Avstrija in Nemčija bosta predsedniku Republike srbske Miloradu Dodiku prepovedali vstop v državo, sta včeraj med obiskom v Sarajevu v skupni izjavi napovedali avstrijska zunanja ministrica Beate Meinl-Reisinger in nemška državna sekretarka za evropske zadeve Anna Lührmann. Prepoved naj bi veljala tudi za predsednika vlade Republike srbske Radovana Viškovića in predsednika narodne skupščine te entitete BiH Nenada Stevandića. Po poročanju sarajevskega časnika Oslobođenje bi sicer prepoved vstopa za trojico politikov lahko sprejele tudi nekatere druge članice EU. K temu naj bi se nagibali Francija in Švedska.
Slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve so vprašali, če bo Dodiku vstop prepovedala tudi Slovenija. Na naše vprašanje niso odgovorili, so pa zapisali, da Slovenija pozorno spremlja trenutne razmere v BiH in da slovensko diplomacijo skrbi odcepitvena retorika v Republiki srbski. "Slovenija se bo tudi v prihodnje odzivala glede na nadaljnji razvoj dogodkov, pri čemer ne izključuje nobene možnosti. Tako v našem, kot v interesu EU, je, da BiH napreduje na svoji evropski poti in to izključno kot enotna, ozemeljsko celovita in demokratična država. Slovenija si bo še naprej prizadevala za usklajene odzive na ravni EU," so še zapisali v odgovoru.
Dodik kljub nalogu prečkal mejo
Dodik je, spomnilo, bil konec februarja nepravnomočno obsojen na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. Spričo obsodbe so oblasti v Republiki srbski sprejele več ustavno spornih zakonov in tako povzročile eno največjih povojnih političnih in pravosodnih kriz v državi. Tožilstvo BiH je nato proti Dodiku, Stevandiću in Viškoviću marca uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red. Ker se niso odzvali vabilu na zaslišanje, je sodišče BiH za vse tri izdalo nalog za privedbo. V skladu z nalogom morajo ukrepati vse policijske agencije v BiH, vključno z mejno policijo, in preprečiti morebiten poskus prehoda državne meje. Kljub temu je Dodik nedavno obiskal Srbijo in Izrael, v torek pa se je mudil v Moskvi, kjer ga je sprejel ruski predsednik Vladimir Putin.
Dodik najel koruptivnega ameriškega politika
Dodik je zdaj kot lobista za interese Republike srbske v ZDA najel nekdanjega guvernerja zvezne države Illinois Roda Blagojevicha. Že pred tem je angažiral odvetnika Marca Zella, ki v Izraelu zastopa ameriške republikance. Blagojevich je sprejel funkcijo lobista, njegovo podjetje RRB Strategies pa se je zaradi tega v skladu z zakoni v ZDA moralo registrirati kot tuji agent, je v sredo poročal ameriški medij Politico. V prijavi dejavnosti so pri podjetju zapisali, da "bodo v imenu Republike srbske zagotavljali podporo na področju komunikacij in odnosov z javnostmi". Blagojevich je ob tem v sredo za Politico povedal, da "je treba ponovno preučiti daytonski sporazum in ga uskladiti z današnjimi razmerami".
Zavzel se je tudi za populistične politične voditelje v Evropi, ki so po njegovem mnenju tarča neupravičene gonje neizvoljenih birokratov, ki so prekoračili svoja pooblastila. Pri tem je omenil predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki se sooča s številnimi sodnimi postopki. V isto kategorijo po navedbah Politica denimo sodi vodja francoske skrajne desnice Marine Le Pen, ki je bila nedavno obsojena zaradi zlorabe evropskih sredstev, očitno pa tudi Milorad Dodik.
Blagojevich je bil sicer tudi sam obsojen zaradi korupcije, potem ko je pred več kot 15 leti skušal prodati sedež v ameriškem senatu, ki ga je po izvolitvi na predsedniški položaj leta 2008 zapustil Barack Obama. Trump je nato februarja letos pomilostil nekdanjega guvernerja, ki je skoraj osem let preživel v zaporu. Blagojevich, čigar starša sta v ZDA priselila iz Jugoslavije, je za Politico poudaril svoje dolgoletne izkušnje na področju balkanske politike. "Verjamem, da sta lahko Srbija in Republika srbska na Balkanu trdnjavi judovsko-krščanskih vrednot, tako kot je Izrael na Bližnjem vzhodu. Pri tem želim odigrati svojo vlogo," je dejal.