Ukrajina: Nič od premirja, boji se nadaljujejo

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
01.03.2022 05:00

Že to, da so se mirovni pogovori začeli v Belorusiji, državi, ki jo Ukrajina vidi kot agresorsko, kaže, da ima močnejše adute v rokah ruski predsednik Vladimir Putin.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ukrajinski vsakdan je tudi vsak dan bolj grozen.
EPA

Kdor je mislil, da bo tako pričakovani dan neposrednih pogajanj med uradno Moskvo in Kijevom o rešitvi vojne v Ukrajini, ki jo je Rusija pričela v četrtek, prinesel rešitev, je upal preveč. Spopadi, ki so vsaj tako hudi kot rafali (dez)informacij, so bili včeraj tako ostri kot prve dni. Delegaciji obeh vojskujočih se držav sta se sicer srečali v Belorusiji, a končni izplen pogovorov je bil pričakovan. Nista zaloputnili pogajalskih vrat, sestali naj bi se znova v prihodnjih dneh. Pogajalci se bodo vrnili na posvetovanja v prestolnici svojih držav in pripravili načrte za nove pogovore.

Uradni Kijev je pred pogovori zahteval takojšnjo prekinitev ognja in umik ruskih vojakov, Moskva pa je izrazila pripravljenost na dogovor. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem v telefonskem pogovoru s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom dejal, da sta demilitarizacija Ukrajine in zahodno priznanje ruske suverenosti nad polotokom Krim predpogoja za končanje spopadov v Ukrajini.

Stališča obeh držav sicer niso niti malo jasna. Že to, da so se pogovori začeli v Belorusiji, državi, ki jo Ukrajina vidi kot agresorsko, pa kaže, da ima močnejše adute v rokah Putin. Še dan prej je Zelenski zahteval, da naj bi se pogajanja začela v kateri od drugih sosednjih držav, samo ne v Belorusiji, katere predsednik Aleksander Lukašenko je neprikrit podpornik ruske doktrine, a je naletel na gluha ušesa. Saj izbira ni velika. Večina držav v okolici Ukrajine, nastalih po razpadu nekdanje Sovjetske zveze, je namreč včlanjena v zvezo Nato pa tudi v Evropsko unijo. In to je stvar, ki gre Putinu najbolj v nos.

Ukrajina hoče vstop v EU

Ukrajina je bila do političnega preloma, katerega sledi vodijo proti Moskvi, konec leta 2013 že dokaj blizu Evropski uniji, ne sicer glede članstva, ampak intenzivnega približevanja. A včeraj je Zelenski v luči krize od EU zahteval, naj Ukrajini takoj podeli članstvo v povezavi. "Evropsko unijo pozivamo k takojšnjemu sprejetju Ukrajine po novem posebnem postopku," je dejal Zelenski v videonagovoru. "Naš cilj je, da smo skupaj z vsemi Evropejci in, kar je najpomembnejše, da smo v enakem položaju. Prepričan sem, da je pravično. Prepričan sem, da smo si to zaslužili." Zelenski je tudi podpisal uradno prošnjo za pridružitev Ukrajine. Namestnik vodje njegovega kabineta Andrij Sibiha je to potrdil v zapisu na facebooku, pri tem pa dokument označil za zgodovinskega in dodal, da je že bil poslan v Bruselj.

Evropski odzivi so bili pričakovano zadržano diplomatski. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je sporočil, da je za to potrebno soglasje vseh 27 članic EU. "Željo po pridružitvi je Ukrajina izrazila že pred dolgo časa. Vendar pa so v EU različna stališča glede širitve. Ukrajina bo podala uradno prošnjo, Evropska komisija mora podati uradno stališče, Svet EU pa se bo odločil," je pojasnil postopek. Napovedal je, da namerava ukrajinskega predsednika povabiti, da bi redno sodeloval na zasedanjih evropskih voditeljev. Zavzel pa se je tudi za okrepitev sporazuma med EU in Ukrajino. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je že pred tem v nedeljo sporočila, da Ukrajina sodi v EU in da si unija to tudi želi. "So eni od nas in želimo jih v povezavi," je povedala. Kasneje so pri Evropski komisiji pojasnili, da je predstavila svoje stališče kot predsednica komisije, torej evropske vlade, in poudarili, da ne odloča sama. "Njene besede, da so eni od nas, pa pomenijo, da je Ukrajina evropska država," je bilo pojasnjeno v precej dvoumni izjavi.

Evropski milijoni za vojsko

Da ruska invazija na Ukrajino postaja vse bolj neusmiljena, je dejal tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell in pri tem opozoril na številne civilne žrtve. Borrella skrbijo tudi razmere v Moldaviji in Gruziji, ki bi se prav tako lahko znašli pod povečanim ruskim pritiskom. "V tej situaciji je naša podpora ukrajinskim oboroženim silam ključnega pomena," je dejal po neformalnem virtualnem zasedanju obrambnih ministrov EU, na katerem so razpravljali o nadaljnjih korakih pri uskladitvi pomoči Ukrajini.

EU je sicer v nedeljo sklenila, da bo v pomoč Ukrajini v boju proti ruski invaziji za nakup in dostavo orožja namenila 450 milijonov evrov. Poleg tega bo prispevala 50 milijonov evrov za pomoč ukrajinski vojski z neubojnimi sredstvi, na primer z gorivom in nujno medicinsko opremo. Borrell je ob tem še dejal, da je EU na zahtevo Kijeva aktivirala evropski satelitski center v Madridu, da zagotovi Ukrajini obveščevalne podatke o gibanju ruskih sil. Skrbijo pa ga tudi razmere v drugih državah v regiji, predvsem v Moldaviji in Gruziji. Kot je opozoril, bi bili lahko ti dve državi v prihodnjih dneh pod okrepljenim ruskim pritiskom, in pri tem napovedal, da bo kmalu obiskal Moldavijo. Opozoril je še na to, da bi lahko Rusija sprožila dejavnosti za destabilizacijo v Bosni in Hercegovini ter na celotnem Zahodnem Balkanu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.