Čeprav bi zobozdravstvene storitve, ko gre za obravnavo nujnih stanj, kot je močan zobobol, za paciente s sumom na okužbo z novim koronavirusom morale ostati dostopne in potekati nemoteno tudi v epidemiji, ni vedno tako. Zgodbo nam je zaupala bralka iz Velenja, ki jo je v dneh, ko je njen partner preboleval okužbo z novim koronavirusom, nenadoma začel močno boleti zob. Pri zobozdravniku je prišla na vrsto šele po štirih dneh, med tem pa je trpela zaradi hudih bolečin, ki jih je bolj ali manj (ne)uspešno blažila s kupom protibolečinskih tablet in antibiotiki.
Od Poncija do Pilata
Zadnjo novembrsko soboto je bralko iz okolice Velenja (ime in priimek hranimo v uredništvu) nenadoma začela močno boleti zgornja sedmica. Ker je bil partner pozitiven na covid, se je odločila, da čez vikend s svojimi težavami ne bo obremenjevala zdravstvenega sistema, in je močno bolečino poskušala omiliti z analgetiki. Ob tem velja omeniti, da se je ob tem sicer počutila dobro in ni razvila simptomov okužbe. Ker se je zobobol le stopnjeval, je v ponedeljek zjutraj poklicala svojega zobozdravnika v Zdravstveni dom (ZD) Velenje, tam pa so jo usmerili k osebnemu zdravniku, ki naj jo napoti na testiranje za covid. Klicala ga je dva dni, poslala tudi elektronsko sporočilo, pa ni bilo odziva. Ker ni vedela, kaj naj stori, je poklicala na Nacionalni inštitut za javno zdravje, kjer so ji dejali, naj jim situacijo opiše v e-pismu. Odgovor je prejela še isti popoldan, svetovali so ji, naj se obrne na ministrstvo za zdravje ali dežurno službo. Poklicala je slednjo, od tam pa so jo usmerili v ambulanto za akutna stanja v ZD Velenje, kjer so jo vpisali na čakalni seznam za testiranje. Opravila ga je v sredo zjutraj. Večer pred testiranjem je zaradi zelo hudega zobobola, ki ga je blažila z narkotiki, analgetiki in tudi antibiotiki, te ji je predpisal eden od zobozdravnikov, potem ko so jo k njemu prevezali iz dežurne ambulante, klicala še zobozdravstveno nujno medicinsko pomoč na Metelkovi v Ljubljani, kjer so ji povedali, da v času epidemije v nočni urah ne delajo. V sredo zvečer je dobila negativen izvid na covid.
V četrtek popoldan je poklicala osebnega zobozdravnika, a ker je zobobol tisto jutro končno malo popustil, ji je z njenim soglasjem zob izdrl šele v ponedeljek. "Zob me je tako bolel, da sem se jokala od bolečin, ko sem klicala po institucijah. Nič nimam proti zdravstvu, vem, da so obremenjeni, zgodbo delim zgolj zato, ker ne želim, da bi še kdo šel skozi podobno kalvarijo," nam je povedala bralka.
Kako ravnajo v času epidemije ob hudem zobobolu, če je pacient morebiti okužen s koronavirusom, ni pa razvil simptomov, smo vprašali direktorja ZD Velenje Janka Šteharnika. Med drugim je odpisal, da hitri test v primeru, ko pacient ni razvil simptomov, verjetno ne bi ničesar pokazal. Če bi bil zobobol res hud, bi pacienta verjetno napotili v covid ambulanto. Sicer pa protibolečinska zdravila in PCR-test v maksimalno 24-urah. V primeru negativnega izvida pacienta obravnava zobozdravnik v ZD Velenje. Na naše dodatno vprašanje, kdo napoti pacienta na testiranje, direktor odgovori, da zobozdravnik, ki mu je pacient zaupal simptomatičnost in bolečine. V obzir pa je treba vzeti tudi, kaj je huda bolečina, še doda Šteharnik.
Katera so nujna zobozdravstvena stanja
Med nujna zobozdravstvena stanja sodijo: močan zobobol (huda stalna bolečina, ko analgetik več ne pomaga), akutna infekcija (vnetje, ki se kaže kot oteklina, težje požiranje in odpiranje ust, zvišana telesna temperatura), večja krvavitev, ki se sama ne zaustavi, in poškodbe v področju zob.
Zobozdravstvene ambulante za nujno pomoč so namenjene nujni zobozdravstveni obravnavi pacientov s sumom na okužbo s covidom-19, pacientov v karanteni in pacientov, ki so okuženi ali oboleli za covidom-19, torej nujnim zobozdravstvenim storitvam na primarni in sekundarni ravni zobozdravstvene dejavnosti, katerih opustitev bi pri teh pacientih vodila v trajne okvare splošnega in ustnega zdravja.
Covid zobozdravstvena ambulanta v Mariboru ni zelo zasedena
Aleksander Jus, pomočnik direktorja Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, pravi, da pacientov, ki bi jih oskrbeli v covid zobozdravstveni ambulanti na Teznem, v Mariboru ni veliko. "Pacient pokliče v ambulanto osebnega zobozdravnika, če ta ne dela, pa v najbližjo ambulanto, kjer bi mu drugače pomagali. Ko pove o znakih, mu ali pomagajo ali ga napotijo v covid zobozdravstveno ambulanto. Testiranje je odvisno od bolečin in stanja pacienta," pojasni postopek. Zobozdravstvena ekipa je ves dan v pripravljenosti in se aktivira po potrebi. "Kdor se obrne na nas, mu pomagamo, ampak ne ponoči, ker takrat dežurna ambulanta ne dela. Predvsem pa je pomembno predhodno telefonsko naročanje, ki ga opravi tisti, ki je pacienta tja napotil, ali pacient sam," še pojasni Jus. Ob tem doda, da kdor živi s covid pozitivno osebo, se šteje kot potencialno okužen in bi bil v tem primeru avtomatično napoten v covid zobozdravstveno ambulanto.