V osrčju brazilskih gozdov, med množico rastlinskih in živalskih vrst, raste tudi visokorasla palma z imenom Euterpe oleracea. Domačinom že od nekdaj služi za osnovno prehranjevanje. Palmo imenujejo tudi "acaizeiro", njene plodove, majhne črne jagode, pa acai. Podobne so naši josti, križancu med kosmuljo in črnim ribezom.
Jagode acai so na mizah domačinov vsak dan, predvsem v obliki pireja. Za domorodce so tako pomembne kot za nas mleko. Pire ima okus po rdečem vinu in kakavu. Najpomembnejše pa je, da je acai izjemno nasiten. Dieta z izdelki acai je zdaj na vrhu vseh diet v Ameriki. Ko je v eni od svojih TV-oddaj o čarobnih jagodah govorila Oprah Winfrey (ki ima večne težave s telesno težo), so za njimi ponoreli. Sprva so bili strokovnjaki zelo skeptični, saj niso verjeli, da bi jagode acai res bile tako učinkovite. Izkazalo se je, da so dobre ne le za dieto, temveč tudi v kozmetiki. Nanje prisegata zvezdi Lady Gaga in Britney Spears. Že majhna količina jagod zelo nasiti in tako poteši lakoto. Posledica: acai so seveda prve v Braziliji, zavzele pa so tudi celotno Ameriko. Povpraševanje po črnem biseru iz Brazilije je veliko, cena pa tudi.
Palma zraste do 25 metrov visoko in se ponaša z vitkim zelenim steblom, ki jih skorajda vse leto krasijo veliki šopi z drobnimi, sprva rdečimi, nato pa črnimi jagodami. Posebno dobre so jagode, ki zorijo, od julija do decembra. Drevo acaizeiro se ponaša z ogromnimi živo zelenimi listi, ki jih uporabljajo za izdelavo streh, iz vlaken pa pletejo korpe in klobuke. Vsaka palma požene tri do štiri šope, vsak nosi tri do šest kilogramov sadežev. Iz drobcenih jagod (velike so 1 do 1,4 centimetra) Indijanci izdelujejo tudi sok acai. Jagode so iz brazilskega deževnega gozda v Rio de Janeiro prinesli športniki, saj so jih sadeži nasitili, pa še hujšali so po njih. Takšne prednosti pa je težko skriti. Priložnost so takoj zaslutile kozmetične hiše in tradicionalna medicina.
Pred štirimi leti so se v porečju Amazonke pojavili prvi predstavniki brazilske družbe Beraci, ki so črne bisere odnesli v svoje laboratorije in jih temeljito raziskali. V pragozdu so začeli medtem domačini sistematično nabirati jagode acai. Danes se v brazilski pokrajini Para preživlja z nabiranjem že več kot 300 družin. Izkazalo se je namreč, da so jagode acai res pravi čudež narave. Ne le v prehrani, temveč tudi v kozmetiki. So namreč nabite z antioksidanti. Upočasnijo proces staranja, zato so sestavni del krem proti staranju. Sto gramov jagod acai ima 247 kalorij, vsebujejo pa 3,80 grama proteinov, 16,90 grama vlaknin, 118 gramov kalcija, 58 gramov fosforja, 11,60 grama železa, vitamina B1 in B2, 6 odstotkov sladkorja, 0,13 odstotka kislin in 45,90 grama vlage.
Zato se ni čuditi, da se v deževni gozd ob reku Meruu vse pogosteje podajajo ljudje z vseh koncev sveta. Domačinom so jagode acai prinesle odličen posel, posebno zdaj, ko so v laboratorijih v kraju Beraca potrdili izjemno kakovost sadežev. Iz Berace se po Amazonki navzgor vedno poda kateri od zaposlenih v tem laboratoriju. Iščejo nove naravne proizvode in njihove dobavitelje, predvsem pa poslušajo, kaj jim lahko povedo domačini, ki te plodove jedo že od nekdaj. Po večmesečni poti prinesejo s seboj semena, sadeže in plodove, jih raziščejo in dajo na tržišče. Od teh živi že več kot 3000 brazilskih družin.
Družine, ki nabirajo jagode acai, veljajo za zelo premožne. Vse že imajo svoje račune, denar vlagajo v nakup čolnov in v druge dobrine. Družinam svetujejo, naj na primer ne mečejo pod palme praznih baterij, naj ne vlivajo bencina v bližini palm, da so sadeži res biološki. Domačini se zabavajo ob misli, da ljudje jedo hrano, ki jih ohranja mlade; oni vedo le, da brez jagod acai ne bi mogli živeti, ker so njihova osnovna prehrana. Ena od skupnosti, ki nabira jagode za družbo Beraca, je prej nabrala do 75 ton jagod, v letu 2009 pa že 112 ton. Za eno košaro črnih jagod (14 kilogramov) dobijo nekaj manj kot štiri evre, za biološko pridelane jagode pa tudi do šest evrov. Z dobro kakovostjo jagod zasluži družina do 365 evrov na mesec, kar je zelo veliko za prebivalce brazilskega deževnega gozda. Čeprav jagode zorijo vse leto, so najboljše od julija do decembra. Domačini pa poznajo še veliko sadežev, kot so recimo rdeči buriti, ki rastejo med palmami acai in jih uporabljajo za zaščito pred soncem, pa sadež cupuacu, ki pomiri želodčne težave. In zakaj ne bi prisluhnili tistim, ki že stoletja uživajo te sadeže? Navsezadnje so tako odkrili jagode acai. Paleta izdelkov iz jagod acai je medtem že zelo pestra. Poleg kaše oziroma pireja, ki je osnova vseh diet, so tu še kapsule, sirup in mešanica sokov, predvsem pa sladoleda, ki ne manjka na nobeni plaži v Braziliji. Kultni energetski napitek je "acai na tigela", sladki sorbet iz jagod acai, banan in soka. Posebno priljubljen je pri deskarjih, saj pomaga pri obnovi mišic. Vse bolj jagode acai osvajajo tudi Evropo, tudi zato, ker lahko z njimi rešijo ogromne površine deževnega gozda. Če daje acai dovolj denarja za dobro življenje, zagotovo ne bodo sekali gozda. Kajti palme acai rastejo še v Panami (pokrajina San Blas), na pacifiški obali Ekvadorja, v delih Kolumbije (Caucam Choco, Cordoba, Norino, Valle), Venezuele (Bolivar, Delta, Amacurro, Sucre), v Gvajani, Surinamu, Francoski Gvajani in seveda v Braziliji (Ampara, Para, Maranhao, Tocantis).