"Upam, da se pozornost zdaj preusmeri k tenisu," je ob odhodu sporočil Srb.
V ponedeljek se v Melbournu prične uvodni teniški grand slam sezone, a ob 110. izvedbi turnirja iz družbe elitne četverice se bo morda prvič zgodilo, da je bilo več črnila prelitega pred turnirjem, kot ga bo med njim. Razlog je seveda Novak Đoković, ki mu je avstralsko sodišče zavrnilo zahtevo za ponovno priznanje vizuma in ga po enajstih dneh napotilo iz države. Pol ure čez poldne po slovenskem času se je nato vkrcal na letalo, ki je poletelo proti Dubaju. Za kako odmevno zadevo gre, pove že podatek, da je polet na aplikaciji Sky Scanner, ki prikaže le položaj leta, ob vzletu spremljalo več kot pet tisoč uporabnikov.
11
dni po prihodu in po dveh sodnih postopkih je Nole zapustil Avstralijo
"Sem izredno razočaran, ker sodišče ni upoštevalo moje pritožbe in ne bom smel igrati na odprtem prvenstvu Avstralije. A odločitev sodišča spoštujem in bom ob odhodu iz države sodeloval s pristojnimi oblastmi. Neprijetno se počutim, ker so se v preteklih tednih vsi ukvarjali z menoj, in upam, da se bo pozornost zdaj preusmerila k tenisu in turnirju, ki ga imam zelo rad," je povedal Novak Đoković, ki ga lahko doleti tudi triletna prepoved vstopa v Avstralijo. Prvi lopar sveta je še dodal, da o tej temi ne bo govoril do konca turnirja.
Morrison: V imenu zdravja, varnosti in reda
Če je bil avstralski zvezni sodnik Anthony Kelly pred dnevi heroj Srbije in vseh navijačev številke ena svetovnega tenisa, zdaj to ne velja za trojico sodnikov (James Allsop, David O'Callaghan, Anthony Besanko), ki mu je soglasno odrekla dobrodošlico. Še manj pa za avstralskega ministra za priseljence. Alex Hawke je namreč sprožil postopek deportacije, ko je branilec lovorike na OP Avstralije prvič že uspešno šel skozi sodne mline. Ali pa predsednika vlade Scotta Morrisona, ki je zadnjo odločitev pozdravil z izjavo: "Bila je sprejeta zaradi zdravja, varnosti in reda ter v javnem interesu. Veseli me odločitev, ki ohranja naše meje trdne in varuje Avstralce." Avstralska politika je bila ob tej aferi precej složna, nekdanji premier Kevin Rudd je menil le, da "se je zdaj končal enotedenski politični cirkus, ki bi se mu lahko izognili, če bi Morrison že takoj zavrnil vizum".
Scott Morrison: "Veseli me odločitev, ki ohranja naše meje trdne in varuje Avstralce."
Pet ur je v soboto trajala glavna obravnava, Đokovićevi odvetniki so poudarjali, da so razlogi za preklic vizuma neveljavni in nelogični, da so njihovega klienta neupravičeno označili za grožnjo javnemu zdravstvu in da njegova prisotnost v državi ne spodbuja proticepilstva. A če že, "a ne bi enakega odziva spodbudila tudi njegova deportacija", je vprašal Nick Wood. Nasprotna stran pa je vztrajala pri stališču, da je Srb, ki je v pridržanju ostal do sklepnega dela obravnave, ikona proticepilcev.
Vučić: Ne Novaka, Avstralci so sebe ponižali
Da so bili odzivi iz sveta še bolj burni, je poskrbela škandalozna naslovnica časnika West Australian, ki je na vulgaren način Đokovića pospremila iz Avstralije. V Srbiji so bili žalostni in ogorčeni. "Kljub škandaloznemu obnašanju proti Novaku smo verjeli, da bo zmagal šport, zato smo zelo razočarani. Tu ni bilo vprašanje le športa, ampak tudi politike in vseh interesov, ki so v tem primeru prevladali," je iz Beograda sporočila Đokovićeva družina in še dodala, da so "ponosni na njegov boj in si bodo razdelili udarce, ki jih je prejel". Srbski predsednik Aleksandar Vučić je Đokovića že poklical in ga podprl: "Nestrpno ga pričakujemo, lahko se vrne pokončno, za nas je heroj. Deset dni so maltretirali teniškega igralca, da so mu na koncu sporočili tisto, kar so že od začetka vedeli, da mu bodo. Mislijo, da so ga ponižali, a so v resnici ponižali sebe." Dodal je še, da do Avstralcev, ki kmalu pridejo na atletsko tekmovanje, ne bodo maščevalni: "Avstralski narod ni kriv, pričakali jih bomo odprtih rok. Obnašali se bomo povsem drugače, kot so se oni do Đokovića."
Iz teniške družine so prav tako prišle besede sočutja. "Novaka poznam že od 12. leta. Je nekdo, ki ga spoštujem in s katerim sem tekmoval. Ni mi všeč, da se je znašel v tej situaciji, ni mi všeč, da je bil v priporu. Vse skupaj ni bilo dobro za nikogar," je dejal Škot Andy Murray. Kanadčan Vasek Pospisil, s katerim sta predlani ustanovila združenje tenisačev, je na družbena omrežja zapisal: "V Avstraliji bodo kmalu volitve. Vmes je posegla politična agenda, bolj očitno ne bi moglo biti." Je pa teniški svet tudi že malo naveličan te afere. Patrick Mouratoglou, trener Serene Williams, meni, da je največji poraženec Australian Open, dobra novica pa: "Da bomo kmalu začeli govoriti o tenisu." Tudi legendarni Mats Wilander, ki je bil ob odločitvi sodišča "presenečen in šokiran", je že izčrpan od te teme. Opozoril je na teniško dimenzijo primera. Kaj se bo zgodilo, če se Nole ne bo cepil? Koliko turnirjev bo še lahko igral? "Lahko dobimo novo številko ena? Njegova kariera visi na nitki," je komentiral nekdanji švedski as, zdaj priznani televizijski komentator.
Na glavnem turnirju tri Slovenke
Za slovenske tenisače je odprto prvenstvo Avstralije najmanj uspešen grand slam, saj nihče ni šel še dlje od tretjega kroga. Morda letos uspe Kaji Juvan (86. na lestvici WTA), ki je lani dosegla mejnik Katarine Srebotnik. Prva ovira Ljubljančanke je v Ukrajini rojena Belgijska Maryna Zanevska (81), v drugem krogu jo najbrž čaka deveta nosilka Ons Jabeur iz Tunizije. V odlični formi je prvič nosilka Tamara Zidanšek (31), ki se bo najprej pomerila z Nizozemko Arantxo Rus (66). Konjičanka je sicer zaradi težav s trebušno mišico v soboto preventivno predala polfinale WTA-turnirja v Adelaidu. V drugem krogu zmagovalko tega para čaka boljša iz Heather Watson (74) - Majar Šerif (63), v tretjem pa najbrž tretja nosilka Garbine Muguruza. Med moškimi po izpadu Blaža Role v kvalifikacijah ni slovenskega predstavnika, med ženskimi pari bo nastopala Andreja Klepač.