Na evropski matematični olimpijadi srebro dijakinji iz Slovenske Bistrice: "Matematiki nismo piflarji."

ŠTR
27.04.2023 05:30

Na evropski matematični olimpijadi za dekleta (EGMO) v Portorožu je srebrno medaljo osvojila Katarina Grilj, dijakinja četrtega letnika Srednje šole Slovenska Bistrica.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gašper Rebernik, Lucija Turnšek 

Vseh 45 možnih točk je na tekmovanju zbralo le 14 od 213 tekmovalk. Skupno največ točk je sicer zbrala ekipa Kitajske, sledili sta ekipi Združenih držav Amerike in Avstralije.

V sklopu tekmovanja so dekleta dva tekmovalna dneva, v soboto in nedeljo, po štiri ure in pol reševale tri naloge, ki so jih pripravili vrhunski matematiki. Vsako dekle je lahko ob sebi imelo en predmet za srečo. Nekatere so tako s seboj prinesle velike plišaste igrače, druge so se osredotočale z zlaganjem origamijev, nekatere pa so dajale celo vtis, da dremajo, so vzdušje na tekmovanju opisali pri Društvu matematikov in fizikov Slovenije (DMFA).

Med najboljšimi matematičarkami z vsega sveta so v slovenski ekipi pohvale prejele še Kaja Rajter, dijakinja četrtega letnika II. gimnazije Maribor, Neca Camlek, dijakinja četrtega letnika Gimnazije Bežigrad Ljubljana, in Ema Hojan, dijakinja četrtega letnika Šolskega centra Velenje. Skupno je Slovenijo zastopalo osem dijakinj. Poleg omenjenih še Nives Gošnjak (ŠC Velenje), Patricia Király (Gimnazija Bežigrad), Ekaterina Chizhova (OŠ Trnovo), Zara Barbarić (Gimnazija Bežigrad). Polovica med njimi je že bila na matematični olimpijadi, polovica se je na tekmovanje letos uvrstila prvič. Že pred tekmovanjem so opravile tudi skupne priprave, ki so jih vodili nekdanji tekmovalci, zdaj študenti matematike.

Slovenska ekipa matematičark na olimpijadi v Portorožu  
Gašper Rebernik, Lucija Turnšek 

"V srednji šoli sem spoznala, da je matematika veliko več od tistega, kar se učiš v šoli. Zdaj predvsem ugotavljam, katera področja matematike mi posebno ustrezajo. Vsaka olimpijada je svojevrstna in zelo lepa izkušnja," je pojasnila letošnja najboljša slovenska udeleženka Katarina Grilj, ki ima s preteklih olimpijad že dve bronasti medalji.

"Moraš se spomniti, kako bi rešil nalogo, ker nimaš pojma, na kakšen način bi prišel do rezultata. Dani so podatki in potem se trudiš z računanjem in dokazovanjem," je proces reševanja težkih nalog opisala Velenjčanka Ema Hojan. "Vsi mislijo, da smo matematiki piflarji. Jaz mislim, da smo čisto običajni, matematike se ni treba učiti na pamet, vse lahko razumeš. Treba je biti prizadeven, ne nujno pameten," pa je misli strnila Ljubljančanka Zara Barbarić.

Osrednji namen olimpijade je druženje s sovrstnicami in opogumljanje deklet za poklice prihodnosti s področij znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike. V sklopu tekmovanja so dekleta tudi imela čas za prostočasne aktivnosti in spoznavanje Slovenije. Med drugim so ustvarjale mandale, se učile salse in se merile v različnih miselnih izzivih.

S slovesno podelitvijo medalj in priznanj se je olimpijada v Portorožu uradno zaključila pretekli torek. Naslednje leto jo bo gostila Gruzija. Pri pripravi tokratne olimpijade so poleg DMFA sodelovale še Univerza na Primorskem, Univerza v Ljubljani in Univerza v Mariboru, dogodek pa sta podprli ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Častna pokroviteljica dogodka je bila predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta