Stanovanjski problemi v Šmarju pri Jelšah niso tako žgoči kot v nekaterih drugih občinah, ugotavljajo na šmarski občini, kljub temu pa je povpraševanje po stanovanjih in nakupu zemljišč za gradnjo stanovanjskih hiš precejšnje. Občina je po več letih pogovorov dosegla dogovor z lastniki travnika ob šmarski osnovni šoli, kjer sta sosesko Dobrava želela uresničiti že dva prejšnja župana. "Že ko je bil župan Jože Čakš, smo pripravili zazidalni načrt, a so bile cene za nakup zemljišč, ki jih je postavil lastnik, previsoke. Imeli smo že projekte, se pripravljali na gradbena dovoljenja," razlaga vodja oddelka za investicije Anita Reich. Zdaj je pobudo za prodajo zemljišč dal lastnik, dodaja Reichova.
Občina bo gradila povezovalno cesto
Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) v soseski Dobrava predvideva 30 enostanovanjskih hiš in dva vila bloka s tremi ali štirimi etažami. Podrobnosti, vključno s številom stanovanj, bo določil bodoči lastnik zemljišča, ki bo bloka postavil. "Eden od lastnikov sicer prodajo zemljišča za cesto pogojuje s tem, da mora občina kupiti tudi zemljišče za štiri ali pet hiš," pravi Anita Reich. Sicer pa naj bi lastniki travnika in njive, namenjenih gradnji vila blokov in stanovanjskih hiš v načrtovani soseski Dobrava, prodajali sami. Občina bo gradila povezovalno cesto, ki bo potekala od osnovne šole skozi bodočo Dobravo in se nato priključila na glavno cesto skozi Šmarje. Tako bi lahko vozniki, ki pot nadaljujejo proti Celju, namesto da se vračajo nazaj po Vegovi, peljali naprej proti Dvoru in se v promet vključili v drugem križišču.
Načrti občine so sovpadli tudi z načrti države
Spalno naselje Grofice na Vranskem
Zelo kmalu naj bi bila vseljiva nova stanovanjska soseska Grofice na Vranskem, ki je začela rasti pred letom in pol. Tam podjetje Mejor Invest iz Ljubljane (ustanovljeno izključno za ta projekt) gradi sedem večstanovanjskih enot s skupno 49 stanovanji; od dvosobnih do celo petsobnega stanovanja. Čakajo le še na uporabno dovoljenje, nato pa naj bi konec tega ali v začetku prihodnjega meseca začeli vselitve. Kot so pojasnili, so okoli tretjino stanovanj že prodali, med kupci pa je kar nekaj mladih parov, ki so poprej stanovanja najemali v Ljubljani. Običajno so to mladi, ki imajo korenine kje na Štajerskem, delajo pa v Ljubljani, dodajajo investitorji. Ime soseske so izbrali v čast celjskim grofom, so zapisali, tako vsaka večstanovanjska enota nosi ime ene od pomembnih žensk celjske dinastije (Ana, Barbara, Elizabeta, Katarina, Margareta, Veronika in Zofija). (rp)
Kljub zanimanju dražba neuspešna
Prav zaradi gradnje povezovalne ceste naj bi se po besedah Reichove povečalo zanimanje za nakup zemljišč v načrtovani soseski Dobrava. Ta bo na šestih hektarjih torej razdeljena na zemljišči za vila bloka in 30 zemljišč, namenjenih enostanovanjskim hišam. Vsaki od njih bo pripadlo tisoč kvadratnih metrov. "K nam dnevno prihajajo ljudje in sprašujejo, ali občina prodaja zemljišče za gradnjo hiše ali stanovanje v bloku," pravi Reichova. Vendar dodaja, da ima občina na voljo le še dve zemljišči v bodoči Dobravi. Novembra ju je skušala prodati na javni dražbi, a dražba ni bila uspešna. "Takrat se je pojavil kupec, ki je želel na zemljiščih postaviti večstanovanjski objekt. A da bi to uresničil, bi moral sam financirati spremembo OPPN," še pravi.
OPPN ima sicer tudi soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine, saj je v neposredni bližini arheološkega najdišča v Grobelcah, kjer so v preteklosti našli arheološke ostanke rimskih vil. Zdaj se morajo z novo sosesko dokončno strinjati še trije lastniki travnika in njive, kjer je Dobrava načrtovana - projektant jih je zaprosil za soglasje. Samo to lahko zamakne časovnico izgradnje soseske, pravi Reichova. Kdaj bo Dobrava končana, pa je odvisno predvsem od vsakega novega lastnika, ki se bo odločil za nakup zemljišča v novi soseski.