Predsednik SDS Janez Janša je po več kot polovici preštetih glasovnic na evropskih volitvah stopil pred novinarje in razglasil četrto zaporedno volilno zmago SDS na volitvah slovenskih poslancev v Evropski parlament. "V vsakem primeru bomo našo ekipo v Evropskem parlamentu okrepili, na prvem mestu gre zahvala vsem volivkam in volivcev, ki so v poplavi raznoraznih vprašanj in pol, ki so jih dobili na voliščih, prepoznali, za kaj gre. Gre za sporočilo slovenskega volilnega telesa aktualni vladni koaliciji, naj naredi podoben premislek kot francoski predsednik Macron," je dejal Janša. Macron je namreč po zmagi skrajne desnice v Franciji razpustil parlament in sklical predčasne volitve.
Janša: Vladna koalicija je izrazito poražena
Po njegovih besedah rezultati glasovanja kažejo, da bo sedanja vladna koalicija pod vodstvom premierja Roberta Goloba na evropskih volitvah izrazito poražena. "Takega poraza tranzicijska Levica v Sloveniji še nikoli ni doživela in upam, da bo tudi to sporočilo sprejeto," je dejal Janša in dodal, da gre za odgovor slovenskega volilnega telesa na manipulacije v preteklih tednih, kot sta med drugim drastično kršenje poslovnika državnega zbora in zloraba represivnih organov v času volilne kampanje. Ko gre za posvetovalne referendume, je Janša dejal, da bodo izide "vsiljenih" posvetovalnih referendumskih vprašanj komentirali jutri: "Nobeno od teh ni obvezno za to vladno koalicijo, ki svojih obljub itak ne drži." Ob tem je dodal, da na tokratnih evropskih volitvah ni prišlo do zasuka v desno oziroma skrajno desno, ampak da v Evropi prihaja do ravnotežja. Na volitvah je zmagala desnosredinska Evropska ljudska stranka (EPP), ki bo po njegovih besedah koalicijo sestavljala "malo levo malo desno". Med prioritetami slednje morata biti po njegovih besedah tudi "razumna" zelena politika in resen spopad z vprašanjem varnosti.
Hladen tuš za Hojsa, Breznika in Kanglerja
Glede na delne izide so bili na listi SDS v Evropski parlament izvoljeni nosilka liste in dosedanja evropska poslanka Romana Tomc, njen bruseljski kolega Milan Zver, poslanec državnega zbora Branko Grims in predstavnica strankinega podmladka Zala Tomašič. "Sestavili smo močno listo. Vsi, ki so kandidirali na listi, so podpisali obvezo, da se vrnejo v Slovenijo, če bodo izvoljeni in če bo SDS sestavljala prihodnjo vlado, za kar glede na ta rezultat obstaja velika verjetnost," je dejal Janša in dodal, da to pomeni, da bi lahko vsaj polovico mandata v Bruslju oddelali tudi kandidati, ki na volitvah niso bili neposredno izvoljeni v Evropski parlament. Na listi SDS za evroposlance med drugim niso bili izvoljeni Aleš Hojs, Franc Breznik in Franc Kangler. Janša je bil zadovoljen, ker bo slovensko delegacijo EPP v prihodnjem mandatu sestavljalo pet oziroma šest poslancev. Po objavi prvih delnih izidov je namreč kazalo, da bo en mandat poleg NSi osvojila tudi SLS, a zdaj bolje kaže koalicijski SD.
SDS vztraja, da bo vložila pritožbo na DVK
Na vprašanje, ali bodo kljub dobremu volilnemu izidu vložili pritožbo na Državno volilno komisijo (DVK) zaradi nepravilnosti, do katerih je po njihovih navedbah prišlo na predčasnem glasovanju, pa je Janša poudaril, da glede tega ne bodo spreminjali svojih stališč. "Okrajna volišča na predčasnih volitvah so bila nezakonita, ker niso bila na ozemlju volilnega okraja. V Sloveniji je bilo 24 volišč, ki so bila nezakonita. Vložili bomo pritožbo, vendar ne pričakujemo, da bo DVK ukrenila karkoli drastičnega, pričakujemo pa, da bo ta člen zakona na naslednjih volitvah spoštovan," je poudaril Janša in dodal, da pričakujejo tudi vnovično vzpostavitev volišč na podeželju, ki so bila v preteklosti ukinjena.
