Kršenje mednarodnega prava: Netanjahu kljub nalogu za prijetje prispel na Madžarsko

Jon Knez Jon Knez
03.04.2025 10:10

Orbán je dejal, da ne nameravajo izvršiti naloga Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ker da so na pravi strani pravice in resnice. Danes je napovedal še izstop iz ICC.

Poslušaj
Reuters

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes zjutraj prispel na Madžarsko. Gre za njegov prvi obisk v Evropi, odkar je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) lani zanj izdalo nalog za prijetje. Predsednik madžarske vlade Viktor Orbán je zagotovil, da Budimpešta naloga ne bo izvršila. "Dobrodošli v Budimpešti, Benjamin Netanjahu!" je danes na omrežju Facebook zapisal madžarski obrambni minister Kristof Szalay-Bobrovniczky. Sprejeli so ga z vojaškimi častmi, še danes pa se bo srečal z Orbanom. Izraelski premier bo na Madžarskem bival predvidoma do nedelje, poročajo tuje agencije.

Netanjahu naj bi na Madžarskem bil do nedelje. 
Reuters

Orbán Netanjahuja povabil iz kljubovanja

ICC je novembra lani, spomnimo, zaradi vojnih zločinov v Gazi med drugim izdal nalog za prijetje Netanjahuja in nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta. Kmalu zatem je Orbán v znak kljubovanja nalogu in mednarodnemu pravu skrajno desnega izraelskega kolega povabil na obisk. Ob tem je odločitev ICC označil za predrzno in cinično, češ da je "preoblečena v pravno odločitev, a dejansko s političnimi nameni" posega v konflikt.

Orbán ga je sprejel z vojaškimi častmi. 
Reuters

"Tu nimamo izbire, odločitvi moramo kljubovati," je dejal. Netanjahu se je takrat Orbanu zahvalil za povabilo. Po njegovih besedah se je Madžarska - v nasprotju s tistimi državami, ki nameravajo nalog ICC izvršiti - postavila na stran pravice in resnice.

Zakaj nalog za aretacijo Netanjahuja ne pomeni nujno tudi njegovega prijetja?

V skladu z odločitvijo ICC bi morale vse države podpisnice rimskega statuta, med katerimi je tudi Madžarska, Netanjahuja ob morebitnem vstopu na njihovo ozemlje takoj prijeti in izročiti sodišču. Budimpešta vztraja, da tega ni dolžna storiti, ker da statuta kljub podpisu in ratifikaciji nikoli ni vpisala v nacionalno zakonodajo.

Madžarska vlada začela postopek za izstop iz ICC

Danes je madžarska vlada napovedala, da bo izstopila iz ICC. Vodja Orbánovega kabineta Gergely Gulyas, da bodo postopke za izstop sprožili še danes. ICC je bila po njegovih besedah "spoštovanja vredna pobuda, a se zdi, da se je spremenila v politično telo". Kot najbolj očiten primer tega je izpostavil prav pregon Netanjhuja. "Madžarski vladi se zdi vse to nesprejemljivo in se je odločila, da ne bo več sodelovala v dejavnostih ICC," je na omrežju Facebook sporočil Gulyas.

Predstojnik katedre za mednarodne odnose na ljubljanski fakutleti za družbene vede dr. Matjaž Nahtigal pravi, da je morebitni izstop iz rimskega statuta opredeljen v 127. členu, po katerem je za izstop potrebno obvestiti generalnega sekretarja Združenih narodov, izstop pa začne učinkovati eno leto od datuma prejema obvestila, če obvestilo ne vsebuje poznejšega datuma. "Do datuma izstopa veljajo za članico vse obveznosti rimskega statua. Madžarska je dolžna sodelovati z mednarodnim kazenskim sodiščom," je še pojasnil. Oglasili so se tudi iz ICC in pripomnili, da je Madžarska dolžna sodelovati.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.