Hrvaškim državljanom bodo za sporne nepremičninske posle Nove KBM sodili v Sloveniji

sta
05.11.2021 15:52
Hrvaško pravosodje ni prevzelo kazenskega pregona zoper šesterico njihovih državljanov, ki jim specializirano državno tožilstvo očita pomoč pri zlorabi položaja v zvezi s spornimi nepremičninskimi poslih Nove KBM na Hrvaškem. Mariborsko sodišče je zato še zadnje tri obdolžene znova povabilo na predobravnavni narok, a je bilo pri tem spet neuspešno.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vpleteni v sporni nepremičninski posel so po prepričanju tožilstva državno banko oškodovali za 25 milijonov evrov. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Na predlog specializiranega državnega tožilstva (SDT) je mariborska sodnica Andreja Lukeš, ki sicer vodi sodni postopek zoper ostale od skupaj 13 obtoženih, med njimi tudi nekdanjima prvima človekoma takrat še državne banke Matjažu Kovačiču in Manji Skernišak, vse hrvaške obtožence, razen Tomislava Blagusa, izločila iz postopka. Janko Šupih Kvaternik, Koraljka Slunjski Bočkaj in Kemal Keranovič so nato zavrnili možnost priznanja, ostala trojica pa se doslej o tem še ni izrekla.

Med njimi je le Božo Brdar januarja lani prišel na sodišče, a se je, tako kot tudi danes v njegovem imenu odvetnik Miha Žinkovič izgovarjal na to, da ni prejel prevodov velikega dela spisa. Odvetnik je vložil tudi ugovor pravne narave, saj meni, da mariborsko sodišče sploh ni pristojno za sojenje hrvaškemu državljanu, ki se mu storitev kaznivega dejanja očita na Hrvaškem.

Sodnica Danila Dobčnik Šošterič, ki je prevzela vodenje obravnav proti omenjeni šesterici, je zato menila, da Brdar, ki se je za odsotnost opravičil, ker dela v Nemčiji, kjer bi ga ob vrnitvi iz Slovenije čakala desetdnevna karantena, krivde ne priznava. Za ostala dva, Vlatko Matić Pivac in Vinka Gulina pa je nov poskus predobravnavnega naroka razpisala za 3. december.

Že januarja lani so krivdo za obtožbe zanikali tudi vsi ostali obdolženi, zoper katere za zdaj teče ločen sodni postopek, a glavne obravnave še niso dočakali. Obramba je namreč zahtevala izločitev dela dokazov, ki se nanašajo na elektronsko komunikacijo, po njenem mnenju pridobljeno na nezakonit način. Posledično so zahtevali tudi izločitev sodnice Lukeševe, ker se je s temi podatki iz sodnega spisa že "okužila".

Kot so pojasnili na mariborskem sodišču, sta že bila izdana sklepa o zavrnitvi predlogov za izločitev dokazov, po izteku pritožbenega roka pa bodo zadevi predložili višjemu sodišču. Kdaj se bo torej začelo omenjeno sojenje, še ni znano, prav tako ne, ali bodo hrvaški šesterici sodili ločeno. Tožilka Mojca Petan Žura je po današnjem naroku izjavila, da bo SDT vztrajal pri tem, saj se bodo sicer zadeve še naprej vlekle prepočasi.

Obtožnica sicer Kovačiču in Skernišakovi očita zlorabo položaja, pri čemer naj bi jima pomagal tudi takratni direktor KBM Fineka in pozneje KBM Leasinga Igor Šujica, ki je na mestu slednjega nasledil soobtoženega Borisa Cekova.

Vsi skupaj naj bi sredi prejšnjega desetletja preko kreditnega odbora in članstva v nadzornem svetu njihove hrvaške družbe Multiconsult, preimenovane v KBM Projekt, s svojim vplivom dosegli, da ji je banka odobrila osem kreditov, preko katerih je omenjeno podjetje, na čelu katerega je bil Tomislav Blagus, financiralo nakup poslovnih deležev različnih hrvaških projektnih družb.

Slednje so tik pred tem na Hrvaškem kupovale nepremičnine, Multiconsult pa jih je nato z nakupom podjetij občutno preplačal, s čimer so omenjeni po mnenju tožilstva državno banko oškodovali za dobrih 25 milijonov evrov. Toliko naj bi znašalo protipravno pridobljeno premoženje obdolženih hrvaških lastnikov kupljenih podjetij. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta