Kalcij
Večinski gradnik zob in kosti, torej tudi čeljusti, je kalcij. Njegovo pomanjkanje lahko vodi do tveganja za nastanek vnetja dlesni in zobne gnilobe. Je v mnogih živilih. Najbolj znan vir kalcija je mleko, seveda ga najdemo tudi v mlečnih izdelkih. Vir kalcija so še stročnice, ostrige in fige.
Železo
Pomanjkanje železa lahko privede do vnetja jezika, na sluznici lahko nastanejo ranice. Železo je v mnogih živilih: jetrih, rdečem mesu, otrobih žitaric, rdeči papriki, temni zelenjavi, lešnikih.
Vitamin B3 (niacin)
Pomanjkanje vitamina B3 lahko povzroči zadah in razjede v ustih. Najdemo ga v piščančjem mesu in ribah.
Vitamina B12 in B2 (riboflavin)
Rane v ustih lahko nastanejo tudi ob pomanjkanju teh dveh vitaminov. Rdeče in piščančje meso, jetra, svinjina, ribe pa tudi mleko in mlečni izdelki so dobri viri vitamina B12. Vitamin B2 pa najdemo tudi v kvasu in jajcih, špinači in mandljih.
Vitamin C
Premalo tega vitamina lahko pripelje do krvavečih dlesni in izgube zob. Jagode, papaja, agrumi in surova rdeča paprika so odlični viri vitamina C, prav tako je tudi v ohrovtu, brokoliju, grahu in krompirju.
Vitamin D
Ta vitamin lahko nastaja v človeški koži iz holesterola, kadar kožo obsevajo sončni žarki. Človek, ki je izpostavljen soncu, za svoje potrebe pridela dovolj vitamina D. Sicer pa je njegov poglavitni vir mleko, je pa tudi v ribah, surovem maslu, jajčnem rumenjaku in jetrih. Pomemben je, ker telesu pomaga absorbirati kalcij. Ljudje, ki niso dovolj izpostavljeni soncu in ne uživajo dovolj hrane, ki vsebuje ta vitamin, tvegajo pomanjkanje vitamina D, kar lahko vodi do občutka pekočih ust, občutka grenkega okusa ali okusa po kovini. Lahko se tudi zgodi, da se trdnost zob zmanjša oziroma da se zobje zmehčajo in postanejo bolj dovzetni za zobno gnilobo in vnetje obzobnih tkiv.
Nekatera živila pa so voda na mlin težavam z zobmi. Lahko se jim odpovemo, lahko njihovo uživanje zmanjšamo, v vsakem primeru pa se zelo trudimo za temeljito ustno higieno.
Ogljikovi hidrati
Te sestavljene sladkorje bakterije v zobnih oblogah presnavljajo, pri čemer tvorijo kisline, ki razžirajo sklenino in povzročajo zobno gnilobo. Živila, bogata z ogljikovimi hidrati, kot so krompir, kruh, testenine, slano pecivo, so za zobe lahko škodljiva prav toliko kot sladkarije.
Lepljiva in žvečljiva živila
Rozine, žitne ploščice, žele bomboni in med so živila, ki se močno zalepijo na zobe. Slina, ki je sicer naš naravni ščit pred sladkorji, ne more izpirati sladkorja z njih oziroma to opravi zelo težko.
Žvečilni gumiji, bomboni in lizike
Te sladkarije so za zobe zelo škodljive, saj se sladkor, ki ga vsebujejo, razleze po zobeh in naredi okoli njih nekakšen sladek plašč. Vedno, kadar je sladkor v ustih prisoten dalj časa, se poveča možnost za nastanek zobne gnilobe.
Gazirane pijače
Te pijače vsebujejo veliko sladkorja. Po nekaterih podatkih naj bi četrt litra brezalkoholne gazirane pijače vsebovalo deset kavnih žličk sladkorja. Gazirane pijače povzročajo tudi kislinsko erozijo zob, kar pomeni, da se sloj sklenine na zobeh trajno stanjša.
Sadni in zelenjavni sokovi
Tudi ti sokovi večinoma vsebujejo veliko sladkorja, kar lahko privede do poškodb sklenine in zobne gnilobe.
Temeljito čiščenje zob
Ob skrbi za uravnoteženo prehrano je za lep nasmeh nadvse pomembno temeljito čiščenje zob. S čiščenjem namreč odstranjujemo bakterije v zobnih oblogah, ki so glavni povzročitelj zobne gnilobe in vnetja dlesni. Zob si ni dobro čistiti takoj po jedi. Takrat je v ustih kisel pH in z dodanim drgnjenjem zob bi lahko povečali možnost obrabe sklenine. Raje izplaknimo usta z vodo, s ščetkanjem pa počakajmo kakšnih 15 minut. Za boljše ustno zdravje naredimo veliko, če si zobe temeljito, torej ne na hitro in mimogrede, očistimo zjutraj in zvečer. Če bomo natančno in redno odstranjevali mehke zobne obloge oziroma bakterije, bomo zmanjšali možnost nastanka zobne gnilobe in vnetja dlesni. Uporabimo zobno ščetko z več tisoč finimi tankimi ščetinami, s katero bomo lahko učinkovito in brez prevelikega pritiskanja temeljito odstranili zobne obloge z zob in roba dlesni. Ne pozabimo na medzobne prostore. Uporabimo medzobno ščetko prave velikosti in/ali zobno nitko. O pravilni uporabi zobne in medzobne ščetke ter zobne nitke se posvetujmo s strokovnjakom. Vsak človek ima namreč edinstveno ustno votlino, zato za njeno dobro vzdrževanje potrebuje pripomočke po svojih individualnih potrebah.