Napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o univerzalnih carinah na uvoz z vsega sveta, vključno z EU, predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je danes povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. ZDA je pozvala k pogajanjem. Če ne bodo prinesla rešitve, pa je EU pripravljena ukrepati, je dejala.
Posledice od prvega dne
"Napoved predsednika Trumpa o uvedbi univerzalnih carin za ves svet, vključno z Evropsko unijo, predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo. Globoko obžalujem to odločitev," je iz Samarkanda v Uzbekistanu, kjer se bo v petek udeležila vrha EU-Srednja Azija, sporočila von der Leyen. Opozorila je na "ogromne posledice", ki jih bo Trumpova odločitev o uvedbi carin na praktično ves uvoz v ZDA imela za milijone ljudi po vsem svetu, predvsem najbolj ranljive. Posledice bodo od prvega dne občutila tudi vsa podjetja, velika in mala, je dodala predsednica komisije.
Strinjala se je z ameriškim predsednikom, da nekatere tretje države izkoriščajo obstoječa pravila svetovne trgovine. "Pripravljena sem podpreti vsakršne napore za to, da bi sistem svetovne trgovine ustrezal dejanskim razmeram v svetovnem gospodarstvu. Vendar pa želim biti jasna, da poseganje po carinah tega ne bo popravilo," je še povedala von der Leyen. Poudarila je, da se je bila EU vedno pripravljena pogajati z ZDA, da bi odpravili preostale ovire v transatlantski trgovini. "Obenem pa smo pripravljeni odgovoriti," je dejala.
Države v zaščito svojih podjetij in delavcev
Francoski predsednik Emmanuel Macron je sklical sestanek predstavnikov vseh sektorjev, ki jih bodo prizadeli ameriški ukrepi.
Španski premier Pedro Sanchez je zagotovil, da bo njegova vlada zaščitila domača podjetja in delavce. Nujnost zaščite lastnih interesov sta izpostavila tudi irski premier Micheal Martin ter predsednica Švice Karin Keller-Sutter. Predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni meni, da se je treba izogniti trgovinski vojni, saj da lahko le oslabi Zahod.
Kitajska je prav tako izrazila nasprotovanje ameriškim carinam in napovedala povračilne ukrepe. "V trgovinskih vojnah ni zmagovalcev," je sporočilo ministrstvo za trgovino v Pekingu in ZDA pozvalo k enakopravnemu dialogu.
Negativno sta se odzvali tudi ameriški zaveznici Japonska in Južna Koreja. Premier Shigeru Ishiba je izpostavil japonske investicije v ZDA in dejal, da bo Tokio deloval v lastnem interesu, pri čemer da so vse možnosti še na mizi. Voditelj Južne Koreje Han Duck-soo je sporočil, da je trgovinska vojna nova realnost, zato da bo Seul vložil vse napore, da bi preprečil trgovinsko krizo.
Kanadski premier Mark Carney je povedal, da bodo Trumpove trgovinske vojne negativno vplivale na ameriško gospodarstvo in prizadele milijone Kanadčanov. "Proti temu se bomo borili s protiukrepi in bomo zaščitili naše delavce," je izjavil.
Da bodo te carine zgolj zvišale življenjske stroške Američanov, je poudaril tudi avstralski premier Anthony Albanese. Gre za nelogičen ukrep v nasprotju s partnerstvom med državama, "to ni dejanje prijatelja", je dodal.
Priprava prvega svežnja protiukrepov v odziv na carine na uvoz aluminija in jekla v ZDA, ki so začele veljati sredi marca, je po njenih besedah v zaključni fazi. EU pa se pripravlja tudi na nadaljnje protiukrepe, da bi zaščitila svoje interese in podjetja, če pogajanja ne bi bila uspešna, je dodala. "Ni še prepozno, da bi v pogajanjih naslovili skrbi," je še poudarila predsednica Evropske komisije in dodala, da je zato evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič ves čas v stikih z ameriškimi kolegi.
Ko se spraviš na enega od nas, imaš opravka z nami vsemi
Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je v odzivu na napoved ameriških carin izrazil polno podporo komisiji v trgovinskih pogajanjih z ZDA. "Trgovina je močan motor svetovne blaginje. EU bo ostala odločna zagovornica proste in pravične trgovine. Sodelovali bomo z vsemi našimi partnerji in še naprej krepili in širili našo trgovinsko mrežo," je zapisal na družbenem omrežju. Ob tem se je zavzel za ratifikacijo trgovinskih sporazumov z južnoameriškim trgovinskim blokom Mercosur in Mehiko ter pozval k napredku v pogajanjih z Indijo in drugimi ključnimi partnericami EU.
Predsednica Evropske komisije je državljanom EU zagotovila, da ima Evropa na voljo vse potrebno, da preživi to "nevihto". "V tem smo skupaj. Ko se spraviš na enega od nas, imaš opravka z nami vsemi. Zato bomo stali skupaj in drug za drugega. Naša enotnost je naša moč," je poudarila.
Madžarska proti EU, čeprav bodo čutili posledice
Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto je po drugi strani okrivil Evropsko unijo, ki da je zamudila priložnost, da bi s Trumpovo administracijo dosegla dogovor o carinah. "Evropska komisija bi se morala pogajati z ameriško administracijo o tarifnem sodelovanju in bi morala znižati avtomobilske carine EU na prejšnjo raven ZDA," je zapisal na družbenih omrežjih. Kljub tesnim vezem madžarskega premierja Viktorja Orbana in Donalda Trumpa, bodo carine prizadele tudi madžarsko gospodarstvo, ki je močno odvisno od proizvodnje avtomobilov, piše Bloomberg.
Von der Leyen in Costa sta se tako odzvala na sredino odločitev ameriškega predsednika Trumpa, da na uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric uvede 10-odstotne carine, na uvoz iz približno 60 držav, za katere njegova administracija meni, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, pa še višje. Za uvoz iz EU bodo veljale 20-odstotne carine.