Letalo je sprva letelo proti območju alavitske verske ločine, nato pa ostro obrnilo: Kam bi lahko odšel Asad?

STA, M.R.
08.12.2024 13:39

Usoda strmoglavljenega sirskega predsednika Bašarja al Asada je nejasna. Večina svetovnih medijev poroča, da je z letalom zapustil državo, preden so prestolnico Damask davi zavzeli islamistični uporniki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bašar al Aasd z ženo Asmo  
Profimedia

Tudi rusko zunanje ministrstvo je po navedbah italijanske agencije Ansa potrdilo, da je zapustil Sirijo. Kam naj bi se zatekel, pa ni jasno.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na Sirski observatorij za človekove pravice, je Asad na krovu zasebnega letala, ki je vzletelo z mednarodnega letališča v Damasku, zapustil prestolnico že v soboto ob 22. uri po krajevnem času.

(VIDEO) Tudi Damask v rokah upornikov: Televizija sporočila, da je Asadov režim padel ...

Letalo je sprva letelo proti območju Sirije, kjer je trdnjava Asadove alavitske verske ločine, potem pa je ostro obrnilo in nekaj minut letelo v nasprotno smer, preden je izginilo z radarjev. Letalo naj bi tudi izklopilo oddajnik signala.

Nekateri mediji ugibajo, da bi se lahko zatekel v politično zaveznico Rusijo. Ruska tiskovna agencija Tass je medtem navedla izjavo člana "političnega odbora sirske opozicije", da naj bi Asad za azil zaprosil več držav, ki pa naj bi ga zavrnile. Ugibal je, da bi se lahko odpravil proti kateri od afriških držav.

Bašar al Asad
EPA

Po besedah direktorja Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmaneja ima Asad tri možnosti. Lahko bi šel v Rusijo, ki mu je v vojni pomagala z letalstvom, ali Iran, ki mu je pomagal z vojaškimi svetovalci in oboroženimi frakcijami. Tretje možno zatočišče pa so Združeni arabski emirati. To je bila ena prvih zalivskih držav, ki je leta 2018 ponovno vzpostavila diplomatske odnose z Damaskom, potem ko so jih prekinili po začetku vojne v Siriji leta 2011, je dejal.

Agencija Reuters je medtem navedla neimenovane sirske vire, ki so ugibali, da bi lahko bilo letalo z Asadom celo sestreljeno, ker je izginilo z radarjev. Dopuščajo pa tudi možnost, da so na letalu zgolj izklopili transponder, ki oddaja podatke o njegovi lokaciji.

Asadovi vojaki slekli uniforme

Mnogi se sprašujejo tudi o usodi sirske vojske, ki je bila zvesta Asadu. Po napovedi Asadovega odhoda so njeni pripadniki po pričevanjih prebivalcev nemudoma slekli vojaške uniforme.

Priča je za AFP dejala, da je davi v četrti Maze, kjer ima prostore več varnostnih in vojaških ustanov ter veleposlaništev, videla na desetine zapuščenih vojaških vozil.

Sirska vojska doslej ni izdala uradne izjave ali komentarja. Vojaki, s katerimi se je pogovarjala AFP, pa so povedali, da so bili pozvani, naj se umaknejo s položajev in se vrnejo domov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta