V Večeru smo 4. oktobra objavili zgodbo o tem, da je Matej Patljak, vodja Kina Slovenska Bistrica, podjetje Cineplexx prijavil inšpektoratu za kulturo in medije, saj naj bi bilo kršilo zakon o javni rabi slovenščine. Veriga multipleksov je namreč na več javnih projekcijah japonski anime Haikyuu!! The Dumpster Battle predvajala brez slovenskih podnapisov, kar po zakonodaji, razen posameznih izjem, ni dovoljeno. Vendar se je prava zgodba tu šele začela. Namesto da bi slovenska veja avstrijske multinacionalke počakala na razplet prijave, je preko svojega odvetnika začela groziti Patljaku s pravnimi ukrepi, v sklopu katerih bi se "naslednjih deset let ukvarjal s tožbami", obenem pa ga je na domu obiskal tudi kriminalist.
Medtem ko postopek na inšpektoratu še poteka, se Cineplexxovi protiukrepi še stopnjujejo. Večerovega filmskega kritika Matica Majcna, ki je napisal omenjeni članek, je filmska ekipa uradno povabila na slovensko premiero filma Dražen v Cineplexxu Ljubljana Rudnik. Ko je bil že dogovorjen za intervjuje s filmsko ekipo in gostujočimi košarkarji za dvostransko reportažo v Večeru, obenem pa je bil na dogodek že naročen tudi naš fotoreporter, so ga dan pred premiero obvestili, da mu bo Cineplexxovo osebje kljub vabilu onemogočilo vstop v dvorano.
Predvidevali smo, da smo te čase pustili za seboj
Večerov odgovorni urednik Matija Stepišnik je po tem dogodku z uradnim pismom ostro protestiral proti tovrstnim ukrepom in podjetje pozval, naj prepoved nemudoma prekliče in novinarju omogoči, da opravlja svoje delo. "O čem se torej pogovarjamo? O tem, da se je sicer zasebna družba odločila izreči novinarju tako rekoč 'berufsverbot' – prepoved opravljanja dela zaradi njegovega pisanja," je zapisal Stepišnik. "Takšno ravnanje zoper novinarja in medij bi moralo biti v demokratični družbi nepredstavljivo, ker je povsem nesprejemljivo. 'Črne liste' so obstajale v nekih drugih režimih, ki jih v teh krajih sicer dobro poznamo. Predvidevali smo, da smo te čase pustili za seboj.
"Takšno ravnanje zoper novinarja in medij bi moralo biti v demokratični družbi nepredstavljivo"
Gre za grob napad na neodvisno novinarstvo in svobodo govora, o čemer bomo obvestili tudi Društvo novinarjev Slovenije. In ne nazadnje gre za demonstracijo nedopustnega odnosa gospodarske družbe do novinarstva in njegovih funkcij v družbi, kar je ob vsem še v neskladju z odgovorno in resno korporativno kulturo."
Cineplexx: Prepoved je legitimna demokratična izbira
Podjetje Cineplexx se je na protest pisno odzvalo preko svojega odvetnika Aleša Žiherja. V pismu je obsodil tovrstno izvajanje pritiska s strani odgovornega urednika oziroma medija. Kot je zapisal, so prostori in projekcije Cineplexxa "splošno dostopne vsem osebam in [njegova stranka] tudi nima nobenih namenov ali želja vplivati na delo novinarjev ali na njih pritiskati". Vseeno pa Žiher v isti sapi zapiše, da njegova stranka "ni dolžna sodelovati z nobeno medijsko hišo, posebej pa ne z družbo, ki ne upošteva novinarskih standardov in o njej širi neresnice". Odvetnik je potrdil, da je bila prepoved vstopa v dvorano posledica "prekinitve sodelovanja" s časnikom Večer ter da je "slednje v demokratični državi, ki temelji na svobodnem trgu, (...) legitimna izbira".
DNS: Popolno nerazumevanje vloge novinarjev
Na Cineplexxovo potezo se je po prijavi napada na novinarja odzvalo tudi Društvo novinarjev Slovenije. "V društvu novinarjev bi radi opozorili, da ustavna pravica do svobodne gospodarske pobude ni absolutna, nasproti ji namreč stoji pravica do svobode izražanja oziroma javnosti do obveščenosti. Poleg tega obravnava novinarstva kot podaljška marketinške dejavnosti in pogojevanje dostopa do informacij s tako imenovanim prijaznim poročanjem kažeta na popolno nerazumevanje vloge novinarjev v družbi.
"Obravnava novinarstva kot podaljška marketinške dejavnosti kaže na popolno nerazumevanje vloge novinarjev v družbi"
Če novinar svoje delo opravi profesionalno in v okviru etičnih standardov, pa je zgolj zaradi kritičnega poročanja deležen povračilnih ukrepov (...), tega ne moremo razumeti drugače kot poskus omejevanja tega konkretnega novinarja kot tudi vseh drugih, ki bi si privoščili kaj podobnega. Takšno ravnanje s stališča društva novinarjev ni legitimno in posega v svobodo izražanja," so med drugim zapisali v Društvu novinarjev Slovenije.