Termoelektrarna Šoštanj in Premogovnik Velenje pozivata k sprejetju zakona

Rozmari Petek
10.12.2024 17:00

Skrbi ju, kaj sledi, če "interventni" zakon ne bo sprejet, saj omogoča socialno varnost zaposlenih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Premogovnik Velenje bo le na podlagi zakona lahko še nekaj let kopal premog. 
Premogovnik Velenje

Spremenjen interventni zakon, po katerem bosta Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) in Premogovnik Velenje (PV) delovala za namen ogrevanja doline, njuno izgubo pa ne bo več pokrival Holding slovenske elektrarne (HSE), temveč država, v četrtek čaka zadnja preizkušnja v državnem zboru. Da je to edina možna rešitev za družbi, opozarjajo tudi iz PV. "Ta teden gre v parlamentarno glasovanje Zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, ki se je po dobrem letu intenzivnega preučevanja različnih možnosti pokazal kot socialno, energetsko, ekonomsko, razvojno in okoljsko najboljša rešitev za obe družbi ter Šaleško dolino kot celoto," so sporočili iz PV. "Omenjeni zakon namreč omogoča nadaljnje obratovanje TEŠ in PV in bo s tem pripomogel k večji zanesljivosti oskrbe slovenskih odjemalcev, še posebej v današnjih globalno nestabilnih razmerah. Predvsem pa zagotavlja tudi vnaprejšnjo socialno varnost zaposlenih v šoštanjski termoelektrarni in velenjskem premogovniku, saj zaradi morebitnega sprejetja zakona nihče od zaposlenih ne bo izgubil zaposlitve. Zato poslovodstvi obeh energetskih družb apelirata tako na poslance državnega zbora kot na državne svetnike, da zakon podprejo in omogočijo njegovo uveljavitev najkasneje do 31. decembra," so zapisali.

"V PV in TEŠ si za svoje zaposlene, sokrajanke in sokrajane želimo, da bi bili vplivi začetka zelenega prehoda Šaleške doline kar najmehkejši, in ocenjujemo, da je storjen prvi in pravi korak na tej poti," so še poudarili. Sami so povsem prepričani, da bosta zakon o zapiranju premogovnika in zakon o prestrukturiranju kasneje, do leta 2033, ko "interventni" zakon ne bo več veljal, omogočila pravičen prehod. "Vsi trije zakoni bodo omogočili pravičen prehod PV in TEŠ v fazo, ko bomo prenehali kopati premog, in nato v fazo, ko bomo lahko kakovostno zaprli vse podzemne prostore ter sanirali tudi površino. V vmesnem času pa se bodo v naši regiji začeli pripravljati in v določeni meri tudi že izvajati novi energetski projekti, ki bodo zagotovili nova delovna mesta ter neprekinjeno, varno in zanesljivo oskrbo Šaleške doline s toplotno in električno energijo," so še poudarili.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta