods in svojih trgovinah brez blagajn. Zdaj pa je želi omenjeno tehnologijo razširiti še na področje drugih prizorišč, predvsem stadionov, dvoran, koncertnih dvoran, vse z namenom, da bi uporabniki hitreje in predvsem brezstično prišli na prizorišče in seboj ne nosili fizične vstopnice. Storitev Amazon One bo kot del širše rešitve uvajalo podjetje AXS, specializirano za prodajna mesta, ki uporabljajo vstopnice.
Digitalni športni prijatelj – na stadionu
Sodite med ljubitelje športa, ki raje kot pred televizorji zagrizeno navijajo na stadionih in v športnih dvoranah? Imamo dobro novico za vas. Odslej bo za eksistenčne potrebe, torej potešitev žeje in lakote, na voljo nov digitalni prijatelj – klepetalni bot (ang. chatbot) v vlogi virtualnega asistenta. Za njegov razvoj sta zaslužna gigant Mastercard in domače podjetje 2Mobile. Klepetalnega bota, ki bo v prihodnje brez dvoma postal stalnica slovenskih športnih klubov, je razvilo podjetje 2Mobile in je uporabnikom na voljo na treh različnih kanalih: Apple Business Chat, Facebook Messenger in Viber. Kot prvi na svetu dodatno spodbuja brezstično plačevanje, čigar integracijo je omogočila družba Mastercard, in s tem zmanjšuje vrste za dosego prigrizkov med tekmami in nakup vstopnic, ob tem pa s personifikacijo športne klube spreminja v digitalne prijatelje, ki prek pogovora pomagajo pri uresničevanju navijaških želja uporabnikov.
Omenjeni klepetalni bot se že dokazuje na stadionih in v dvoranah NK Maribor, NK Bravo in RK Celje, navijačem pa omogoča, da ohranijo dvosmerno komunikacijo s svojim najljubšim klubom tudi v času pred in po tekmah, hitro in enostavno naročijo ter plačajo vstopnice za težko pričakovani derbi in mimo gneče na stadionu naročijo ter plačajo želeno hrano in pijačo kar iz svojega sedeža, ne da bi ob tem zamudili kakšne pomembne minute tekme. Omenjeni klubi skupaj s svojimi ponudniki gostinskih storitev že načrtujejo tudi dostavo naročene hrane na sedež uporabnika, mi pa bi si – skladno z našo tehnološko daljnovidnostjo – v prihodnosti želeli nič več in nič manj kot dostavo z dronom.