Urška Klakočar Zupančič bi spremenila poslovnik: V SDS predlogov za posvetovalni referendum niso vlagali zaradi volivcev

Va, STA
07.06.2024 19:49

Predsednica državnega zbora je vložila predlog za sklic nujne seje komisije DZ za poslovnik, na kateri bi govorili o domnevni zlorabi instituta posvetovalnega referenduma.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Povsem jasno in nedvoumno bi se določili ustrezni roki in namen teh rokov ali pa se jih bo bodisi celo odpravilo, je predsednica DZ zapisala v predlogu za sklic nujne seje komisije za poslovnik.
Robert Balen

Predsednica DZ ocenjuje, da so v SDS predlog za razpis posvetovalnega referenduma glede priznanja Palestine večkrat vložili zato, da bi državnemu zboru preprečili priznanje.

Klakočar Zupančič komisiji za poslovnik predlaga sprejetje enega sklepa. Če bo sprejet, bi komisija DZ na delovno skupino, ki deluje pri komisiji, naslovila pobudo, da pripravi predlog normativnih sprememb poslovnika državnega zbora, ki naj preprečijo zlorabe instituta referenduma za zavlačevanje postopkov v DZ in napačne razlage predvsem 184. člena poslovnika. Povsem jasno in nedvoumno bi se določili ustrezni roki in namen teh rokov ali pa se jih bo bodisi celo odpravilo, je predsednica DZ zapisala v predlogu za sklic nujne seje.

DZ je v torek na izredni seji podprl sklep vlade o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države. Priznanje pa je spremljalo proceduralno preigravanje in medsebojno obtoževanje koalicije in opozicije.

SDS je namreč tik pred začetkom seje umaknila predlog za posvetovalni referendum o priznanju Palestine, ki ga je vložila v ponedeljek. Nato je med sejo vložila nov predlog za posvetovalni referendum.

Predsednik SDS Janez Janša je ob tem dejal, da s predlogom za posvetovalni referendum vladi "malo pomagajo, da se ohladijo pregrete glave". Po njegovih besedah bi moralo namreč po vložitvi predloga miniti najmanj 30 dni do odločanja o predlogu, s tem pa bi se zamaknilo odločanje o priznanju Palestine.

Po oceni Klakočar Zupančič je zato očitno, da poslanska skupina SDS predlogov za razpis posvetovalnega referenduma ni vložila zato, da bi volivci pridobili pravico odločati o tem vprašanju, pač pa, ker je želela preprečiti DZ in s tem Sloveniji priznanje Palestine.

"Noro in nesprejemljivo je, da je namen nekega roka zgolj in samo to, da organ v tem roku ne naredi ničesar. Noro in nesprejemljivo je, da se je rok iz tretjega odstavka 184. člena poslovnika DZ do sedaj razlagal tako, da se predlog za posvetovalni referendum ne sme uvrstiti na sejo, če ni od vložitve predloga do seje minilo (vsaj) 30 dni," je Klakočar Zupančič predtem v četrtek zapisala na facebooku.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta