Novo šolsko leto je Gimnaziji Celje - Center, predvsem pa dijakom in dijakinjam, ki jo obiskujejo, prineslo novo sodelovanje z Evropo v obliki številnih projektov, ekskurzij in prakse. Že v začetku tega meseca so v šoli izvedli pripravljalni sestanek za projekt Gibanje in prostovoljstvo za vse življenje (Lifelong moving and volunteering), katerega nosilec je Šolski center v Valkeakoski na Finskem - Valkeakosken ammatiopisto.
Dvotedenska praksa na Finskem
Kmalu zatem je dvotedensko prakso na Finskem sklenila skupina dijakinj četrtih letnikov programa predšolska vzgoja. Dopoldneve so preživljale v vrtcu, gostitelji pa so jim predstavili tudi partnersko šolo Valkeakosken ammatiopisto (VAAO) ter program, ki je približno podoben predšolski vzgoji na Gimnaziji Celje - Center. Dekleta so bila še posebej navdušena nad prevladujočo prakso, je povedal ravnatelj Gimnazije Celje - Center Rok Lipnik. Druga skupina dijakov in profesorjev pa je obiskala Granado, kjer je potekala izmenjava s šolo Curva Polar, ki sodeluje v projektu PROTECT. Raziskovali so vodo kot osrednjo temo Edu-LAPR-a (doživljajska izobraževalna igra vlog). Že kmalu, v oktobru, pa bodo celjske dijake obiskali dijaki iz Italije, ki bodo spremljali projekt Edu-LARP, ki ga pripravljajo na Gimnaziji Celje - Center.
Nekdanji dijak je zdaj študent arhitekture
Prav tako so se dijaki ta mesec udeležili še dveh izbirnih ekskurzij, prva je bila Ars Electronica 2023 v avstrijskem Linzu, ki velja za največji festival sodobne umetnosti, tehnologije in družbe v Evropi, letošnja tema festivala je Who Owns the Truth. Na ogled so bile različne razstave, glasbeni projekti, predavanja in izobraževanja ter delavnice. Festival se že leta uveljavlja kot kritično stičišče sodobne umetnosti, ki razmišlja o družbi skozi različne umetniške projekte. Tudi letos je bilo prisotnih veliko slovenskih umetnikov, nekatera njihova dela so bila tudi nagrajena. Veliko nepozabnih vtisov so prinesli tudi iz ekskurzije na 18. mednarodni arhitekturni bienale, ki je potekal v Benetkah. "Najprej nas je naš nekdanji dijak, zdaj študent arhitekture, Jernej Koritnik, popeljal po arhitekturnih biserih posameznih nacionalnih paviljonov v tako imenovanih Giardinih (vrtovih). Nadaljevali smo z vodstvom po vsebinah bienala v Giardinih in se z vodenim ogledom vmes premaknili v razstavne prostore Arsenala, nekoč temelja, na katerem je počivala pomorska moč Beneške republike," je strnil vtise Rok Lipnik in dodal, da je letošnji beneški bienale arhitekture v ospredje postavil problematiko razogljičenja in dekolonizacije sveta ter pereče ekološke teme. Naslov bienala Laboratorij prihodnosti pa si je zamislila kustosinja, arhitektka in pisateljica gansko-škotskih korenin Lesley Lokko. Slovenski paviljon je aktualiziral rabo naravnih materialov v tradicionalni slovenski arhitekturi.