Portal N1 poroča o dogodku v Avstriji, v katerega je bila vpletena ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. 26. maja letos se je odpravila na službeno pot v Ženevo, a še preden je prispela do dunajskega letališča, je prišlo do prekrška. Službeno vozilo je zaradi prehitre vožnje ujel radar, zato je ministrstvo julija dobilo poziv avstrijske policije, naj ji posreduje informacijo, kdo je vozil vozilo in s tem storil prometni prekršek, piše N1.
"Ministrstvo za digitalno preobrazbo je namesto informacije avstrijski policiji poslalo dopis slovenskemu veleposlaništvu na Dunaju. V njem je veleposlaništvo pozvalo, naj pristojne avstrijske organe zaprosi, da odstopijo od morebitnega pregona oziroma kaznovanja voznika. Kot razlog za takšno zaprosilo je navedlo, da je bil na avstrijski avtocesti zastoj, zato je službeno vozilo ministrstva obtičalo v koloni," poroča N1. In še: "Da ministrica z delegacijo ministrstva (iz gradiva vladi je sicer razvidno, da je bila v delegaciji le ena zaposlena) ne bi zamudila leta, pa je bil voznik službenega avtomobila 'primoran prižgati modre luči'."
"Upam, da bo pred petkom odstopila sama!"
"Samopašnost. Aroganca. Sramotenje države v tujini. V politiki je pomemben tudi videz! Upam, da nas bo kolegica Duh Stojamenova razbremenila, da bo razumela, da tako ne gre, in bo pred petkom odstopila sama! V dobro vlade in koalicije. Predvsem pa v dobro levosredinske politične opcije, ki ji menda pripada. Da nas ne sramoti več. Biti na ministrskem ali poslanskem položaju pomeni prevzeti odgovornost in biti integriteten ter tako ravnati!" se je na pisanje N1 odzvala poslanka Mojca Šetinc Pašek.
Boštjančič ni obveščen o nobeni spremembi podpore ministrici. Opozicija: To je prešlo vse meje dobrega okusa
Medtem ko so z vladne strani še prejšnji teden prihajala zagotovila, da ministrica ohranja podporo premierja Roberta Goloba, zdaj to naj ne bi bilo več gotovo. Na vprašanja o podpori ministrici je v odsotnosti Goloba, ki je službeno v New Yorku, odgovarjal finančni minister in podpredsednik vlade Klemen Boštjančič. Kot je dejal ob robu podpisa izjave o stopnji usklajenosti predloga novega plačnega zakona za javni sektor, ni obveščen o nobeni spremembi podpore ministrici Stojmenovi Duh. "V petek se bo zagovarjala pred očitki iz interpelacije, napovedanih je 11 ur razprave, verjamem, da bo več kot dovolj časa, da bo sama odgovorila na vsa vprašanja. Več kot to danes nimam dodati," je bil redkobeseden.
Da gre za kočljivo zadevo, pa je poudaril minister za delo Luka Mesec iz Levice. "Ta stvar je zelo kočljiva, ta hip čakamo odziv predsednika vlade, ministrica prihaja iz kvote stranke Svoboda, po tem odzivu pa pričakujem, da se bomo, če ne že danes, pa jutri zjutraj pred sejo vlade pogovorili, kako ukrepati," je povedal.
Poslanec SDS Rado Gladek je ocenil, da bi bil odstop Stojmenove Duh edina prava pot, če ministrica premore minimalno samokritiko. "Upam, da bo razmislila o vseh teh dejanjih, ki se ji očitajo, in vsaj častno, čeprav po našem mnenju vsaj pol leta prepozno, zapustila ministrsko mesto," je izjavil. V nasprotnem primeru pa bo pred poslanci v petek deja vu ob vnovičnem zagovoru ministrice v DZ, je dodal.
V NSi pa po besedah vodje strankinih poslancev Janeza Ciglerja Kralja ne razumejo, zakaj je še govor o tem, da je Stojmenova Duh ministrica. "To je prešlo vse meje dobrega okusa in edina možnost je, da sama spozna, da je šla predaleč," je dejal.
Odzval se je tudi predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki je pri spornem nakupu računalnikov ministrstva za digitalno preobrazbo zaznala sum kršitve zakona o javnem naročanju. Robert Šumi je poudaril, da mora vsak funkcionar dajati dober zgled, tako svojim zaposlenim kot tudi družbi v celoti. Po njegovih besedah je narobe, če je ministrica vplivala na uporabo modrih luči. "Če pa je vplivala, da se prekrškovni postopek v Avstriji ne izpelje do konca, pa je to nesprejemljivo," je poudaril Šumi.
Ministrica Stojmenova Duh za pojasnila ni dosegljiva. (STA)
Vožnja z modrimi lučmi sicer po tuji avtocesti ni dovoljena, razen v primeru, ko je slovensko vozilo vključeno v tujo varovano kolono. Slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina je po poročanju N1 v odgovoru ministrstvu za digitalno preobrazbo, ki je bil usklajen z MZEZ, jasno poudaril, da v situaciji, v kateri se je znašla ministrica Stojmenova Duh, uporaba modrih luči ni dovoljena niti v Sloveniji, na ozemlju tuje države pa jih slovenska vozila sploh ne bi smela uporabljati.
Portal N1 še piše, da je zunanje ministrstvo veleposlaništvu v Avstriji predlagalo, naj ministrstvu za digitalno preobrazbo svetuje, "da z vidika ugleda Republike Slovenije kazen poravna".
Dva primera uporabe modrih luči v Sloveniji
Že leta 2009 je v medijih odmevala vožnja takratnega ministra za promet Patrika Vlačiča. Kamere Darsa so tedaj namreč zabeležile več prekrškov - Vlačičev voznik je vozil po odstavnem pasu, pri čemer naj bi utiral pot reševalnemu vozilu, vprašljiva pa je bila tudi uporaba modrih luči. Vlačič je tedaj dejal, da ni odredil namestitve posebne signalizacije v avtu ali naročil njene uporabe, jo je pa voznik uporabil z Vlačičevo vednostjo. Takrat je ministrstvo odpovedalo pogodbo s podjetjem, ki je bilo odgovorno za varno vožnjo in upoštevanje prometnih predpisov.
Leta 2018 pa je v medijih odmevala še vožnja Marka Bandellija, takratnega ministra za kohezijo, ki se je z modrimi lučmi pripeljal na osnovnošolsko tekmovanje in se tako izognil gneči na cesti. Pred tem je z modrimi lučmi Bandelli prišel tudi na kongres občin v Rimske Toplice. Policija je takrat pojasnila, da je bila v teh dveh primerih uporaba modrih luči skladna s predpisom za izvedbo nalog pri varovanju oseb, ki so ga nekaj let pred tem precej razširili.