Tuji mediji poročajo, da je v 68. letu umrl Đorđe Balašević, eden najbolj prepoznavnih kantavtorjev nekdanjega jugoslovanskega prostora, ki je po razpadu Jugoslavije živel v Mariboru in tradicionalno nastopal na festivalu Lent.
Kot smo že poročali v tem tednu, je bil legendarni srbski pevec zaradi pljučnice več dni dni v bolnišnici, časnik Kurir je pred dnevi sicer poročal, da je dobro in da nima večjih težav.
Balašević se je rodil 11. maja 1953 v Novem Sadu. Izdal je skupaj 12 albumov. Nastopil je v nekaj televizijskih serijah, za katere je tudi napisal glasbo.
Odraščal je v Novem Sadu in že v mladih letih začel pisati poezijo. Začetek njegove glasbene kariere sega v leto 1977, ko je postal član glasbene skupine Žetva. Pred začetkom samostojne kariere leta 1982 je bil tudi član skupine Rani mraz, s katero je leta 1978 nastopil na festivalu v Opatiji. Takrat je s skupino nastopil tudi Bora Đorđević, ki je kmalu zatem zapustil skupino in ustanovil band Riblja Čorba.
Leta 1979 je Balašević kot član skupine Rani mraz zmagal na splitskem festivalu s pesmijo Panonski mornar. Tedaj je kot tekstopisec sodeloval tudi z Zdravkom Čolićem in skupino Srebrna krila. S skupino Rani mraz je posnel še dve uspešnici, pesem Priča o Vasi Ladačkom in Život je more.
Med njegovimi uspešnicami so Svirajte mi jesen stiže, Dunjo moja ...
Iz časa, ko je bil član skupine Rani mraz, je tudi singel Računajte na nas, ki je postal izjemno priljubljen v bivši Jugoslaviji.
Leta 1982 je zasedbo zapustil in se posvetil samostojni glasbeni karieri. Istega leta je izdal album Pub in se podal na jugoslovansko turnejo. V karieri je izdal 12 samostojnih studijskih albumov.
Med njegovimi uspešnicami so še Svirajte mi jesen stiže, Dunjo moja, Neki novi klinci, Prva ljubav, Lepa protina kći, Boža pub, Oprosti mi Katrin, Ne volim januar, Ne lomite mi bagrenje, Putuj Evropo, Samo da rata ne bude, Odlazi cirkus, D-mol in Kad odem. Njegove pesmi so prepevale generacije na zabavah in na šolskih izletih.
V državah nekdanje skupne države je vrsto let polnil velika prizorišča, tudi v Sloveniji je večkrat nastopil. V Ljubljani je rad koncertiral v Križankah, ki mu jih je leta 2017 uspelo tudi razprodati.
Kot mesto mu je bil v Sloveniji zelo ljub Maribor
Leta 2018 je nastopil v ljubljanskih Stožicah. S koncertom je v sklopu turneje Baronov bal obeležil častitljivo 40. obletnico delovanja, pred koncertom pa je v Ljubljani predstavil prvi del svoje dvojezične avtobiografske knjige Koledar mojega otroštva/Kalendar mog detinjstva, ki je izšla pri novosadski založbi Balbelo.
Kot je tedaj povedal glasbenik, je knjiga, za katero si je resnično želel, da izide tudi v slovenščini, v 99 odstotkih avtobiografska in temelji na njegovih osebnih izkušnjah, a je kljub vsemu zamenjal nekatera imena, "da se v likih ne bi kdo prepoznal in ga tožil".
Kot mesto mu je bil v Sloveniji zelo ljub Maribor in festival Lent, na katerem je prav tako nastopil.
Leta 2019 pa je, le dan po svojem 66. rojstnem dnevu, nastopil v ljubljanskem Cankarjem domu, kjer je občinstvu z bolj intimno zasedbo predstavil akustični projekt Koledar mojega otroštva (Kalendar mog detinjstva) ter svoje legendarne pesmi.
Balašević je imel deset dni zdravstvene težave, ki so podobne simptomom okužbe z novim koronavirusom, k svojemu zdravniku pa je odšel šele, ko se mu je stanje poslabšalo. Zdravniki so ob pregledu ugotovili, da ima vnetje obeh pljučnih kril in je bil nemudoma sprejet na beograjski infekcijski kliniki. Tuji mediji zdaj poročajo, da je bil okužen s koronavirusom.
67-letnik je novembra leta 2019 doživel tudi infarkt in bil operiran na Inštitutu za kardiovaskularne bolezni v Sremski Kamenici pri Novem Sadu. Vstavili so mu žilne opornice.
Mef o Balaševiću: Z njim je umrl del naše mladosti
"Z njim je umrl del naše mladosti," je ob novici o slovesu srbskega kantavtorja Đorđa Balaševića ocenil kitarist Drago Mislej Mef. Za Zorana Predina je bil eden največjih svetovnih kantavtorjev, ki je združeval redko lastnost, da je bil istočasno lokalen in univerzalen.
Mef in Balašević se osebno nista poznala, ampak "na daljavo", najbližje pa sta si prišla, ko je prevedel njegovo pesem D-mol v slovenščino. "Kaže, da je bil kar zadovoljen s tistim, kar sem napisal," se spominja Mef. Sicer pa ga pozna tako prek njegovih knjig kot prek njegovih pesmi, ki so jih preigravali na zabavah, taborjenjih in podobno.
Po njegovi oceni je "vsem dal lekcijo, kako je mogoče s preprostimi besedami na umetniški način povedati resnice, ki so označevale našo generacijo".
Mefu je ostala v spominu tudi njegova izjava na vprašanje, zakaj ima tako redke koncerte. Balašević je po njegovih besedah odgovoril, da ima raje kot sto tri velike koncerte na leto.
"Đole je bil eden največjih svetovnih kantavtorjev, ki je združeval redko lastnost, da je bil istočasno lokalen in univerzalen. Njegova poetika je bila zelo specifična in si enostavno zasluži mesto med najboljšimi," je povedal Predin.
Ob tem je spomnil na njegove štiriurne koncerte, ki so bili pravo doživetje zato, ker je svoje pesmi ne samo pel, znal jih je na zelo svojski in duhovit način tudi napovedati. Bil je povsod zelo priljubljen, ampak njegova priljubljenost je bila po Predinovi oceni takšna, da so ga imeli radi ali pa ga niso marali. "K sreči je bilo veliko več takih, ki smo ga imeli zelo radi," je še dodal.
Panonski mornar, kot so mu pravili, znan predvsem kot kantavtor, je bil tudi pesnik, pisatelj, igralec in režiser. Začetek njegove glasbene kariere sega v leto 1977, ko je postal član skupine Žetva. Pozneje je ustanovil skupino Rani mraz, ki se je po izdaji dveh albumov razšla. Balašević je nato začel uspešno samostojno glasbeno pot.