Euro 2024: Slovenija strla Kazahstan, odločil Vipotnik, odzval se je NK Maribor

M.D., STA
23.03.2023 16:02

Slovenska nogometna reprezentanca je kvalifikacije za Euro 2024 v Astani začela z zmago nad Kazahstanom. V nedeljo se bo četa Matjaža Keka pomerila s San Marinom.

Žan Vipotnik je na prvi tekmi za Slovenijo dosegel odločilni gol.

Slovenci so kvalifikacije za evropsko prvenstvo v Nemčiji leta 2024 začeli z zmago. V Astani so Kazahstan premagali z 2:1. Gostitelji so povedli v prvem polčasu, favorizirana Slovenija pa si je v drugem polčasu priigrala dva gola, oba sta dosegla rezervista. Za 1:1 je na začetku drugega polčasa zadel David Brekalo, tekmo pa je kmalu po vstopu v igro odločil član Maribora Žan Vipotnik.

Več kmalu na vecer.com/sport

O tekmi:

Slovenija se je prvič v zgodovini merila s Kazahstanom in iskala tudi prvo zmago v gosteh na začetku katerega od kvalifikacijskih ciklov. Slovenci, 62. na lestvici Mednarodne nogometne zveze, so na časovno in kilometrsko zahtevnem gostovanju proti tekmecu, ki je 115. na svetu, dosegli pomembno zmago. In to po zaslugi debitanta, "vročega" strelca Maribora Žana Vipotnika.

V tej skupini sta danes na sporedu še tekmi med Dansko in Finsko ter San Marinom in Severno Irsko.

Kek je prvo tekmo kvalifikacij za Nemčijo 2024 začel z nekoliko spremenjeno postavo od običajne. V to so ga prisilile tudi težave s poškodbami, saj zaradi teh tokrat ni bilo Andraža Šporarja v napadu in Jasmina Kurtića v zvezni vrsti.

Tako je v postavitvi 4-4-2 mesto na desni strani obrambe zasedel Žan Karnčnik, pred njim na krilu Petar Stojanović, ob Adamu Gnezdi Čerinu v osrčju zvezne vrste Jon Gorenc Stanković, v napadu pa ob Benjaminu Šešku Žan Celar.

Potem ko je v drugi minuti Jure Balkovec s prostim strelom poskrbel za nekaj lažjega dela domačega vratarja Igorja Šackija, pa je že v peti minuti moral Kek poseči po prvi menjavi po poškodbi Mihe Blažiča. Vstopil je David Brekalo, za katerega so v slovenskem taboru sprva dejali, da ga niti ne bo v ekipi zaradi poškodbe zapestja.

Slovenska vrsta je kljub temu narekovala ritem igre, imela posest, medtem ko so domači prežali bolj ali manj na protinapade. Toda slednji so pozneje zaigrali malce odločneje in v 24. minuti prišli do vodstva.

Po podaji Jana Vorogovskija, ki je preigral Žana Karničnika, z leve strani je z glavo na prvi vratnici od obrambe pozabljeni Maksim Samorodov zadel z glavo. Žoga se je še od prečke odbila čez golovo črto. Slovenija je tako morala loviti zaostanek, a posebej nevarna ni bila.

Kek je ob polčasu reagiral in v igro poslal Miho Zajca, Slovenija pa je že v 47. minuti izenačila, ko je po kotu z leve strani, ki ga je izvedel Adam Gnezda Čerin, zadel Brekalo.

Takoj zatem je imel tudi Kazahstan še eno priložnost, a jo je s premalo natančnim strelom z glavo zapravil Abat Ajmbetov. V 60. minuti je na drugi strani Gorenc Stanković poskusil s strelom od daleč, a meril preveč po sredini.

V 71. minuti je Zajc meril z roba kazenskega prostora malce mimo vrat, v 75. minuti pa je po lepi podaji Sandija Lovrića Zajc prišel pred vratarja domačih, a mu ga ni uspelo ukaniti.

