Ne pretiravajte! Koliko sadja in zelenjave moramo pojesti, da imamo od tega korist?

20.08.2021 06:00
Sadje in zelenjava preprečujeta bolezni, izboljšata prebavo in imata blagodejen učinek na lepoto in zdravje. Odločati se je treba le za najboljše sadje in zelenjavo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia
Profimedia

Z rednim uživanjem sadja in zelenjave je mogoče zmanjšati nevarnost raznih obolenj ali jih celo preprečiti. Nadalje sta sadje in zelenjava idealna zaveznika diete: telesu zagotavljata dragocene hranilne snovi, hkrati pa ne vsebujeta preveč kalorij. Ti hitri, okusni in zdravi obroki so zmeraj pri roki, ne zahtevajo zapletene priprave, tehtanja in računanja kalorij.

Pet obrokov na dan

Strokovnjaki za prehrano priporočajo pet obrokov sadja in zelenjave na dan. Se vam to zdi nemogoče? Toda ugotoviti je treba, da obrok pomeni eno jabolko ali pomarančo, pet do šest listov zelene solate ali skodelico špinače. Če za zajtrk spijete kozarec soka ene pomaranče, ste zaužili prvi obrok sadja, in če dopoldne in popoldne pojeste jabolko, hruško ali drugo sadje, so za vami že trije takšni obroki, torej manjkata denimo le še solati za kosilo in večerjo.

Sadje in zelenjava sta dragocen vir vitaminov in rudninskih snovi in vlaken, potrebnih za pravilno delovanje črevesja. Pozimi, ko ni na voljo svežih sadežev, so najboljša rešitev zamrznjeni plodovi, seveda takšni, ki so šli skozi proces zamrzovanja, pri katerem so spoštovana stroga pravila priprave in hrambe, zaradi česar plodovi ohranijo hranilno vrednost.

Profimedia

Sadje in zelenjava polovica vsakega obroka

Ko pripravljate zajtrk ali večerjo ali celo sendvič, se zmeraj držite pravila pol-pol. Ko načrtujete obrok, polovico riža, sira, testenin, mlečnih izdelkov ali sladic nadomestite s sadjem. Tako boste zaužili bolj zdrave obroke, ne da bi povsem spremenili svoje navade.

Sadje vse od jutra

Če ste se zjutraj navadili jesti kosmiče ali sladkane žitarice, jih nadomestite z musliji s posušenim sadjem, dodajte obrok sadja (na kocke narezano hruško, jabolko ali pomarančo), popijte sadni sok in telesu boste zagotovili potrebno energijo, vlakna in vitamine. Če pa imate za zajtrk raje kruh, maslo, med in marmelado, jim dodajte kak kos sadja in kozarec sadnega soka, ki ga sami iztisnete.

Pica in sendvič s solato

Če imate radi pice, jim zmeraj dodajte zeleno solato, in če je treba seči po sendviču, naj ga spremlja paradižnik, narezan na kolobarje. K šunki, puranjemu in piščančjemu mesu ter siru se odlično podajo zelena solata, radič in paradižnik.

Zelena zelenjava

Pred kosilom ali večerjo pojejte obrok zelene solate, radiča ali motovilca. Ti poleg vitaminov vsebujejo vlakna, izredno koristna na začetku prebave. Poleg sveže solate ima takšen učinek tudi topla ali hladna zelenjavna juha.

Dvakrat po četrtino

Krožnik za glavno jed razdelite na dva dela: na eno polovico dajte zelenjavo (bučke, paradižnik, grah, por ...), na drugo polovico pa enako količino mesa ali rib. Krožnik lahko razdelite tudi na četrtine: na eno dajte beljakovine (meso), na drugo testenine, riž ali krompir, na preostali dve pa kuhano ali surovo zelenjavo.

Sir s solato

Zaužijte manjšo količino sira, zato pa več zelene solate, k temu pa dodajte jabolko in nemara rozine ali pečkasto sadje. Če poleg tega zaužijete jogurt ali malo kremnega sira, ste si zagotovili celovit, vendar nizkokaloričen obrok.

Vsak dan dva ali tri obroke zelenjave

Sveže solate so dragocen vir vitaminov, vendar lahko dnevno potrebo organizma po njih zadovoljita tudi dva obroka, ki vsebujeta artičoko in koprc (koromač).

Najpogostejše sestavine

Sadje poleg vitaminov (v glavnem A in C) in rudninskih snovi (kalij, magnezij, fosfor) vsebuje vodo (lubenice, češnje, melone, breskve in grenivke kar 90 odstotkov) in naš organizem oskrbuje z energijo. Vsebuje pa tudi sladkor (fruktozo) in organske kisline, zaradi česar je rahlo kiselkasto (jabolčna kislina v jabolkih in limonska kislina v pomarančah). Poleg tega so v sadju antociani in vlakna - teh ima največ kokos, potem pa datlji, maline, kutine in kostanji.

Profimedia

Voda v sadju in zelenjavi pomaga ohranjati ustrezno količino vode v organizmu, med drugim v koži. Fruktoza zato, ker jo organizem počasneje vsrkava kot glukozo, dlje energijsko deluje. Organske kisline so pomembne zato, ker pospešujejo presnovo sladkorja v prid ustvarjanja energije, ki ga organizem potrebuje. Antociani so antioksidacijske snovi, ki povečajo delovanje vitamina C in ščitijo stene krvnih žil. Vlakna v sadju in zelenjavi so topljiva, mehčajo blato in varujejo celice debelega črevesa pred tumorjem.

In ko te sestavine telesu manjkajo ...

Če se vam lušči koža, je lahko za to krivo pomanjkanje betakarotena (prekurzorja vitamina B), ki ga vsebujejo melone, breskve in marelice. In če imate v mišicah pogosto krče, vam verjetno manjka kalija, torej rudninske snovi, ki uravnava gibe mišic in prenos živčnih impulzov. Kalij je v suhem sadju, vsebujejo ga banane. Če ste žrtev kuperoze in je vaša koža videti "stara", bi vam lahko pomagalo več vitamina C - ta krepi stene krvnih žil in varuje pred prostimi radikali, ki so krivi predčasnega staranja kože. Vitamin C v različnih količinah vsebujejo vse vrste sadja.

Kaj izbrati?

Več energije vam zagotovijo sadeži, bogati s sladkorji (banane, mandarine, fige, jabolka, grozdje); odžeja vas vodnato sadje (lubenica, melona, slive, grozdje); zoper lenost črevesja uživamo sadje z veliko vlakninami (maline, mandarine, jabolka, borovnice, hruške, kivi); idealno sadje po športni aktivnosti pa je tisto, ki vsebuje kalij, torej marelice, pomaranče in breskve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta