Po tragediji na snemanju novega filma, ko je ameriški zvezdnik Alec Baldwin nevede s pištolo rekvizitom do smrti ustrelil snemalko, še enega člana filmske ekipe pa poškodoval, se je na facebooku oglasil hrvaški filmski igralec Asim Ugljen.
"Zelo zelo velikokrat sem na snemanjih streljal. Res zelo velikokrat. In tepel. Nikoli, ampak res nikoli, mi ni bilo prijetno. Strašno se bojim akcijskih scen, v katerih streljam, tepem, zabadam. Misel, da nekomu pade las z glave zaradi moje nepazljivosti, je zastrašujoča," je objavil 38-letni Ugljen.
Tudi sam je bil nekajkrat ranjen v takšnih scenah, nadaljuje igralec. "Zaradi napake na snemanju imam uničen živec na palcu desne noge in vem, da je človeku, ki mi je to nehote storil, še danes neprijetno. To, kar se je zgodilo Alecu Baldwinu, je moj največji profesionalni strah. Vsakič, ko se dotaknem sprožilca, mi ni vseeno. In pogosto se ga dotaknem."
Kako lahko pištola rekvizit ubije človeka?
Orožje, ki ga na snemanjih uporabljajo kot rekvizit, je v zelo pogostih primerih pravo. Veliko ljudi sicer misli, da gre za nedelujoče orožje ali celo za igračke, hkrati pa se številni sprašujejo, zakaj se sploh uporablja pravo orožje. Razlog je enostaven - za večjo prepričljivost. Dave Brown je reviji American Cinematographer pred dvema letoma zapisal, da pravo orožje ustvarja vtis avtentičnosti, še posebej v širokih kadrih. Pri tem dodaja, da vsak, ki je v rokah držal pravo orožje, lahko potrdi, da je prava pištola videti popolnoma drugače od lažne. Razlikuje se tudi po teži.
Brown pa še poudarja, da mora biti na snemanjih, ko se uporablja orožje, prisoten tudi izobražen strokovnjak, ki mora zagotoviti, da se orožje uporabi v skladu s strogimi varnostnimi ukrepi.
V Baldwinovi pištoli naj bi bili slepi naboji. Gre za naboje, ki ob strelu povzročijo pok, iz orožja pa se tako kot pri pravem naboju sprožijo tudi plini. Razlika med pravim in slepim nabojem je v tem, da pri uporabi slepih nabojih iz cevi ne odleti ven krogla (konica naboja).
Tudi slepi naboji pa so lahko nevarni. Plin, ki se pri strelu s slepim nabojem sprosti iz cevi, je izjemno vroč, kar pomeni, da je lahko vse, kar se nahaja neposredno pred cevjo, v veliki nevarnosti. Poleg vročega plina, pa je lahko vprašljiv tudi material, s katerim je slepi naboj zapečaten. Najpogosteje gre za papir ali vosek, ki zadržujeta smodnik v naboju. Če se v trenutku, ko je izstreljen slepi naboj, nekdo nahaja v bližini cevi, je lahko zanj nevaren tudi ta material, saj iz cevi odleti v veliko hitrostjo.
Prav zaradi tega je že leta 1984 na snemanju umrl igralec Jon-Erik Hexum. Med snemanjem serije Cover Up je med premorom v revolver vstavil slepi naboj, zavrtel cilinder in prislonil cev na lastno glavo, kot bi se igral rusko ruleto. Nevede, kako je to lahko nevarno, je pritisnil na petelina. Prišlo je do zloma lobanje, zaradi česar je del kosti prišel v možgane. Šest dni za tem je umrl.