Tonin: V bitko sem dal vse
Predsednik NSi in nosilec liste Matej Tonin, kot kaže, bo evropski poslanec. Ob tem je priznal, da mu je odleglo. "V to bitko sem dal vse," je bil slikovit in dodal, da bo to dolga volilna noč, "a se jasno nakazuje zmaga desne sredine". "Kar je spodbuden rezultat. To pomeni, da so volivci dali zelo jasno sporočilo, da želijo drugačno Evropo in tudi Slovenijo." Predvsem ga veseli, da bo Evropska ljudska stranka slavila prepričljiv rezultat.
Zahvalil se je svojim kolegom: "Ta naš rezultat je skupen. Prav vsak kandidat je prinesel svoj kamenček v mozaik našega uspeha in brez samo enega bi lahko bila današnja volilna noč popolnoma drugačna." Ali bo ostal še naprej predsednik stranke, pa je dejal, da o tem odločajo članice in člani stranke.
Glede posvetovalnih referendumih je menil, da je preprečljiv rezultat samo pri preferenčnemu glasu: "Tu obstaja nek družbeni konsenz. Pri ostalih zadevah se nakazuje, da je narod zelo razdeljen." Po njegovih besedah so referendumi pokazali, da ni nekega širšega konsenza, ki bi ga veljajo imeti pri tako občutljivih vprašanjih. "Upam, da bo to sporočilo razumela vladajoča koalicija in da pri teh rezultatih nihče ne more razglasiti zmage in nihče ne more biti razglašen za poraženca. Predvsem, je na tej točki potreben trezen premislek in morda potegniti zavoro pri hitenju zakonskega urejanja teh vprašanj."
Kaj bo Novak svetovala Toninu?
Dosedanja evropska poslanka Ljudmila Novak je izpostavila, za to, da bi Nova Slovenija ohranila enega poslanca, so vsi delali in garali. Tega dosežka je vesela: "Vesela pa sem tudi, ker sem tudi na nek način zmagovalka, ker sem ostala zdrava in cela, ko sem pripeljala svojo politično ladjo v pristanišče." Razveselila se je tudi, da bo Evropska ljudska stranka ostala najmočnejša evropska stranka v parlamentu.
Zahvalila se je možu in družini, ki so ji ves čas njenega političnega udejstvovanja stali ob strani. "Politika ni vse v mojem življenju. Več časa bom posvetila družini. Imam pa tudi druge želje in cilje. Mogoče se bom v javnost vračala po kakšni drugi poti," je še dejala v izjavi za medije.
Na vprašanje, kaj bo svetovala Toninu, ki je pred tem izjavil, da bo z veseljem sprejel njen nasvet, pa je odvrnila: "Odvisno od tega, kaj me bo vprašal." A ker je dovolj izkušen, verjame, da se bo dobro znašel na evropskem parketu. Si je pa želela, da bi NSi dobila še kakšen mandat več, saj so imeli dobre kandidate. Skrbi jo, kakšen vtis o Sloveniji bo v Evropskem parlamentu naredil kateri kandidat. Ni pa želela postreči s konkretnim imenom.
Na sedežu Nove Slovenije je bil vidno sproščen in dobre volje Janez Cigler Kralj, ki se je v imenu stranke zahvalil volivcem, ki so glasovali na evropskih volitvah in referendumih. Obenem je obžaloval, da so štiri teme na referendumih zameglile pomembne teme, s katerimi bi se morali ukvarjati med kampanjo za evropske volitve. Ob tem je spomnil, da so v NSi predlagali, da se pogovarjajo o urejanju migracij, zelenem prehodu in o tem, kakšen naj bo način življenja v Evropi v prihodnjem. Po njegovem pa je ključna tema, ki bi jo morali izpostavljati, vzpostavitev miru. (TR)