(FOTO) Neobičajna razstava v Pokrajinskem muzeju Celje: Zgodba o jami, vnuku in zakladu

Rozmari Petek Rozmari Petek
27.02.2023 18:00

In o tem, kako se je zaradi najdbe rimskih kovancev in orodja spletla že skoraj drugačna zgodba o iskanju. Vprašanje, ki ostaja: kako je zaklad toliko časa ostal neopažen?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rozmari Petek

Tik ob vhodu v Pokrajinski muzej Celje stoji neobičajna razstava z naslovom Ljubija - zaklad pod skalo. Neobičajna je že sama zgodba, kako je muzej prišel do dodatnih več kot 1600 let starih bronastih novcev in rimskega posodja in orodja. Babica in še prej prababica sta Aljažu Ledniku pripovedovali, da je po legendi v jami, ki stoji lučaj stran od hiše na Ljubiji pri Mozirju, skrit zaklad. "Čisto konkretno je babica govorila, da je v posodi skrit denar. Govorila je, da je zaklad le sto metrov oddaljen od brvi, ki je pred hišo," opisuje mladi najditelj. Pred dobrima dvema letoma, ko je bil star 18 let, se je odločil, da bo preveril, ali je v legendi kaj resnice. Vzel je manjšo motiko, se skozi bujno rastje prebil do jame in začel kopati. Kmalu je naletel na bronaste novce z rimskimi podobami. To ga je spodbudilo, da je kopal še naprej in naletel na kose orodja. To mi je bilo nadvse zanimivo, ker rimskih kovancev pa res ne najdeš vsak dan. Nisem mogel verjeti, da se je legenda izkazala za resnično. Vse sem pobral in nesel v muzej v Celje. Tako se mi je zdelo najbolj etično. Lahko bi jih tudi pobral in dal na polico, kjer bi vse skupaj propadalo. Tako pa si lahko najdbe sedaj tudi drugi ogledajo, zgodovinarji pa lažje sestavijo zgodbo, kaj se je na teh tleh pred toliko stoletji dogajalo," je pravilno presodil mladi Aljaž.

Aljaž Lednik, fant, ki je po pripovedovanju babice šel iskat zaklad. Ker je ravnal pravilno in najdbe prinesel v muzej, ga je ministrstvo za kulturo nagradilo. 
Osebni Arhiv

Po zaklad se lastnik žal ni vrnil

Njegova najdba, njeno avtentičnost so potrdili z analizami, je bila za arheologe in zgodovinarje zanimiva tudi zato, ker vse do takrat rimskih najdb na območju Ljubije pri Mozirju še niso zasledili. Orodje za obdelavo lesa ter bronasti rimski kovanci sami po sebi morda niso zelo velik zaklad, so pa bili za tistega, ki je zaklad pred davnimi leti skril v jamo, poudarja soavtorica razstave dr. Maja Bausovac iz Pokrajinskega muzeja Celje.

"Šlo je za depo oziroma namenoma in istočasno zakopane predmete, ki so nekomu nekoč predstavljali veliko dragocenost. In to na prostoru, kjer doslej ni bilo zabeleženih arheoloških najdb. S pomočjo novcev, večina jih je bila kovanih v času vladavine cesarja Konstantina I. Velikega in njegovih sinov, je bilo možno datirati tudi orodje, ki je sicer zaradi nespremenjenih oblik od mlajše železne dobe do pozne antike običajno težko časovno opredeljivo," je opisano na sami razstavi avtorjev omenjene dr. Maje Bausovac in dr. Jureta Krajška. A kdo in zakaj je predmete zakopal? Tega z gotovostjo ne bodo nikoli izvedeli. Sklepajo pa, da je jama služila kot pribežališče oziroma zatočišče predvsem v turbulentnem poznorimskem obdobju, natančneje v drugi polovici 4. stoletja, ko so tudi po tem območju pustošila barbarska ljudstva. "V jamo so se najverjetneje večkrat in za krajša obdobja zatekli domačini, dokler ni nevarnost minila. Na to kažejo sledovi kurjenja, ostanki hrane (živalske kosti) ter odlomki kuhinjskega in namiznega posodja. Ob priložnosti so ob vhodu v jamo zakopali orodje za obdelavo lesa in novce. Mogoče je samo sklepati, da so v neki nevarnosti podlegli, zato zaklada niso nikoli izkopali."

Predmeti, ki jih je ob vhodu v jamo našel Aljaž Lednik. 
Rozmari Petek

Neverjetna ujemanja legende in dejstev

Še eno vprašanje se mnogim, tudi samemu najditelju, odpira: kako zaklada niso našli že prej? Navsezadnje so se v jami, ko še ni bila tako zaraščena, igrali Aljažev dedek in drugi otroci. "Možno, da so otroci takrat našli kakšne kovance. Morda od tod legenda, ki jo je pripovedovala babica. Ne vem. Fascinantno mi je, da je šlo za denar in da je ta prvotno res bil skrit v posodi. To so odkrili pri izkopavanju," dodaja Aljaž Lednik. Morda so leta stanjšala plast, ki je prekrivala zaklad. Morda je bilo krivo naključje, da je ravno Aljaž kopal na pravem mestu, ostali pa se tega niti niso lotili, čeprav so jamo kasneje občasno še uporabljali, saj so v njej našli sledove kurjenja. Žal so jo deloma uporabljali tudi kot odpad, zato so v jami tudi deli razbitih dotrajanih oken. Dr. Bausovac pa dodaja, da so z izkopavanji potrdili, da so otroci oz. kdorkoli se je v jami zadrževal, našli kovance, saj so bili ti razsuti po celotni površini jame, kar pomeni, da je bil zaklad že poškodovan oz. delno uničen in novci na površini vidni. Od tu izvira legenda o zakladu.

Je pa zgodba skorajda dobila že drugo razsežnost, saj so arheologi lani septembra imeli bore štiri dni časa, da so jamo raziskali, preden so graditelji nove kolesarske povezave med Mozirjem in Velenjem zminirali del hriba, pod katerim je bila jama. Po neuradnih informacijah so zaradi slabega pretoka informacij miniranje opravljali prav v času, ko so bili v jami arheologi. K sreči se ob tem nihče ni poškodoval, še pravočasno so iz jame rešili tudi vse druge najdbe, ki so še bile skrite v njej. Soavtorica razstave poudarja, da nevarnostni ni bilo, saj da so izvajalci miniranja vedno pravočasno sporočali, kdaj bodo minirali. In še, da so bili štirje dnevi čisto dovolj, da so arheologi opravili svoje delo. V jami, kolikor jo je še ostalo, sedaj ni več kaj iskati. Vse, kar je bilo najdeno, bo še nekaj časa na ogled v Pokrajinskem muzeju Celje.

Arheologi so imeli le štiri dni časa, da raziščejo jamo, v kateri je Aljaž Lednik našel pred 1600 leti skrit zaklad.  
Pokrajinski Muzej Celje
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta