V septembru je slovenska nogometna reprezentanca v ligi narodov igrala proti Grčiji in Moldaviji, a veliko navijačev, ki so v času koronavirusa prikrajšani za možnost ogleda tekem v živo, teh ni moglo gledati niti po televiziji. Podobno razočaranje jih lahko čaka oktobra ob tekmah v Kosovu in Moldaviji.
Prenosi nogometnih lig
Sportklub ima televizijske pravice za približno 20 lig po celem svetu in štiri od petih najmočnejših evropskih: angleško, italijansko, špansko ter v novem letu še nemško. Velja izpostaviti še ligo prvakov, slovensko drugo ligo in druge: srbsko, kitajsko, rusko ... Na Šport TV so med drugimi francoska, italijanska in hrvaška liga, pri Areni Sport pa portugalska, brazilska, pokal Libertadores in Južne Amerike ter od naslednje sezone španska liga.
20 odstokov višjo ceno je operaterjem ponudil Sportklub.
3 večji operaterji nimajo v shemi tega programa, na voljo je le pri Telemachu, ki ima skupnega lastnika - United Group.
78 odstotkov dražje so pravice za angleško ligo.
Brez dogovora bo uporabnik sam iskal rešitve
Direktor podjetja SportMediaFocus Tomaž Ambrožič je povedal, da Sportkluba pri treh večjih slovenskih operaterjih najbrž ni samo zaradi cene: "Ne poznamo pa vseh podrobnosti. Prišli smo v novo realnost, očitno neke vsebine ne bodo več samoumevne. S stališča uporabnika bi bilo optimalno, da bi izbiral in plačal, kar želi gledati, ne glede na to, kdo je operater. V to smer gredo v tujini." Da pa številni ne morejo spremljati reprezentance, je slabo za Nogometno zvezo Slovenije in njihov produkt, meni Ambrožič. Najbrž je Uefa ob prodaji pravic skupini United Media imela neka zagotovila glede distribucije, je dodal. Naša zakonodaja ščiti določene vsebine, a liga narodov niso kvalifikacije za svetovno prvenstvo, ki bodo prihodnje leto. "Lahko le upamo, da je to stanje kratkoročno in da se bo našel neki dogovor. Če pa se ne bo, bo najkrajšo potegnil uporabnik in bo sam iskal rešitve." Ambrožič je še povedal, da se na športu lomijo kopja, cene programskih paketov se oblikujejo na prenosih tekem in se prenašajo na potrošnike. V tujini so se v športnem svetu že pojavile platforme, podobne Netflixu, kar si želijo nekatere lige, se pa pojavlja vprašanje komentiranja v jeziku uporabnika.
V ozadju tudi politika?
Pretekli teden je sicer na Balkanu odmevala novica, da skuša srbski predsednik Aleksandar Vučić prek Telekoma Srbije v državi vzpostaviti medijsko diktaturo. S tem naj bi na prste stopil United Groupu, ki ga vodi Dragan Šolak. V to skupino spada tudi televizija N1, ena redkih kritičnih opozicijskih televizij v Srbiji.
Zato smo za komentar prihoda Arena Sport na slovenski trg prosili tudi konkurenčni Sportklub. Pravijo, da je za zdaj težko komentirati njihov uspeh. "Naložbe so sicer velike, a rezultati niso vidni, tudi v Srbiji imajo kar nekaj težav, ker delujejo netransparentno ... Vprašanje je, do kakšne mere bodo lahko financirali takšne projekte, kot sta vstop in delovanje na slovenskem trgu," so zapisali.