Gasilci sicer preprečujejo morebitne nove eksplozije in razširitev požara na druge objekte, je v prvi izjavi za medije povedal vodja intervencije z Gasilske brigade Ljubljana Tomaž Ažbe. Gibanje na prostem je varno, sporoča CZ Vrhnika.
Kraj nesreče so gasili gasilci Gasilske zveze Vrhnika in Gasilske brigade Ljubljana, so zapisali na facebook profilu Civilne zaščite (CZ) Vrhnika. Sporočajo, da je gibanje na prostem varno, širše območje nesreče pa ostaja do nadaljnjega zaprto.
Na kraju nesreče je posredovalo 55 gasilcev z 20 vozili. Do eksplozije je prišlo v proizvodnih prostorih, požar pa se je razširil tudi na skladišče. "Ti prostori so več ali manj uničeni," je povedal Ažbe. Gasilci odstranjujejo material, da se požar ne bi razširil, material, ki je bil udeležen v eksploziji in požaru, pa je uničen.
Goreli smodnik in druge kemikalije
Šlo je za smodnik in tudi druge kemikalije, ki se uporabljajo v pirotehniki. Gasili so z vodo in s prahom, teren sta preletela tudi drona.
Število eksplozij je nemogoče ugotoviti, glede na oceno poškodb pa je prišlo do močne eksplozije, je še dejal Ažbe. Ob tem je občane pozval, naj za nove informacije spremljajo medije. "Vsi objekti so odstranjeni dovolj stran od kraja nesreče, tako da večjega tveganja ne bi smelo biti," je prepričan.
Boštjan Plahutnik iz reševalne postaje Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana pa je povedal, da sta bila s kraja nesreče v UKC Ljubljana odpeljana moška. Oba sta huje opečena, po prvih ocenah pa imata opečenih med 40 in 60 odstotkov površine kože. Pri enem od poškodovanih sumijo tudi na poškodbe notranjih organov.
Mesec izrekel sožalje in ponudil roko vlade
Minister za delo in podpredsednik vlade Luka Mesec je bil danes službeno na Vrhniki. Ko je izvedel za nesrečo, je prišel in izrekel sožalje žrtvam, poškodovanim in svojcem ter se zahvalil gasilcem, policiji, reševalcem, občini. Ponudil je roko vlade, tudi v smislu morebitnih zakonskih in sprememb pravilnikov, da se takšne katastrofe ne bi ponovile, je povedal popoldne.
Vrhniški župan Daniel Cukjati je potrdil, da nevarnosti za občane ni, po izjavah strokovnjakov pa naj bi prišlo do eksplozije smodnika. "Glede na pretekle izkušnje pa smo aktivirali Ekološki laboratorij z mobilno enoto (Elme) in Agencijo RS za okolje (Arso), ki bosta spremljala razmere in obveščali o morebitnih nevarnostih za občane," je napovedal. Ob tem je občane pozval naj spremljajo spletno stran občine in občinska družbena omrežja.
Na terenu ostaja požarna straža
Danes okoli 11.30 je v podjetju Hamex, ki se ukvarja s pirotehniko, na Vrhniki prišlo do več eksplozij, v katerih je ena oseba umrla, dve pa sta huje poškodovani. Vsi trije so bili delavci podjetja.
Življenje dveh poškodovanih je ogroženo, so za Slovensko tiskovno agencijo povedali v UKC Ljubljana, kamor so ju prepeljali na zdravljenje. Oba sta močno opečena po koži in dihalih, eden pa je utrpel še t. i. blast poškodbo trebuha in medenice.
Požar je pogašen, na kraju pa ostaja gasilska straža, je v popoldanski izjavi za medije povedal vodja intervencije z Gasilske brigade Ljubljana Tomaž Ažbe. Pri gašenju so si gasilci pomagali tudi z dronoma, s katerima so naredili sliko terena in pregledovali morebitna žarišča.
Do eksplozije je prišlo v proizvodnih prostorih, požar pa se je razširil tudi na skladišče. Poveljnik občinskega štaba civilne zaščite občine Vrhnika Peter Rodič je povedal, da so deli kompleksa manj poškodovani in po pregledu niso zaznali nevarnosti.
Ker se podjetje ukvarja s pirotehničnimi izdelki in pri tem uporablja različne kemikalije, so ob začetku intervencije morali oceniti, kaj lahko gasijo z vodo, kje pa morajo uporabiti druga gasilna sredstva. Skladišče, kjer so bile spravljene surovine, med njimi smodnik, so gasili s prahom, porabili so ga okoli 200 kilogramov, kar je po Ažbetovih besedah "zajetna količina". Za gašenje ostalih prostorov so uporabili vodo.
Zatrdil je še, da ni nevarnosti, da bi delci, ki so odtekali z gasilno vodo, ogrožali okolje. Prav tako se je že znižala koncentracija prašnih delcev. "Vrednost na žarišču je bila po eni uri že pod mejo in ni presegala večjih vrednosti," je dejal Rodič. Gibanje na območju Vrhnike je tako varno in za prebivalce ni nevarnosti, je še zatrdil.
Vrhniški Hamex ponuja ognjemetne izdelke
Podjetje Hamex z Vrhnike, kjer je danes prišlo do eksplozij, v katerih je ena oseba umrla, dve pa sta huje poškodovani, deluje od leta 1991. Povezano je z največjimi proizvajalci pirotehnike in ponuja ognjemetne izdelke v veleprodaji ter v trgovinah v Ljubljani in Kamniku in prek spleta. Po podatkih z Ajpesa za leto 2021 zaposluje pet ljudi.
V družinskem podjetju proizvajajo pod lastno blagovno znamko najrazličnejše ognjemetne izdelke za profesionalno uporabo, večino izvozijo. Ponujajo pirotehniko, ognjemete, scenske efekte in strelivo, je navedeno na njihovi spletni strani.
NIJZ: Ni znakov o onesnaženosti širše okolice po eksploziji na Vrhniki
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in pristojne službe spremljajo dogajanje ob eksplozijah v vrhniškem podjetju Hamex. Po prvih informacijah s terena ni znakov, da bi bila onesnažena širša okolica. "Priporočamo pa, da se izogibate bližnji okolici objekta," so opozorili na spletni strani NIJZ.
Kot v drugih primerih požarov se v okolico sprošča velika količina dima in so zaradi tega povečane količine delcev v zraku. Pri ljudeh, ki so dimu izpostavljeni, lahko pride do zdravstvenih težav.
Še posebej so lahko ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal (astmo, KOPB in bolniki z drugimi kroničnimi pljučnimi boleznimi), sladkorni bolniki. Onesnaženemu zraku se lahko izognemo le z umikom v manj onesnaženo okolje. Nekaj časa lahko to zagotavljamo z zadrževanjem v zaprtih prostorih, svetuje NIJZ.
Pri pirotehniki ponujajo izdelke iz segmenta zabavne in scenske pirotehnike ter navtične signalizacije. Za prvi segment navajajo, da po njihovih zamislih ognjemetne izdelke proizvajajo v 11 tovarnah na Kitajskem. Hamex jih posreduje v nadaljnjo prodajo kupcem po Sloveniji, Hrvaški ter Bosni in Hercegovini.
Kot je še zapisano, organizirajo tudi transport večjih količin pirotehničnih izdelkov, ki se šteje za prevoz blaga, nevarnega za eksplozijo. Poleg ognjemetov na prostem pripravljajo tudi piro-spektakle na odru v zaprtih prostorih.
V letu 2021 so ustvarili okoli 968.500 evrov čistih prihodkov od prodaje, v letu 2020 pa 869.100 evrov. Čisti dobiček je leta 2020 znašal 7640 evrov, v letu pa 9683 evrov. Povprečno število zaposlenih na podlagi delovnih ur je pet, izhaja iz objave na Ajpesu.