V 70. minuti je v igro prišel tudi debitant Vipotnik in hitro opozoril nase, ko je v 78. minuti dosegel vodilni gol, ko je po dolgi Stojanovićevi podaji spretno pretental Šackija za 2:1.

Kazahstanci so potem iskali izenačenje, v 90. minuti tudi prišli do priložnosti, a se je izkazal Jan Oblak.

Kvalifikacije imajo deset terminov, zadnji bo med 19. in 21. novembrom. Na EP se bo uvrstilo deset zmagovalcev skupin in deset drugouvrščenih, zadnja tri mesta pa bodo zapolnile ekipe po dodatnih kvalifikacijah lige narodov marca 2024.

Potek tekme:

78' GOL - Slovenija vodi v Astani. Po lepi podaji Petarja Stojanovića je prvenec za Slovenijo dosegel ŽAN VIPOTNIK!

47' GOL - Za Slovenijo je zadel rezervist David Brekalo.

26' Najlepša priložnost Slovencev v prvem polčasu. Po podaji Benjamina Verbiča je z glavo poskušal Žan Celar, na mestu pa je bil vratar Šackij.

24' GOL - za vodstvo gostov je z glavo zadel Maksim Samorodov. Slovenska obramba je naredila napako, ki so jo Kazahstanci kaznovali.

6' Prva menjava pri Sloveniji. Namesto poškodovanega Mihe Blažiča v igro David Brekalo.

2' S prostega strela je do prve priložnosti za Slovenijo prišel Jure Balkovec, a je njegov strel ustavil Igor Šackij.

0' Matjaž Kek je presenetil s prvo postavo, v kateri je namesto poškodovanega Andraža Šporarja v napadu ob Benjaminu Šešku Žan Celar. Kek kljub slabšim igram v Celju še vedno zaupa Žanu Karničniku, ki je prav tako začel tekmo.

Slovenska nogometna reprezentanca je danes ob 16. uri po slovenskem in 21. uri po lokalnem času v Astani začela kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2024. Izbranci Matjaža Keka, med katerimi manjkata Andraž Šporar in Jasmin Kurtić, nekaj pa je še načetih igralcev, imajo za obračun s Kazahstanom tri točke.

"Veliko se je govorilo o začetku kvalifikacij, zdaj je ta končno tukaj. Mislim, da smo pripravljeni, a vendar nas čaka težko gostovanje. Veliko dejavnikov naredi to gostovanje težko, ampak mislim, da bomo odigrali vrhunsko tekmo, cilj pa so tri točke, ki nam bi dale zagon za naprej," je dejal vezist Adam Gnezda Čerin.

Kek je poudaril, da ga veseli reakcija igralcev, ki spoštljivo in samozavestno napovedujejo to igranje v skupini, ki je za mnoge lahka. "Ampak zavedanje težavnosti začetka s tem gostovanjem nas sili v veliko osredotočenost, kakovostno pripravo na več dejavnikov igranja v Kazahstanu," je dejal Kek, ki ima še nekaj težav z načetimi igralci.

Kljub težavam je Kek menil, da imajo popolno zaupanje v vse poklicane igralce. "Igramo za Slovenijo, ne za lastne interese. To je bistvo."

Slovenijo, 62. na lestvici Mednarodne nogometne zveze tako najprej čaka 115. vrsta sveta. Slovenci se s Kazahstanom še niso merili.

Tekmo na areni Astana, ki bo sploh prva v teh kvalifikacijah, v katerih se bo merilo 53 reprezentanc, bodo sodili Švedi Glenn Nyberg, Mahbod Beigi in Andreas Söderqvist.

V nedeljo bodo Kekovi izbranci igrali še proti San Marinu v Stožicah. Slednji je nekakšen "outsider" skupine H, v kateri so še Danska, Finska in Severna Irska.

Kvalifikacije bodo sicer imele deset terminov, zadnji bo med 19. in 21. novembrom. Na EP se bo uvrstilo deset zmagovalcev skupin in deset drugouvrščenih, zadnja tri mesta pa bodo zapolnile ekipe po dodatnih kvalifikacijah lige narodov marca 2024.