Snaga Maribor: Sortirnica stoji že dva meseca, zdaj pred ponovnim zagonom

Aljoša Peršak Aljoša Peršak
26.09.2020 02:00

Čeprav je sortirnica odpadkov v enajstih mesecih poskusnega obratovanja ustvarila za kar 3,9 milijona evrov izgube, kar je razkrila do nedavnega zaupna revizija družbe Ernst & Young, je novi direktor Snage prepričan, da lahko v prihodnje posluje pozitivno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sortirnica odpadkov stoji že od 20. julija.
Andrej Petelinšek

Prvič se je ustavila 1. julija, drugič 20. julija in od tedaj naprej ne deluje. Še skoraj novo mariborsko sortirnico odpadkov, ki je stala kar 17,7 milijona evrov, bodo po napovedih iz Snage najbrž ponovno zagnali prihodnji teden. "Če bodo izpolnjeni vsi pogoji," pravi direktor Snage Franc Dover, ki je družbo v 94-odstotni lasti mariborske občine prevzel prav 1. julija. Kot je znano, sortirnica stoji zaradi nerešenih vprašanj med Snago in podjetjema Stadler in Kostak, ki sta sortirnico postavili, in v naslednjem tednu se pričakuje podpis poravnave. V Snagi se tako trenutno že pripravljajo na ponoven zagon sortirne linije.

Franc Dover: "Moj cilj je, da sortirnica dela pozitivno."
Tadej Regent

Predimenzionirana in podcenjena

Kako slabo je bila ta investicija v preteklosti vodena, smo že poročali, ko je revizijo projekta predstavil nadzorni odbor občine, nekdanje vodstvo Snage pa je zoper odgovorne tudi podalo kazenske ovadbe. Proti komu točno, še vedno ni znano, lahko pa spomnimo, da je Snago v času investicije vodil Cveto Žalik, predsednik nadzornega sveta je bil Matej Smrekar, župan pa Andrej Fištravec. Je pa bila pred časom na podlagi odločbe informacijskega pooblaščenca z revizije družbe Ernst & Young umaknjena oznaka zaupno. Ugotovitve zunanje revizije so v marsičem podobne sklepom nadzornega odbora občine, najbolj izstopajoč pa je podatek, da je sortirnica odpadkov v enajstih mesecih poskusnega obratovanja (od julija 2018 do maja 2019) ustvarila za kar 3,9 milijona evrov izgube.

Snago je v času investicije vodil Cveto Žalik, župan je bil Andrej Fištravec.
Andrej Petelinšek
Temeljni kamen za sortirnico so položili Borut Pahor, Andrej Fištravec in Cveto Žalik.
Igor Napast

Pri vodenju investicije je prišlo tudi do številnih nepravilnosti. Naprava je bila predimenzionirana, saj so bile predvidene količine odpadkov, ki naj bi jih letno predelali v sortirnici, bistveno precenjene - namesto z investicijskim programom predvidenih 28 tisoč ton odpadkov jih je namreč sortirnica med poskusnim obratovanjem v predelavo prejela le približno 21.500 ton. To pa je precej pod točko preloma, ki je pri 25.102 tonah odpadkov, pri kateri investicija še lahko pokriva stroške. Revizorji so tudi opozorili, da je nekdanji direktor Žalik zavajal mestni svet in župana z dodatnimi količinami odpadkov iz občine Šentilj na podlagi neobstoječega pisma o nameri. Investicija v sortirnico je bila tudi močno podcenjena: na koncu ni stala 12,5 milijona evrov, kot sta to javno napovedovala bivša mestna uprava in bivše poslovodstvo Snage, tudi ne 14,5 milijona evrov, kot je to odobril nadzorni svet podjetja, ampak kar 17,7 milijona evrov.

Sortirnica odpadkov
Andrej Petelinšek

Linija mora delati 24 ur na dan

"Sortirnico moramo čim prej spraviti v življenje. Uprava mora poskrbeti za strokoven kader, ki bo znal učinkovito upravljati to zahtevno napravo, prav tako je treba angažirati tržni del, ki bo znal pripeljati dovolj veliko količino vhodnih odpadkov, po drugi strani pa jih na trgu tudi prodati. Če znajo to delati drugi, ne vem, zakaj ne bi znali v Snagi," pravi Damijan Škrinjar, predsednik nadzornega sveta Snage.

Direktor Franc Dover je prepričan, da ne glede na težave v preteklosti sortirnica lahko deluje pozitivno. Študija fakultete za strojništvo mariborske univerze je pokazala, da je učinkovitost sortirnice zelo dobra, zato je naloga direktorja, da poišče strokoven kader, s katerim bodo lahko povečali količino vhodnih odpadkov in ustrezno prestrukturirali prodajne kanale, in da pridobi okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje 24 ur na dan.

"Zdaj imamo dovoljenje za obratovanje osem ur dan. Kot da bi kupili vlačilec in bi ga uporabljali za vožnjo po mestu. Taka linija mora delati 24 ur na dan," opozarja Dover.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta