Čez dve leti bo Upravna enota Maribor delovala na novi lokaciji. Kateri in kaj bo v občinsko zgradbo selila občina?

Barbara Bradač Barbara Bradač
03.04.2025 08:33

V Mariboru se bosta oblikovali dve vstopni točki. Občani, ki bodo urejali zadeve iz pristojnosti države, bodo stopili na Trg Leona Štuklja, za zadeve iz pristojnosti občine pa v Ulico heroja Staneta 1.

Poslušaj
Sedež občine v Ulici heroja Staneta 1.
Sašo Bizjak

Iz mariborske občine so sporočili, da sta mariborski župan Aleksander Saša Arsenovič in minister za javno upravo Franc Props dosegla dogovor o selitve Upravne enote Maribor. Sporazum je bil podpisan elektronsko in sicer s strani ministra 25. marca, načelnice UE Maribor Nike Pozeb Kolenc 27. marca in s strani župana MO Maribor 2. aprila. Po tem sporazumu se bo UE Maribor do konca leta 2026 izselila iz prostorov v Ulici heroja Staneta in Prešernovi ulici, ki so v lasti Mestne občine Maribor, in bo od januarja 2027 delovala v prostorih bivše Probanke na Trgu Leona Štuklja.

Kot je znano, Upravna enota Maribor deluje na sedežu Mestne občine Maribor v Ulici heroja Staneta 1. Službe mariborske uprave so trenutno na več lokacijah, ko se bo iz stavbe izselila upravna enota, pravijo na občini, da bo občina "lahko z enotne lokacije optimalneje opravljala svoje naloge".

Andrej Petelinšek

Napovedujejo, da bosta v Mariboru nastali dve vstopni točki za občane: za zadeve iz pristojnosti države na Trgu Leona Štuklja in za zadeve iz pristojnosti občine na sedežu MO Maribor v Ulici heroja Staneta 1. Mestna uprava se bo tako iz dislociranih enot Slovenske ulice 40 in Grajske ulice 7 preselila v prostore v Ulici heroja Staneta 1. 

Nekdanji bančni prostori na Trgu Leona Štuklja
Andrej Petelinšek

Tudi Upravna enota Maribor, ki je druga največja upravna enota v Sloveniji, zaradi prostorske stiske v občinski upravi deluje na dveh lokacijah, tudi na Prešernovi ulici, kjer so poleti težave s pregrevanjem, pozimi z ogrevanjem, stavba je energetsko neučinkovita, problematična z vidika požarne varnosti. Selitev v prostore nekdanje Probanke pomeni združitev služb mariborske upravne enote na enotni lokaciji, je pa treba prostore še urediti. Na ministrstvu so za STA povedali, da trenutno pripravljajo razpis za izbor izvajalca del za prilagoditev prostorov. Vrednost investicije znaša nekaj manj kot 10 milijonov evrov.

Saša Arsenovič
Andrej Petelinšek

Ob napovedani selitvi upravne enote in izpraznjenju prostorov, ki so jih zasedali na mariborski občini brezplačno, župan Arsenovič pravi: "Zahvaljujem se Vladi RS in predsedniku vlade dr. Robertu Golobu za razumevanje naših prizadevanj in posledično tudi realizacijo selitve upravne enote iz prostorov MO Maribor. Veseli me, da smo sklenili ta dogovor z ministrstvom za javno upravo. To vidim tudi kot korak v smeri uveljavljanja Maribora kot upravnega središča Slovenije, posledično tudi delne decentralizacije države. Gre za rešitev, ki je predvsem smiselna za ljudi, saj bodo pristojnosti občine in države tudi jasno ločene z različnimi lokacijami. Kar se tiče dela mestne uprave, je ta korak operativno smiseln, da smo vsi zaposleni pod eno streho. Tako bodo občani dobili informacije na enem mestu in tudi prenos informacij med zaposlenimi bo lažji, bolj učinkovit in ažuren."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.