Zoran Janković (ob njem odvetnik Janez Koščak) je ves čas na sodišču trdil, da je bil posel zakonit.
Obtožene Zorana, Damjana in Jureta Jankovića se oprosti obtožbe, da so storili: Zoran Janković kaznivo dejanje zatajitve finančne obveznosti, sinova pa pomoči pri tem dejanju. Sodišče je ugotovilo, da ni dokazov, da bi Zoran Janković storil kaznivo dejanje, zato mu njegova sinova nista mogla pomagati pri kaznivem dejanju," je v obrazložitvi oprostilne sodbe za ljubljanskega župana in njegova sinova včeraj pojasnila sodnica Mojca Kocjančič. Očitki tožilstva so se nanašali na prodajo delnic Mercatorja.
V obrazložitvi sodbe sodnica včeraj ni mogla mimo besed tožilke Blanke Žgajnar, ki si je v sklepni besedi privoščila opazko, da je sodišče po samo štirih narokih, kjer je bilo zavrnjenih kar nekaj pomembnih dokazov tožilstva, dokazni postopek že zaključilo. Kazniva dejanja, ki so bila očitana obtoženim, segajo v leto 2006, tožilstvo pa je obtožnico vložilo šele oktobra 2019, je Kocjančičeva spomnila tožilko in razložila, da se je z izrekom sodbe primer zaključil v dobrih dveh letih. Žgajnarjeva, ki je za župana predlagala kazen enega leta zapora, za njegova sinova pa po osem mesecev, je napovedala, da se bo zoper oprostilno sodbo pritožila.
Sodnica: "Vsak lahko počne s svojim premoženjem,
kar hoče"
Očitana korist v višini 103 tisoč evrov
Obtoženi Jankovići in pravna oseba družbe Electa Inženiring so ves čas zanikali očitke iz obtožnice, ki je Zorana Jankovića bremenila, da se je z vrsto zapletenih poslovnih transakcij izognil plačilu davka. Uradno je 47.000 delnic Mercatorja, imenovanih MELR, prodal podjetju Electa Inženiring. Tožilstvo je prepričano, da je podjetje nadzoroval župan in bil tako lastnik delnic, ki so bile pri Electa Inženiringu "parkirane" le za čas do prodaje. Tožilstvo Zorana Jankovića bremeni, da Davčnemu uradu Ljubljana za leto 2006 ni predložil napovedi za odmero davka od dobička iz kapitala. Prijavil ni niti doseženega dobička v znesku okoli 689 tisoč evrov iz dejanske odsvojitve 47 tisoč vrednostnih papirjev MELR, čeprav je bila takšna prijava po zakonu obvezna. Tako se je, še vedno zatrjuje tožilstvo, izognil plačilu 15-odstotnega davka od dobička kapitala v znesku nekaj več kot 103 tisoč evrov. Pri tem sta mu po prepričanju Žgajnarjeve pomagala sinova. Damijan Janković tako, da je kot direktor podjetja Electa Holding iz Ljubljane, ki ga je z bratom ustanovil samo z namenom izvršitve za tožilstvo spornega posla, s Factor banko decembra 2004 sklenil pogodbo o kratkoročnem kreditu z namenom zagotoviti denar za nakup omenjenih delnic, ki jih je navidezno kupilo podjetje Electa Inženiring, izhaja iz obtožnice. Nato pa je Jure Janković v imenu podjetja Electa Inženiring od očeta kupil 47 tisoč delnic MELR. V omenjenem podjetju so bile delnice "parkirane" do 10. aprila 2006, ko so bile prodane kupcu Deutsche Bank AG London, z namenom, da se Zoran Janković izogne plačilu davka od dobička iz kapitala od osvojitve delnic MELR, trdi tožilstvo. Izplačilo kupnine pa je bilo Zoranu Jankoviću zagotovljeno v obliki neobdavčenega vračanja brezobrestnega posojila družbe Electa Inženiring. Tako si je, trdi tožilstvo, Zoran Janković pridobil protipravno premoženjsko korist v višini nekaj več kot 103 tisoč evrov.
V še dveh postopkih
Zoper Zorana Jankovića na ljubljanskem okrožnem sodišču poteka tudi sojenje zaradi očitkov tožilstva o oškodovanju evropskih sredstev in preslepitvi bank pri pridobivanju posojil za gradnjo športno-trgovskega središča v Stožicah. Tožilstvo mu očita, da je kot uradna oseba zlorabil položaj, da bi omogočil pridobitev velike protipravne premoženjske koristi nekdanjemu direktorju Zavoda Tivoli Romanu Jakiču, nekdanjemu direktorju Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samu Lozeju, Urošu Ogrinu in Zlatku Sraki iz družbe Grep, ki je gradila center Stožice. Zoran Janković pa se v drugem sodnem postopku s soobtoženimi zagovarja tudi zaradi zaradi spornega nakupa centralne hladilne strojnice v športnem parku Stožice leta 2010.
Obramba: Tožilka bi morala obtožnico umakniti
"Sodišče je ugotovilo, da pri prodaji delnic Mercatorja ni šlo za navidezen posel, kot trdi tožilstvo, saj je Zoran Janković po tedaj veljavni zakonodajo na borzi napovedal prodajajo svojih delnic Mercatorja. Še pred prodajo delnic podjetju Electra Inženiring je lastniško izstopil iz podjetja, zato tudi ne držijo navedbe tožilstva, da je ob prodaji delnic tega podjetja 2006 podjetje kapitalsko upravljal, niti ni prejel plačila, ko je podjetje delnice leta 2006 prodalo. Glede očitkov o rotaciji denarnih sredstev pa je že davčni organ ugotovil, da tega ni bilo. Prav tako meni sodišče, da ni šlo za nobeno parkiranje delnic. Sodišče tudi zaključuje, da lahko vsak počne s svojim premoženjem, kar hoče, tako tudi Zoran Janković," je še poudarila sodnica. Tožika Blanka Žgajnar, ki se z oprostilno sodbo ni strinjala, je po sodbi za medije povedala, da je bilo po njenem mnenju med sodnim postopkom ugotovljeno, da so Jankovićevi storili očitana kazniva dejanja, za kar zakon predpisuje kazen do osem let zapora. Zato se ji je zdel njen predlog, da bi Jankovićeve obsodili na zaporne kazni, primeren. "Odločitev sodišča je pričakovana, a prepozna," pa je po sodbi dejal zagovornik Zorana Jankovića, odvetnik Janez Koščak iz Odvetniške družbe Čeferin. Po njegovem mnenju bi se zadeva morala končati že oktobra lani, ko je Finančna uprava RS v odločbi ugotovila, da je bilo s tem poslom, ki se je znašel v obtožnici, vse v redu. "Takrat bi morala tožilka obtožbo umakniti," je dodal Koščak.