Še lani košarkarjev NBA-moštva Miami Heat ni bilo nikjer. No, vsaj v končnici ne. Celotna sezona kluba je bila podrejena slovesu od legendarnega Dwyana Wada, ki je v letih 2006, 2012 in 2013 na Florido prinesel tri šampionske prstane. Le kaj bo po njem, so se gotovo spraševali navijači. Legendarni predsednik Miamija Pat Riley, ki je šampionske prstane že osvajal kot košarkar (1972), pomočnik trenerja (1980), trener (1982, 1985, 1987, 1988, 2006) in predsednik (2012, 2013), je imel odgovor: prenova ekipe. Pa ne takšna dolgotrajna, kakršnih se po navadi lotevajo klubi, ampak - ekspresna.
Od desetih košarkarjev, ki so lani tvorili temelj moštva, so ostali le trije: Goran Dragić, ki je zaradi težav s kolenom lani odigral le 36 tekem, Bam Adebayo, ki je bil rezervist, in Kelly Olynyk, pri katerem nikdar ne veš, kaj pričakovati od njega. Prvega (Josh Richardson), drugega (Dwyane Wade), tretjega (Hassan Whiteside) in četrtega (Justise Winslow) strelca v lanskih absolutnih številkah zdaj sploh ni več v ekipi. Ki pa je - boljša.
6 let je Miami čakal na polfinale lige NBA.
3 lanski nosilci igre so v ekipi tudi letos.
7 košarkarjev je v rednem delu dosegalo povprečno dvomestno število točk.
1 zmago na treh tekmah je Miami dosegel proti naslednjemu tekmecu, Bostonu.
Od super trojke do čete enakovrednih
Če so v začetku desetletja uspehi temeljili na sposobnostih trojice superzvezdnikov na vrhuncu kariere - LeBrona Jamesa, Dwyana Wada in Chrisa Bosha -, so letošnji rezultati plod ekipnega dela, kakršnega v drugih ekipah ni mogoče najti. Kar sedem košarkarjev (Butler, Adebayo, Robinson, Nunn, Dragić, Crowder, Herro) je v rednem delu lige v povprečju dosegalo dvomestno število točk. "Ni treba, da jih jaz zabijem 40. Ob meni so fantje, ki so vsi po vrsti sposobni zadevati ključne mete," je vodja ekipe Jimmy Butler ocenil moštvo, v katerem redko kdo preseže 20 točk, a obenem so vsi nosilci igre toliko pri žogi, da jim vsaj desetica večinoma ne uide.
Boston in zahodnjaki mu ne ustrezajo
In sodeč po rezultatih iz rednega dela lige morda niti ne čudi, da se je Miami uvrstil v finale vzhodne konference. Proti vsem najboljšim iz vzhodne poloble ZDA, razen Bostonu, s katerim se bo merila v finalu vzhodne konference, ima vročica pozitiven izkupiček. Indiano je v rednem delu premagala dvakrat, v končnici s 4:0. Milwaukee je premagala dvakrat, v končnici s 4:1. Tudi Philadelphia (1:3) in Toronto (1:2) sta imela v rednem delu slabši medsebojni izkupiček, le Boston (2:1), ki ga prav tako krasi zelo uravnotežena ekipa, je bil dvakrat boljši in enkrat slabši.